Europa Polska

Kielce w świecie mody i wzornictwa

Stawiając na debiutantów, Kielce zajęły mocną pozycję wśród modowych centrów Europy. Rozwijając Institute of Design stały się miejscem, w którym kreatywne osoby o zacięciu artystycznym mogą rozwijać talent i doskonalić warsztat.

Szansa dla młodych projektantów
Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody „Off Fashion” jest organizowany systematycznie od 2007 roku. Otwarty dla publiczności zamienił się szybko w wielkie święto mody. Dla uczestników jest emocjonującą areną konfrontacji, poznania dróg jakimi podążają inni i okazją do doskonalenia warsztatu. Wyróżnionym otwiera szanse zawodowego startu. Kieleckie Centrum Kultury, organizator imprezy współpracuje ze Szkołą Artystycznego Projektowania z Krakowa, Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru z Warszawy, Uczelnią VIA Design z Danii, Akademią Mody KOEFIA z Rzymu. Laureaci otrzymują indeksy tych uczelni. Mogą zaprezentować swoje kolekcje na prestiżowych pokazach mody w Brukseli czy w Rzymie. Zagraniczne szkoły przyznają im stypendia i indeksy. W 2016 roku dołączyła do nich uznana w świecie szkoła z Pekinu, Beijing Institute of Fashion Technology (BIFT).

Centrum Kultury Niezależnej i Alternatywnej
Finałowa gala festiwalu odbywa się w KCK (Pl. Moniuszki 2B). Natomiast konkursowe pokazy w różnych miejscach. Na ulicach miasta, w Centrum Wystawienniczym Targów Kielce, w obiektach o ciekawej architekturze. Co do zasady, wszędzie tam gdzie można swobodnie aranżować przestrzeń, by stworzyć odpowiedni dla każdego projektu, indywidualny klimat artystyczny. Do takich miejsc należy Baza Zbożowa. Niepowtarzalne w skali kraju eksperymentalne centrum kultury niezależnej i alternatywnej. Miejsce konfrontacji artystów debiutujących w świecie sztuki z dojrzałymi. Na co dzień prowadzone są tam bezpłatne warsztaty muzyczne, teatralne, ceramiczne, filmowe i fotograficzne dla młodzieży w wieku 15-25 lat. Organizowane są konkursy, wystawy i happeningi inicjowane przez Fundację Barwienia Nadwyobraźni „Totuart”, Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”, wspierające działalność artystyczną, m.in. twórców komiksów, galerie, czy amatorskie teatry. Przez cały rok rozbrzmiewa muzyką Klub „Kotłownia”. Niezwykłym nastrojem, budowanym przez postindustrialne obiekty, Giełdę Rolną, sklepy, hurtownie oraz niepozbawione ekspresji, zrujnowane zabudowania dawnej spółdzielni mleczarskiej „Radostowa”, ulica Zbożowa jest tłem i sceną inicjowanych przez nie wydarzeń.

Od ceramiki po grafikę komputerową
Na Wzgórzu Zamkowym działa Institute of Design Kielce, w którym zręcznie łączy się funkcje wystawiennicze z edukacyjnymi. W Studio Ceramiczno-Szklarskim powstają wyroby użytkowe i artystyczne. Uczestnicy zajęć doskonalą się w sztuce witrażu, fusingu, slumpingu, pat-de-verre. Poznają różnorodne technologie obróbki szkła. Pracownia Papieru organizuje warsztaty poświęcone drukowi, ilustracji książkowej i introligatorstwu. Do realizacji projektów wykorzystuje len, bawełnę, celulozę sosnową i recyklingową, tworzony na miejscu papier czerpany orz naturalne włókna roślinne. W Pracowni Tkaniny zasadą jest łączenie aktualnych trendów mody i designu z różnorodnymi metodami zdobienia tekstyliów – haftem komputerowym i tradycyjnym, nadrukami, malarstwem na jedwabiu, patchworkiem, baticiem. W Pracowni Graficznej powstają klasyczne plakaty czy zaproszenia, ale tworzy się również grafikę internetową. Działania Pracowni Przestrzeni Publicznej koncentrują się na potrzebach odbiorców, i dlatego realizację każdego projektu poprzedzają konsultacje oraz warsztaty z przyszłymi użytkownikami. Respektując aspekty regionalne poszukuje się najlepszych, nierzadko innowacyjnych rozwiązań.

Z kieleckimi korzeniami
Wysoką pozycję w świecie mody zajmuje projektant Robert Kupisz. Urodzony w Gackach, w Kielcach ukończył liceum plastyczne na profilu tkactwa oraz pedagogikę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczęszczał także na zajęcia plastyczne i taneczne. Ba, założył szkołę tańca towarzyskiego „Step by Step”. Jego życiowa dewiza brzmi: „Każdy człowiek ma potencjał, żeby osiągnąć swój cel; potrzeba jedynie wiary i odwagi na realizację marzeń”. Od 2011 r. rozwija z powodzeniem markę Qπш Robert Kupisz. Postawił na styl rockowy i grunge. Jego odzież ze skóry i koszulki z nadrukami należą dziś do kanonu polskiego streetwear’u. Autorski butik prowadzi przy Mokotowskiej w Warszawie. Ma sklepy obecny w galeriach handlowych w całej Polsce, i w Internecie (www.robertkupisz.com).

Kieleckie korzenie ma także Mr. Vintage, czyli Michał Kędziora, autor poczytnego blogu poświęconego modzie męskiej (http://mrvintage.pl/). Pisze w przystępny sposób, z szacunkiem dla czytelnika i kompetentnie. Jest także autorem książki „Rzeczowo o modzie męskiej”, wydanej w 2014 r. Napisana lekko i barwnie stała się na rynku bestsellerem. „Odpowiedni facet na odpowiednim miejscu. Brawo!” – zrecenzowała jego działalność Dorota Wróblewska, ceniona producentka pokazów i wydarzeń modowych.

Shopping w Kielcach
Przed kilku laty w Kielcach otwierały sklepy najsłynniejsze modowe marki świata. Lokalne media nazwały nawet ten trend „inwazją luksusu”. Butiki modowe zlokalizowane są przede wszystkim w nowoczesnych galeriach handlowych Echo i Korona. Meble, artykuły dekoracyjne i oświetleniowe oferuje elegancka galeria Ambiente, zaś szeroki wachlarz zabiegów i kosmetyki cenionych form – perfumerie oraz gabinet „For You”. Atrakcyjne towary w przystępniejszych cenach znajdziemy w centrach handlowych „Planty” i „Pasaż Świętokrzyski”. A że największą przyjemność sprawia znalezienie ekskluzywnych towarów po okazyjnych cenach, w Kielcach nastąpiła erupcja outletów. W galerii Echo działa sklep sieci TK Maxx. Zaś outlet Incognito, mieszczący się w gmachu KCK, przyciąga klientów z całej Polski takimi markami jak: Michael Kors, Armani, Hugo Boss, Ralph Lauren, Trussardi, Dolce & Gabbana, Prada, Versace, czy Iceberg. Wielki salon z markową odzieżą używaną otworzyła w 2015 roku firma VIVE Profit.


KIELCE_dzielimy-sie-pasja_OKL-MALAMateriał publikowany w wydawnictwie „Kielce. Dzielimy się pasją!” na str. 14-15, przygotowanym przez Redakcję Magazynu Świat Podróże Kultura i wydanym przez COLE-GFX na zlecenie UM Kielce, Warszawa 2016. [ściągnij zeszyt w formacie —>PDF]

0 komentarzy dotyczących “Kielce w świecie mody i wzornictwa

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: