Europa Lato w Dolnej Saksonii Niemcy

Kamienice Roseliusa w Bremie

Zaułek gotyckich kamienic, Böttcherstraße w Bremie, mieści dziś oryginalne muzea niemieckiej sztuki. Zaczątkiem ich kolekcji były prywatne zbiory Ludwiga Roseliusa, przedsiębiorcy i wizjonera.

Ludwig Roselius (1874–1943) pochodził z kupieckiej rodziny importerów kawy. Jego ojciec, zdeklarowany wielbiciel czarnego napoju, zmarł nagle w wieku 59 lat. Lekarze orzekli, że powodem śmierci był nadmiar kofeiny w organizmie. Związana z tym odkryciem trauma zainspirowała Ludwiga do zmian w rodzinnym biznesie. Wkrótce opatentował proces ekstrakcji kawy bezkofeinowej. A na początku XX w. założył jej pierwszą na świecie wytwórnię – Kaffee Handels Aktien Gesellschaft (Kaffee HAG).

Jego pasją było także gromadzenie dzieł sztuki i zabytków przeszłości, głównie z kręgu kultury germańskiej. Na łamach miejscowej gazety „Bremer Zeitung” dawał wyraz swoim marzeniom pisząc w 1926 roku, że nadszedł czas by Niemcy się przebudzili. Trudno powiedzieć jakie „przebudzenie” miał na myśli. Chyba jednak zgoła odmienne od nazistów, skoro w latach 30. Hitler jego idee zdecydowanie odrzucił.

Po Roseliusie pozostało więc pozytywne wspomnienie – przedsiębiorcy i innowatora oraz szereg kamienic o gotyckiej architekturze i ciekawych wystrojach wnętrz – od gotyckich po barokowe, przy Böttcherstraße w Bremie. Kupił je zrujnowane w 1902 roku i własnym sumptem odrestaurował, odtwarzając jednocześnie średniowieczne genius locci. Dziś Kamienice Roseliusa mieszczą galerie i muzea, m. in. poświęcone wybitnej, tworzącej na przełomie XIX i XX wieku malarce – Pauli Modersohn-Becker z artystycznej kolonii w Worpswede. A między nimi restauracje, pensjonaty, butiki.


INFO
Kamienice Roseliusa w Bremie, Böttcherstraße 6-10: www.museen-boettcherstrasse.de


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w cyklu Lato w Dolnej Saksonii.

0 komentarzy dotyczących “Kamienice Roseliusa w Bremie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: