Europa Polska

Seniorzy to przyszłość

Seniorzy stają się atrakcyjnymi klientami dla coraz większej liczby organizatorów turystyki. Istnieje wyraźna moda na aktywne spędzanie czasu i zabiegi odmładzające. Starania tego typu mają więc coraz lepsze konotacje społeczne. Zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast oraz przedstawicieli środowisk biznesu i klasy średniej, a ekonomicznie rzecz ujmując – wśród osób o przynajmniej przeciętnych dochodach.

Poszerzającym się rynkiem dla seniorów zainteresowały się kluby fitness i ośrodki spa. Ich programy są najpoważniejszymi ofertami krajowymi dla seniorów. Warto zwrócić przy tym uwagę, że określenie „senior” wyrugowało, przynajmniej z języka marketingu i reklamy, sformułowanie „osoby w wieku poprodukcyjnym”. Teraz z kolei ustępuje terminom o jeszcze lepszym oddźwięku społecznym: „50+”, lub „55+”.

Brytyjski profesor Tom Kirkwood twierdzi, że średnia ludzkiego życia wydłuża się z każdą dekadą o dwa lata. Co ważne, nie tylko żyjemy coraz dłużej, lecz także coraz dłużej cieszymy się urokami życia, w tym podróżami.

Wnuk gratis
Ofertę dla osób z tak zdefiniowanej grupy mają zarówno biura podróży, jak i hotele czy pensjonaty, które proponują wyjazdy za granicę i wczasy krajowe (na przykład: http://www.wczasy-dla-seniorow.tanieoferty.eu, http://www.wakacjesenioraeu czy http://www.bycseniorem.pl). „Popieramy aktywność w każdym wieku” – rzucają hasło twórcy portalu TraveliGo.pl (senior.traveligo.pl). „Wczasy dla Seniora – Hotel Abis – Masaż – Dancing” – budują pociągający ciąg skojarzeniowy twórcy oferty wakacyjnej z Bystrzycy Kłodzkiej (www.hotelabis.pl; oferta również w portalu http://www.otowakacje.pl).

Ciekawy aspekt podkreślony jest w ofercie hotelu Zamek Ryn na Mazurach: „Pobyt dla wnuków gratis”. Rzeczywiście, opieka dziadków nad wnuczętami podczas wakacji jest znakomitym pomysłem. Dzieci mogą korzystać z wakacji dłużej niż w czasie urlopu rodziców, a ponadto wzmacniają się międzypokoleniowe więzi seniorów i juniorów.

FWP po nowemu
Nie pozostają w tyle krajowe uzdrowiska, takie jak Ciechocinek, Busko-Zdrój czy Międzyzdroje, w których funkcje sanatoryjne dawno już się skomercjalizowały.
W miejscowościach takich jak Goczałkowice, Spała, Szczawnica, Krynica Morska, Wisła czy Ustroń-Jaszowiec, baza dawnego Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP) przekształciła się w przystępną cenowo ofertę hotelową, a standard remontowanych obiektów stale się podnosi.

W związku z wykorzystaniem istniejącego zaplecza ambulatoryjnego, różnych urządzeń
i basenów oraz nowych instalacji fundamentem programów „odmładzająco-
-upiększających” stają się zajęcia fitness, masaże, kąpiele, ćwiczenia odchudzające, poprawiające kondycję fizyczną i krążenie oraz zabiegi ujędrniające skórę (na przykład: http://www.kuracjeantyaging.pl). Wachlarz ofert tej branży jest bardzo szeroki
– od pobytów w luksusowych ośrodkach Dr Irena Eris (www.drirenaeris.com/instytut) po zdecydowanie bardziej egalitarne „wczasy z dietą odchudzającą i odmładzającą w Czapelskim Młynie” na Kaszubach (www.amitur.pl) czy „wczasy odmładzające i odchudzające na licencji i na podstawie książki doktora Bardadyna” w Korbielowie (www.odchudzanie.wbeskidach.pl).

Aktywnie i twórczo
Do naszego kraju przebiła się także moda na nordic walking. Podkreśla się, że dynamiczny marsz z kijkami jest korzystniejszy dla naszego organizmu niż lansowany dawniej jogging i że mogą go uprawiać wszyscy bez względu na płeć i wiek! Rzeczywiście, trudno nie zauważyć w miejskich parkach czy w alejkach ogródków działkowych coraz liczniejszego grona spacerowiczów z kijkami. Są to głównie osoby z grupy 50+. Nordic walking staje się więc coraz częściej punktem rozbudowanych programów wczasowych dla seniorów w uzdrowiskach i ośrodkach spa. I o ile zniżkowe bilety do kina dla seniorów są dostępne od dawna, o tyle zniżkowe karnety narciarskie (na przykład w pienińskich Jaworkach) to nowość pokazująca zmianę stylu życia osób 50+.

Ciekawym przykładem odmiennego zgoła produktu są organizowane od lat w Bydgoszczy Ogólnopolskie Przeglądy Artystyczne Ruchu Seniorów. Imprezie patronuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna (www.wok.bydgoszcz.com).
Oczywiście większość produktów turystycznych promowanych w naszym kraju, takich jak inscenizacje bitew, przejażdżki kolejką wąskotorową połączone z piknikiem w plenerze, a nawet programy aktywnego wypoczynku służące poznaniu konkretnego regionu, jak „Chopin dla aktywnych”, nadają się – przy pewnej elastyczności programu – dla każdej niemal grupy wiekowej, a więc i dla seniorów. Chodzi jednak o specjalizację organizatorów oraz świadomość potrzeb i możliwości grupy docelowej. Kluczowym czynnikiem jest przecież dobre samopoczucie klientów, którzy w gronie podobnych wiekowo osób łatwiej nawiążą przyjaźnie i spędzą czas z pożytkiem dla swojego
zdrowia. W świetle prognoz demograficznych – podobnie jak w całej Europie Zachodniej
– nasze społeczeństwo będzie się starzeć.

Rynek 50+ jest zatem rynkiem przyszłościowym. I bardzo poważnym.


Materiał publikowany na łamach magazynu „Polska Wita” w numerze 23 (kwiecień/maj) 2011 r. (ściągnij w formacie –>PDF).

Reklamy
%d blogerów lubi to: