Europa Polska

Moda i design w Warszawie

Sfery mody, projektowania i designu nie znoszą rutyny ani stagnacji, krótko mówiąc nudy. Zwłaszcza współcześnie, gdy informacja obiega świat lotem błyskawicy, a społecznościowe media potrafią w jednej chwili zachwiać filarami utartego porządku.

Był rok 2013. Dwie dwudziestolatki z Warszawy – Karolina Słota i Areta Szpura, spakowały bluzę z napisem swojego pomysłu: „Doing Real Stuff Sucks” i wysłały w prezencie Justinowi Biberowi. Skąd wzięły adres? Jedna z nich, zakochana w piosenkarzu, znalazła jego dom… na mapach Googla. Wkrótce, niespodziewanie dla nich samych, pojawiło się w Internecie zdjęcie gwiazdora w bluzie ich projektu, wzbudzając międzynarodową dyskusję na forach – czy Bieber może mieć pojęcie o robieniu „prawdziwych rzeczy”?! Strategia weszła dziewczynom w krew. Obdarowana przez nie Rihanna sama wrzuciła do sieci swoje zdjęcie z zapalniczką z napisem „Buy your own fucking lighter”, przyczyniając się do jeszcze większego rozgłosu i rynkowego sukcesu Local Heroes, jak nazwały dziewczyny swoją firmę projektową. Dziś rozwijają sklep w Warszawie, kontynuują anglojęzycznego modowego, i starają się wprowadzić markę na inne rynki, nie tylko modowy. Zabawę przekształciły w biznes, a do fanów ich pomysłów należą znana z okładek Vogue’a modelka i aktorka Cara Delevingne oraz popularna piosenkarka Rita Ora (http://localheroesstore.com/).

W 2011 roku pokazem kolekcji w prestiżowym warszawskim Klubie Capitol zadebiutowała Lana Nguyen, dziewczyna o azjatyckich i polskich korzeniach. Pokazała wieczorowe suknie, powstałe podczas studiów w Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, przykuwając uwagę połączeniem baśniowej niewinności z uwodzicielskim urokiem. Media rozpisywały się o tym z zachwytem, inspirując młodą autorkę do stworzenia własnej marki. Kilka miesięcy później otworzyła butik w Warszawie, przy Nowym Świecie. A torby, bluzy i T-shirty z napisem „Stressed. Depressed. But well dressed.” stały się obiektem pożądania miłośniczek mody (http://lananguyen.com/).

W bieżącym roku, 18-22 października będzie miała miejsce I edycja Mercedes-Benz Fashion Week Warsaw. Wydarzenie, któremu patronuje Mercedes-Benz należy do cyklu światowych tygodni mody, przez co warszawskie wydarzenia przyciągnie uwagę specjalistycznych, live style’owych i plotkarskich mediów z całego świata. Zgoła odmienną genezę i klimat mają imprezy inspirowane przez grupę Mustasche. Jej członkowie wykorzystują współczesne sposoby komunikowania się i rozprzestrzeniania idei. Jeszcze gdy byli uczniami liceum, zapragnęli przeciwstawić się stereotypowi, zgodnie z którym w dziedzinie mody i designu prym wiodą Londyn, Paryż oraz Berlin, a Warszawa jest nudna. Na założonej przez nich platformie mustache.pl może się zarejestrować każdy projektant, dodawać produkty i sprzedawać… na całym świecie. Klienci weryfikują pomysły jednoznacznie i namacalnie – kupują lub nie! Z inspiracji grupy narodziła się także impreza „Yard Sale”, największe teraz w Polsce targi niezależnej mody i designu. W latach 2008-2015 miały 17 edycji. W 2016 zaplanowano 6 odsłon. W maju odbyły się w Katowicach, w czerwcu w Warszawie, w lipcu będą w Gdańsku, w październiku we Wrocławiu, w listopadzie w Poznaniu, a finał połączony z przedświątecznymi szaleństwem zakupów będzie mieć miejsce 17-18 grudnia w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki (www.mustache.pl).

W podobnym duchu utrzymane są Targi Mody, które towarzyszyć będą, i to już po raz trzeci, największemu w kraju festiwalowi muzyki elektronicznej Audioriver. Impreza cieszy się rosnącym powodzeniem, ściągając do Płocka tłumy fanów muzyki z całej Polski. Ucztę muzyczną wzbogacą mocno pokazy mody, gdyż dotychczasowy Fashion Day zastąpią w tym roku Fashion Nights 29 i 30 lipca (www.audioriver.pl). O tym na jak wiele sposobów można zaistnieć dziś w świecie mody, świadczy radomski Ogólnopolski Konkurs Szkół Mody „Kreacje-Prowokacje”. Warto przypomnieć, że od sukcesu w tego typu imprezie rozpoczęła się niegdyś błyskotliwa kariera, pochodzącego z Lublina Macieja Zienia, którego nazwano „Polskim Diorem”, a ubierały się u niego: Aleksandra Kwaśniewska, Edyta Górniak, Małgorzata Kożuchowska, Justyna Steczkowska, Magdalena Cielecka i Anna Lewandowska.

Butiki odzieżowe w "Promenadzie", fot. Paweł Wroński
Butiki odzieżowe w „Promenadzie”, fot. Paweł Wroński

Warszawę trudno może nazwać stolicą mody, ale z pewnością jest najchłonniejszym modowym rynkiem w Polsce. Nic więc dziwnego, że kariery wiążą z nią liczni projektanci, jak choćby Robert Kupisz, najwyżej ceniony w kraju i za granicą przedstawiciel polskiego streetwear’u. Pochodzi z Kielc, ale autorski butik założył przy Mokotowskiej. Rozwija też sprzedaż w Internecie i stacjonarne sklepy w galeriach handlowych całej Polski (www.robertkupisz.com).

Z podwrocławskiego miasteczka pochodzi Gosia Baczyńska. Ponoć pierwszy płaszcz uszyła w wieku 12 lat. Na starej maszynie, korzystając z rysunków z rosyjskiej książki krawieckiej. Potem uczęszczała do liceum plastycznego i na Akademię Sztuk Pięknych w stolicy Dolnego Śląska. Dziś prowadzi cenione Atelier i Showroom, które założyła w 2009 roku przy Floriańskiej 6/11 na warszawskiej Pradze. Otacza ją nimb pierwszej i jedynej polskiej projektantki, która prezentującej od 2013 roku kolekcje podczas paryskich Fashion Week. Mimo szerokiego uznania jej kreacje trafiają także do sieciówek (www.gosiabaczynska.com).

Autorskie sklepy w ruchliwych centrach handlowych, to zjawisko, którego nie unikają dziś designerzy. Dzięki temu markowe wyroby zagranicznych i rodzimych gwiazd mody znajdziemy w takich centrach handlowych jak Złote Tarasy, Promenada czy Dom Mody „Klif”. Kameralnych butików bodaj najwięcej w klimatycznych kamienicach przy Mokotowskiej i Nowym Świecie. Coraz częściej pojawiają się też na zmieniającej oblicze Pradze. Zakupową Mekką dla zainteresowanych najznamienitszymi światowymi markami pozostaje zlokalizowany przy Brackiej 9 ekskluzywny dom handlowym „Vitkac”. Na wskroś nowoczesny budynek sam w sobie jest obiektem designerskim, a więc ubrania i akcesoria takich sław jak Gucci, Kenzo, Versace, Sonia Rykiel, See by Chloe, Michael Kors, czy Acne, pasują do jego wnętrz jak ulał (www.vitkac.com). Z kolei Dom Mody MODO przy Łopuszańskiej 22, choć jest rozbudowanym kompleksem z blisko 350 różnorodnymi sklepami, w sferze mody koncentruje się głównie na rodzimym dorobku designerskim. Lista polskich projektantów, z których wzorów możemy tam wybierać liczy 30 nazwisk. Są wśród nich Ewa Ciepielewska, Paprocki & Brzozowski, Teresa Rosati, Caha (http://modo.dm/). Przedsiębiorczy handlowcy nie zapominają także o młodych polskich projektantach. Najlepszym dowodem Butki Ptasia 6, który tak przedstawia się w internetowej witrynie (http://ptasia6.pl/): „Marki tworzące Ptasią 6 zapewnią modnej kobiecie wyjątkowy wygląd na każdą okazję, od weekendowego popołudnia z najbliższymi do formalnego spotkania w pracy. Tu w komfortowych warunkach klienci mogą poczuć tkaniny i ich fakturę, przymierzyć ciekawe fasony oraz wybrać modne kolory.„.

Life Style w "Promenadzie", fot. Paweł Wroński
Live Style w „Promenadzie”, fot. Paweł Wroński

MnM_04-okladka_MALA Artykuł publikowany w 5 zeszycie magazynu „Moda na Mazowsze” w czerwcu 2016. Kliknij w obrazek – ściągnij zeszyt w formacie PDF.

0 komentarzy dotyczących “Moda i design w Warszawie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: