Europa Polska

Symbole Kielc

Formalne i budzące skojarzenia – miejsca, obiekty, wydarzenia. Identyfikacje mieszkańców niekoniecznie pokrywają się z percepcją przybyszów, więc lista się wydłuża. Nie brak też na niej zaskakujących pozycji.

Historyczną legitymację ma miejski herb, wyrosły w ostatnich latach XV w. z pieczęci Fryderyka Jagiellończyka. Na czerwonej tarczy lśni złota korona, bo kardynał wywodził się z królewskiego rodu. Pod nią pysznią się złote litery CK, skrót od łacińskich słów Civitas Kielcensis. Ukłon wobec mieszczaństwa, które z błogosławieństwem kolejnych hierarchów rozwijało miasto, zapełniając biskupi skarbiec brzęczącą monetą.

W latach 90. XX stulecia, do miejskich symboli dodano hejnał. Melodię wyłoniono drogą konkursu. Zwycięską partyturę stworzył Kielczanin, Karol Anbild, wieloletni dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, dyrygent i kompozytor. Wiele jego utworów wyraża zachwyt Ziemią Świętokrzyską. W linię melodyczną tej kompozycji zaaranżowanej na 2 trąbki i 2 puzony, wplótł motyw świętokrzyskiej pieśni ludowej „Da moja Łysico”. Premiera „Hejnału Miasta Kielce” miała miejsce 14 września 1996 r. Podczas pierwszych obchodów Święta Kielc. Odtąd melodia płynie codziennie z ratuszowego zegara, w południe, okazjonalnie dodaje splendoru uroczystościom.

Kompletu miejskich insygniów dopełnia zazwyczaj flaga. Z tą Kielce mają pewne kłopoty. Nie dlatego nawet, że barw czerwonej i żółtej (złotej), używają Warszawa, Kłodzko, Wrocław czy Łódź. Komisja Heraldyczna wysuwała pewne obiekcje co do używania królewskiej korony. A na zaprojektowanej przez miasto fladze czerwonej miało właśnie widnieć takie samo jak w herbie godło. Ech, to skomplikowane sprawy, i flaga nad ratuszem póki co nie powiewa. Miejskie barwy zajmują jednak stosowne miejsce w sercach i umysłach Kielczan.

Niepowtarzalnym miejskim atutem jest przyroda. W granicach administracyjnych jest 5 rezerwatów, w tym aż 4 geologiczne. Tylko tutaj przeszłość Ziemi mamy – dosłownie – na wyciagnięcie ręki. Z tej racji, Geopark – Centrum Geoedukacji na Wietrzni oraz Amfiteatr na Kadzielni, urosły także do rangi miejskich symboli. Licznie odwiedzane kreują wizerunek miasta. Są dowodem jego wyjątkowości oraz dbałości gospodarzy o dziedzictwo ludzkości.

W 2012 r. portal Onet.pl przeprowadził ogólnopolskie głosowanie wśród internautów. A ci, za symbol Kielc uznali… scyzoryk. Może dlatego, że scyzoryki – jak potocznie mawiano o szablach – wyrabiano w miejscowych kuźnicach w XIX stuleciu, a może dlatego, że w latach 50. XX w., rzeczywiście istniała w Kielcach ich fabryka. Najprawdopodobniej było to jednak zasługą, nie ukrywającego kieleckich korzeni, Liroya. Wielu młodych ludzi nuciło swojego czasu słowa rapera: „Scyzoryk, scyzoryk, tak na mnie wołają„.

Za scyzorykiem uplasowała się drużyna piłki ręcznej Vive Targi Kielce, wielokrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski i Pucharu Polski. Kolejne miejsce zajęło II LO, potocznie nazywane Śniadkiem, wyprzedzając o zaledwie 1 punkt procentowy Majonez Kielecki. Dziś, gdy w modzie jest gotowanie, ten smaczny symbol Kielc, zająłby z pewnością wyższą pozycję. Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” produkuje go bowiem od 1959 r. Bez chemii i konserwantów! Gdy w 2009 r. majonez obchodził 50-lecie, policzono, że piramida ze słoiczków wyprodukowanych rok wcześniej przewyższyłaby Rysy, a ich zawartość wypełniłaby 10 basenów olimpijskich. Jednak nie ilością, lecz dzięki jakości i smakowi, te niewielkie zakłady utrzymuje jedną z czołowych pozycji na polskim rynku spożywczym. Konkurują z powodzeniem z międzynarodowymi koncernami i eksportują wyroby, m. in. do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Rosji, Australii, czy USA.

Majonez Kielecki - produkowany od 1959 r. bez konserwantów i sztucznych dodatków, nalezy do najlepiej sprzedających się na polskim rynku (zgodnie z hasłem z zakrętki: "...uznawany za najlepszy!", fot. Paweł Wroński
Majonez Kielecki – produkowany od 1959 r. bez konserwantów i sztucznych dodatków, należy do najlepiej sprzedających się na polskim rynku – zgodnie z hasłem z zakrętki – „…uznawany za najlepszy!”, fot. Paweł Wroński

KIELCE_dzielimy-sie-pasja_OKL-MALAMateriał publikowany w zeszycie pt.: „Kielce. Dzielimy się pasją!” (str. 21), przygotowanym przez Redakcję Magazynu „Świat Podróże Kultura” i wydanym przez COLE-GFX na zlecenie UM Kielce, Warszawa 2016. [ściągnij zeszyt w formacie —>PDF]

0 komentarzy dotyczących “Symbole Kielc

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: