Europa Polska

Polska – nad Bałtyk z Polonusem

Jako R. Sz.

Zbliżają się wakacje i rośnie zainteresowanie wybrzeżem Bałtyku. Marzy się nam słońce i szerokie piaszczyste plaże, oferowane przez nasze kurorty. Tylko dojazd, zwłaszcza korkującą się autostradą, napawa obawą.

Tym bardziej warto więc pamiętać, że autobusami Polonusa dotrzemy wygodnie i bez stresu, bezpośrednio do kilkunastu  kurortów wybrzeża. Od Krynicy Morskiej na wschodzie, po Kołobrzeg na zachodzie.

Nad Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską
Mierzeja Wiślana jest przyrodniczym fenomenem i charakterystycznym, niezwykle malowniczym elementem bałtyckiego wybrzeża. Odcina Żuławy oraz wody Zatoki Wiślanej od pełnego Morza, tworząc oryginalne możliwości wypoczynku. Wśród tamtejszych kurortów największą sławą cieszy się Krynica Morska. Jest wprawdzie jednym z 10 najmniejszych miast w Polsce, ale latem przyciąga rzesze spragnionych wypoczynku z całego kraju. W okolicy można się jednak nie tylko wygrzewać na słońcu, czy żeglować. Okolice upodobało sobie około 240 gatunków ptaków. A w ostatnich latach coraz częściej spotyka się foki. Ponadto, w wieży o wysokości 26,5 m wystawionej w miejscu dawnej latarni morskiej widać doskonale jak Mierzeja Wiślana dzieli wody Bałtyku. Warto pokonać strome stopnie dla tego widoku. Natomiast dzięki regularnym rejsom jednostek Żeglugi Gdańskiej z Krynicy Morskiej do Fromborka można odbyć wspaniałą wycieczkę do pełnego gotyckich zabytków miasta związanego z Mikołajem Kopernikiem.

Przystanki na których zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa:  Krynica Morska, Kąty Rybackie, Stegna.


Nad Zatokę Pucką i na Hel
Zatoka Pucka stanowi specyficzny fragment Zatoki Gdańskiej. Słynie z dobrych warunków do stawiania pierwszych kroków w licznych sportach wodnych. Na jej wodach szkolą się od lat nasi windsurferzy i żeglarze. Nawet najmłodsi. Z kolei pobyt na liczącym 38 km długości Helu, otwiera możliwości wypoczywania zarówno na plażach zatoki jak na pełnomorskich – zależnie od pogody i nastroju. W najwęższym miejscu półwyspu odległość między nimi wynosi niespełna 100 metrów. Program letniego wypoczynku łatwo tutaj wzbogacić o wycieczki do miejsc ciekawych i pięknych lub gwarnych. Choćby do słynnego fokarium na Helu albo do Trójmiasta, gdzie czekają różnorodne atrakcje – od cennych zabytków po shopping i kluby, lokale gastronomiczne oraz słynne sopockie molo.

Przystanki na których zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa: Puck i Władysławowo (z obu łatwo dostać się do wybranych miejscowości na Helu, pociągiem lub autobusami).


Na Rozewie
Słynny przylądek z latarnią morską, uważany jest powszechnie za obszar najdalej wysunięty w Polsce na północ. Gwoli ścisłości, punkt taki leży na terenie Jastrzębiej Góry. Szerokie piaszczyste plaże Przylądka mają ugruntowaną sławę, a ich miłośników nie odstrasza fakt, że Bałtyk często, nawet latem bywa kapryśny i nie rozpieszcza. Na pociechę. Sztormy nie zdarzają się codziennie, nie mówiąc już o tym, że są fantastycznym widowiskiem. Spektaklem przyrody napawającym w równej mierze zachwytem co grozą, ale niezapomnianym. Warto może także pamiętać, że – zwłaszcza z zachodnich rejonów przylądka, niedaleko do Jeziora Żarnowieckiego. Planowano nad nim budowę elektrowni jądrowej, ale projektu zaniechano w latach 90. XX w. Wybudowano jedynie największą w kraju elektrownię szczytowo-pompową, ale akwen pozostał nienaruszoną atrakcją turystyczną. Jego dno leży poniżej poziomu morza. To zjawisko nosi nazwę kryptodepresji.

Przystanki na których zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa: Władysławowo, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Dębki


Do ruchomych wydm
Znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, na mierzei oddzielającej jeziora Gardno i Łebsko od Bałtyku, nieco na zachód od popularnego nadmorskiego kurortu, Łeby. Przekraczają wysokość 40 m, jednak żadne ich formy nie są trwałe. W jednych miejscach wiatr usypuje iście pustynne diuny, w innych odsłania kikuty zasypanych niegdyś drzew. Stały jest tylko kierunek wschodni w jakim od stuleci przesuwają się wydmy, powiększając każdego roku swój obszar o około 5 m. Atmosferę wydm tworzy także światło. Gdy słońce stoi w zenicie, lśnią oślepiającą bielą. O wschodzie lub zachodzie przyjmują cieplejsze, nawet złociste odcienie. Do atrakcji okolicy należą także przejażdżki konne wzdłuż wybrzeża. Tyle, że z drugiej, wschodniej strony kurortu. Tam także znajduje się jedna z najefektowniej usytuowanych nadbałtyckich latarni morskich – Stilo.

Przystanek na którym zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa: Łeba


Do Darłowa
Idealne miejsce na wypoczynek, bo wspaniałe piaszczyste plaże ciągną się kilometrami, panuje zdrowy mikroklimat, a w okolicy jest tyle atrakcji, że do poznania wszystkich tygodniowego urlopu nie wystarczy. Darłowo cieszy oczy gotyckimi budowlami. W ciszy miejscowego Muzeum Bursztynu można podziwiać wspaniałe okazy najcenniejszego klejnotu bałtyckiej przyrody; największy wyeksponowany waży 3 kg. Na tzw. Patelni w Darłówku, organizowany jest zawsze na początku lipca „Zlot pojazdów militarnych”. Sceneria Fortu Marian w pobliskim Malechowie tworzy klimat do oglądania w akcji grup rekonstrukcyjnych. Port w Darłówku znany jest doskonale wędkarzom, bo kutry i łódki wypływają stamtąd codziennie na połów dorszy. Latem odbywają się także wycieczki po redzie na stylizowanych statkach. W miesiącach wakacyjnych działają promowe połączenia z duńską wyspą Bornholm. W okolicy leżą Dąbki – najmłodsze polskie uzdrowisko, w którym leczy się układ krążenia i drogi oddechowe, zwłaszcza skutecznie u dzieci. W Borkowie, gdzie archeologowie odkryli megalityczne grobowce, stworzono rekonstrukcję średniowiecznej osady. Można tam lepić z gliny, tkać, próbować sił w kowalskim fachu i przebierać się w dawne stroje. W Jarosławcu natomiast działa aquapark. W lipcu zaś odbywa się doroczny Międzynarodowy Bieg po Plaży.

Przystanki na których zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa: Darłowo, Darłówko Zachodnie, Dąbki


Na klimatoterapię
Dokąd? Oczywiście do Mielna, jednego z najbardziej atrakcyjnych kąpielisk polskiego wybrzeża. Z szerokimi, piaszczystymi plażami i morskim klimatem, który w tym rejonie działa zbawiennie na zdrowie. Plaże w Mielnie, Unieściu, Łazach i Chłopach są od lat wymieniane w czołówkach różnych rankingów na najpiękniejsze plaże naszego wybrzeża. Chłopy są starą wsią rybacką, w której zachował się archaiczny układ zabudowy. Wpisano je z tej racji do rejestru zabytków i objęto pieczołowitą ochroną. Inną ciekawostką jest latarnia morska w Gąskach, jedna z najwyższych na naszym wybrzeżu. Okoliczne plaże rozciągają się u stóp malowniczych klifów.

Przystanki na których zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa: Mielno, Koszalin (kluczowe miasto w rejonie środkowej części polskiego wybrzeża leży zaledwie 13 km od Mielna)


Do Kołobrzegu
Kołobrzeg jest ważnym portem, wspaniałym nadbałtyckim miastem o dziejach sięgających XIII w. i uzdrowiskiem. Znakomite miejsce zarówno na dłuższy urlop jak i krótszy pobyt, choćby przed wyruszeniem czy po powrocie z rejsu promem do krajów skandynawskich – Danii (m.in. na Bornholm) i Szwecji. Zdrowotne walory tutejszego klimatu dostrzeżono już na początku XIX w. ale rozwój uzdrowiska nastąpił dopiero po 1872 roku, gdy Prusy zrezygnowały z dalszego rozwijania miasta jako twierdzy. Dziś uzdrowiskowa dzielnica należy do najpiękniejszych w mieście. I wcale nie przeszkadza, że sąsiaduje z portem, zlokalizowanym u ujścia Parsęty do morza. Oryginalną atrakcją tej części Kołobrzegu jest Promenada Wydmowa, prowadząca przez park zdrojowy do amfiteatru. Jedna z najdłuższych i najatrakcyjniejszych alei spacerowych polskiego wybrzeża. Celom zdrowotnym służy kompleks basenów solankowych. Stare miasto jest pełne zabytków, a beztroskiej zabawie można się oddawać w parku rozrywki urządzonym w konwencji westernowej – Dziki Zachód, albo w Aquaparku Milenium.

Przystanek na którym zatrzymują się w tym rejonie autobusy Polonusa: Kołobrzeg


Co roku międzynarodowa komisja przyznaje błękitną flagę, honorując nią plaże (i mariny), potwierdzając tym zaszczytnym tytułem, że gospodarze dokładają szczególnych starań dla utrzymania czystości i wysokiego poziomu usług. W tym roku błękitną flagę przyznano 21 polskim plażom. Autobusami Polonusa dotrzemy niemal do bram 3 z nich: Kąpieliska Władysławowo, Kąpieliska Jastrzębia Góra i Plaży Wschodniej w Kołobrzegu.


Planując wakacje nad polskim morzem, korzystajcie z usług Polonusa! Przyjemnego wypoczynku!


Materiał publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura” w numerze czerwiec-lipiec 2016.

Reklamy
%d blogerów lubi to: