Europa Lato w Dolnej Saksonii Niemcy

Pustać Lineburska

Lüneburger Heide, czyli Pustać Lineburska to rozległe wrzosowiska w północno wschodniej części Dolnej Saksonii. Przyrodniczo i krajobrazowo podobne do tych jakie w Polsce rozciągają się między Toruniem i Włocławkiem, ale otoczone ochroną.

W lekko pofalowanym terenie piętrzy się najwyższe wzniesienie północnych Niemiec – widokowy Wilsederberg (196,2 m). Ponoć w pogodny dzień widać z niego kościelne wieże w Hamburgu i słynną katedrę górującą nad starówką Lüneburga.

 

Wilsederberg i okolice stały się zaczątkiem dzisiejszego rezerwatu, gdy w 1910 roku tutejsze grunty nabył pastor Wilhelm Bode i przekazał stowarzyszeniu promującemu wrzosowiska – Verein Naturschutzpark e.V.

 

Okolicę zaściełają dywany wrzosów, a że mnóstwo tu imponujących jałowców, powietrze jest świeże, niemal sterylne. Ozdobą są także głazy narzutowe – ślady aktywności cofającego się przed kilkunastoma tysiącami lat skandynawskiego lądolodu. Zaznacza się na nich kierunki ścieżek dla pieszych, konnych i rowerzystów, wykorzystując jako naturalne drogowskazy. Wprawdzie napisy gotycką czcionką dość trudno się czyta, ale klimat miejsca podkreślają znakomicie.

Heidschnuckenweg – pasterska ścieżka, której nazwa pochodzi od rasy owiec z zakręconymi niczym u muflona rogami, prowadzi z Niederhaverbeck do żywego skansenu, ukrytego w dębowym lesie – Wilsede. Trasa liczy 4 km długości. Wrócić można bryczką, objeżdżając Wilsederberg dookoła. W opcji dla leniwych jedzie się w obie strony. Tyle, że wtedy nie zdobędzie się najwyższego wzniesienia północnych Niemiec.

 

Obszar wrzosowisk Lüneburger Heide liczy 230 km2 powierzchni. Ze względu na ciekawy krajobraz, bogatą faunę i specyficzną szatę roślinną chroni się go od 1921 roku.

 

Stara szopa pasterska wśród wrzosowisk, widoczna ze szlaku na Wilsederberg, fot. Paweł Wroński
Stara szopa pasterska wśród wrzosowisk, widoczna ze szlaku na Wilsederberg, fot. Paweł Wroński

INFO
Lüneburger Heide: www.lueneburger-heide.de
Wilsederberg: www.heidschnuckenweg.de


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w cyklu Lato w Dolnej Saksonii.

0 komentarzy dotyczących “Pustać Lineburska

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: