Europa Polska

Polska / Zakopane – luksus z legedną

W Zakopanem, Aries Hotel & SPA zajął miejsce Domu Turysty PTTK. Było miejskie schronisko z tanimi noclegami. Jest elegancki obiekt z ekskluzywną ofertą.

Nie po raz pierwszy potężny gmach przy ulicy Zaruskiego 5, obudził ogromne emocje, a dyskusja odbiła się echem daleko poza granicami stolicy Tatr. Gdy go otwierano w 1958 roku, publiczność była podzielona. Jedni bili na alarm, że Zakopane zostało oszpecone, inni podkreślali z zachwytem, że stylem neozakopiańskim twórcy projektu, Zbigniew Kupiec, Tadeusz Brzoza i aranżująca wnętrza Anna Górska, nawiązali zręcznie do witkiewiczowskich tradycji. Z czasem spory ucichły, bo z usług Domu Turysty korzystały rzesze miłośników Tatr, a budynek wtopił się w krajobraz tak dalece, że uchodzi dziś za jedną z miejskich ikon.

Największy polski dach
Nic więc dziwnego, że odważna adaptacja dokonana po 2012 roku poruszyła po raz wtóry opinię publiczną. Dotknięto świętości, a emocje były tym mocniejsze, że sentymenty, przyzwyczajenia i oczekiwania zderzyły się z twardymi, ekonomicznymi realiami. Do rangi symbolu sporu urósł dach obiektu. Gont, którym był pokryty kojarzył się wprawdzie z ciepłem i pięknem starych góralskich chałup, ale był zbutwiały. Przy rekordowej w skali europejskiej powierzchni 6 tysięcy m2, wymiana pokrycia kosztowałaby krocie, nie mówiąc o kłopotach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Inwestor zmienił więc pokrycie, nie naruszają proporcji ani sylwetki dachu. Jedynie, w związku z wykorzystaniem przestrzeni poddasza, przepruto rozległe połacie nowymi oknami.

Tradycja spleciona z nowoczesnością
W okresie najgorętszych sporów, znany zakopiański architekt, Jan Karpiel Bułecka apelował o ostudzenie emocji. Zmieniając standard i funkcje zachowano przecież zabytkową bryłę i dekoracje. Pieczołowicie odrestaurowano wnętrza, a wprowadzając śmiały design nawiązano do najlepszych wzorów górskich kurortów Europy, przede wszystkim jednak rodzimego stylu zakopiańskiego, awangardy okresu międzywojennego i przeżywającej renesans popularności stylistyki lat 50. XX weku. Starannie przechowane w okresie remontu dzieła wielkich mistrzów, w tym Antoniego Kenara i Władysława Hasiora, wróciły do wnętrz. Pojawiły się też nowe – Moniki Osieckiej, artystki wystawiającej prace w tak prestiżowych miejscach jak Fundacja Gianadda w Martigny w Szwajcarii, czy Fundacja Maeght w Saint Paul de Vence we Francji, w Prowansji.

Symbol nowej ery
Gdy pod auspicjami PTTK powstawał Dom Turysty, w Polsce stawiano na rozwój masowej turystyki. Oferta hotelu Aries odpowiada wymaganiom i oczekiwaniom współczesnych klientów. Obiekt jest świetnie zlokalizowany w centrum Zakopanego. Nieopodal legendarnych Krupówek. Z okien roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, a w wystroju 99 pokoi i apartamentów ciepło splata się z funkcjonalnością. Sufity są ręcznie zdobione, ściany pokrywają mozaikowe tapety, zaś dekoracje rzeźbiarskie nawiązują wprost do tradycyjnych zakopiańskich wzorów. Gospodarze zwracają uwagę na iście królewskie traktowanie gości. W łóżkach czekają na nich materace marki Hypnos, tej samej, która znalazła uznanie brytyjskiej monarchini, Elżbiety II. W gabinetach salonu Dr Irena Eris Beauty Partner można korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i ciało oraz masaży. W centrum SPA & Wellness znajduje się basen termalny i największe w okolicy zewnętrzne jacuzzi. Aromatyczna łaźnia parowa, komora solna, rosyjska bania, sauna fińska, leżaki i fototerapia pozwolą zrelaksować się po dniu spędzonym aktywnie na górskich szlakach, a zimą – na narciarskich stokach. Na miejscu jest siłownia, prowadzone są codzienne zajęcia fitness. Przy pomocy specjalistów z Akademii Kusznierewicza można indywidualnie dopasować program sportowy, wybierając z szerokiego wachlarza propozycji – od lekcji narciarstwa po prawdziwą przygodę w górach podczas wycieczek skitourowych. Zimą można też uczestniczyć w tradycyjnych kuligach, a latem w trekkingach i wycieczkach na najtrudniejsze nawet tatrzańskie szczyty. Zgodnie z duchem czasu, nie zapomniano o najmłodszych gościach. Mają do dyspozycji bajeczną salę zabaw i zajęcia pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Pamiątka przeszłości
Funkcjonalność i nowoczesność zastosowanych rozwiązań idzie w parze z dbałością o historię i nawiązywaniem do zakopiańskich tradycji. Lobby wyścielono kilimowymi dywanami, a gości witają wygodne fotele. Można się w nich zagłębić i patrzeć w płomienie płonącego w stylowym kominku drewna. Ozdobą pomieszczenia jest stary wagonik najsłynniejszej górskiej kolejki linowej w Polsce. Ten sam, którym wielu z nas wyjeżdżało kiedyś na Kasprowy Wierch. Aby podziwiać Tatry. Żeby wyruszać na pobliską turnię Świnicy i zmierzyć się z trudnościami słynnego szlaku – Orlej Perci. Aby zjeżdżać na nartach do Kotła Gąsienicowego lub na stronę Goryczkowej i cieszyć się zimą w najwyższych z naszych gór.

Ukłonem wobec tradycji gospodarze hotelu Aries wiążą zręcznie nowoczesną, luksusową ofertę z legendą Tatr i Zakopanego.


Artykuł publikowany na łamach magazynu „Ego Inspiracje„, w numerze 23 (czerwiec 2016), na stronach 96-99. Inne artykuły z „Ego Inspiracji”, zamieszczone na stronie internetowej magazynu: http://egoinspiracje.pl/author/pwronski/.

0 komentarzy dotyczących “Polska / Zakopane – luksus z legedną

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: