Europa Polska

Życie jest ruchem – muzyka i taniec w Kielcach

Życie jest ruchem„. Słowa baletmistrza, Bernharda Wosiena, trafnie charakteryzują dominującą w Kielcach sferę sztuki. Muzykę i taniec. Teatr.

Jak przystało na wojewódzką stolicę, w Kielcach ma siedzibę Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga. Bynajmniej jednak nie ze względów formalnych, ale z powodu tradycji. Dzieje Orkiestry Symfonicznej sięgają bowiem 1920 r. Muzycy rekrutowali się z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów. Zespół rozwinął się i zdobył uznanie po wojnie. Od stycznia 2012 zajmuje gmach przy Żeromskiego 12. Organizuje Świętokrzyskie Dni Muzyki, zainicjowane w latach 60. XX w. przez kompozytora i dyrygenta Karola Anbilda.

Istotny i ciekawy rozdział w dziejach miejskich scen zapisuje Kielecki Teatr Tańca. Założyli go w połowie lat 90. tancerze i choreografowie, Elżbieta Szlufik-Pańtak z mężem Grzegorzem. Początkowo prywatny, zyskał szybko uznanie, i jest dziś oczkiem w głowie władz miejskich. Na repertuar składają się spektakle własne oraz zapraszanych gości. Przy KTT działa Szkoła Tańca, do której uczęszcza około 1200 osób miesięcznie – dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie KTT nie brak też warsztatów z różnych form tanecznych. Teatr organizuje międzynarodowy Festiwal Tańca od 2001 r. oraz Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, które w 2017 r. odbędą się już po raz 30. Pod okiem zagranicznych mistrzów doskonalą na nich swój kunszt zarówno profesjonalni tancerze, nauczyciele i choreografowie z całego świata jak i amatorzy o różnym stopniu zaawansowania. Od 2015 r. odbywa się Konkurs Teatrów Tańca.

KTT zajmuje piętro w gmachu Kieleckiego Centrum Kultury, przy Pl. Moniuszki 2B. Z pomieszczeń KCK korzysta też amatorski „Pegaz”, teatr założony w 1997 r. przez dramaturga, scenarzystę i reżysera Andrzeja Skorupskiego. Zespół składa się z ludzi młodych, w wieku 17-27 lat, którzy marzą o występach na scenie.

Działalność artystyczną z dydaktyczną łączy interesująco Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Jest już okrzepłą instytucją z ponad 60-letnim dorobkiem. Założony w połowie lat 50. przez Stefana Karskiego, funkcjonował początkowo objazdowo i występował gościnnie, borykając się z podejrzliwością władz. Wprawdzie dekadę później uzyskał status państwowy, ale na własną scenę musiał czekać do roku 1992. Dziś przy ul. Dużej 9 wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z instytucjami oraz z twórcami z kraju i zza granicy, realizując projekty artystyczne i edukacyjne. Fascynująca Galeria Lalki Teatralnej prezentuje dekoracje oraz 90 lalek teatralnych – klasycznych kukieł, jawajek, marionetek, które wraz z ludźmi współtworzyły sukcesy i legendę „Kubusia”.

 

Z Kielc wywodzi się cała plejada celebrytów, których kariery związane są z muzyką i tańcem: Tomasz Barański, Edyta Herbuś, Krzysztof Kasowski, Włodzimierz Kiniorski, Piotr Liroy-Marzec, Włodek Pawlik, Andrzej Piaseczny, Michał Piróg, Anna Treter.

 


KIELCE_dzielimy-sie-pasja_OKL-MALAMateriał publikowany w wydawnictwie „Kielce. Dzielimy się pasją!” na str. 7, przygotowanym przez Redakcję Magazynu Świat Podróże Kultura i wydanym przez COLE-GFX na zlecenie UM Kielce, Warszawa 2016. [ściągnij zeszyt w formacie —>PDF]

0 komentarzy dotyczących “Życie jest ruchem – muzyka i taniec w Kielcach

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: