Europa Lato w Dolnej Saksonii Niemcy

Hitzacker – niegdyś zwane Ljauci

Historia osadnictwa nad Łabą w rejonie Hitzacker sięga epoki brązu. Współczesne dzieje miasteczka zapoczątkowali w VIII wieku Słowianie Połabscy, budując obronną fortalicję i prowadząc ożywiony handel. W ich dialekcie osadę nazywano Ljauci. Prawa miejskie otrzymała w 1258 roku, i powoli zyskiwał w niej przewagę żywioł germański.

W połowie XVI wieku pożar strawił całe miasteczko za wyjątkiem – jak odnotowano – kościoła i domu jednego. Dzieje Hitzacker trzeba było pisać od nowa.

Pruski mur i powodzie
W miasteczku dominują domy konstrukcji ryglowej (pruski mur), a najstarsze z nich pochodzą z koca XVI wieku. Położone na lewym brzegu Łaby, największej rzeki w Niemczech, Hitzacker narażone jest na powodzie. Na wielu domach gospodarze zacznaczają poziom, do którego podnosiła się woda w minionych latach.

Burmistrz z własnej woli
Kiedy tam zawitałem funkcję burmistrza pełnił jeden z urzędników miejscowego magistratu – Herr Holger Mertins… woluntarystycznie. Miasteczko ma niespełna 5 tys. mieszkańców. Czyste, zadbane, pogodne, dbałe o pamiątki przeszłości, cieszy się zainteresowaniem turystów od przynajmniej 150 lat.

W co się bawić w Hitzacker?

Popłynąć w rejs po Łabie
Przede wszystkim wsiąść do jednej z łodzi i przepłynąć się po Łabie. W odległości około 100 km od jej ujścia do Morza Północnego, rzeka rozlewa się szeroko, płynąc przez obszary niemieckiego niżu wśród łąk i kęp przybrzeżnych łęgowych lasów (Elbtalaue).

Posłuchać muzyki podczas Sommerlichen Musiktage
Najbliższa edycja tego renomowanego festiwalu muzyki klasycznej, druga pod kierunkiem nowego dyrektora, Olivera Willego, odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 roku.

Zajrzeć do Centrum Archeologicznego
Ekspozycja prezentuje epokę brązu, a jest urządzona jak autentyczna wioska sprzed 3 tysięcy lat. Poznawanie realiów życia w przeszłości ma tak charakter aktywny. Obejmuje naukę rozpalania ognia za pomocą kamienia, mielenie zboża, czy wypalanie ceramiki. Można zobaczyć jak podróżowano w łodziach wydłubanych z pnia drzewa (Einbaum), i odkrywać zioła, wykorzystywane w medycynie i do jedzenia. A wcieliwszy się w rolę myśliwego i żywiciela rodziny, spróbować swych sił na prehistorycznej strzelnicy.

Zażyć Kneipp-Therapie
W niej specjalizują się tutejsze hotele z aneksami wellness. Charakter otwarty ma Kneipp Kurpark usytuowany w hotelowo-uzdrowiskowym kwartale miasteczka. Są tam urządzenia do ćwiczeń i studzienki z zimną wodą, w której – zgodnie z zaleceniem pomysłodawcy tej metody, XIX-wiecznego pastora z Wörishofen w Bawarii – należy zanurzać stawy. To skuteczna profilaktyka i ulga przy dolegliwościach reumatycznych.

Skosztować węgorza
Nadłabskie restauracje specjalizują się w potrawach z ryb. Mogę z czystym sumieniem polecić Elbterassen, przy Wussegel 8, w której menu ich także nie brakuje. Do ryb będą pasować miejscowe wina, gdyż w okolicy od lat uprawiana jest winorośl. Ponadto, z tarasu restauracji rozpościera się piękny widok na dolinę Łaby (Elbe).


INFO
Hitzacker: www.elbtalaue.de oraz www.region-wendland.de
Sommerlichen Musiktage: www.musiktage-hitzacker.de oraz www.facebook.com
Archäologisches Zentrum Hitzacker (AZH): www.archaeo-zentrum.de
Hitzacker Kur: www.hitzacker-kur.de
Parkhotel Hitzacker (vis a vis Kur Kneipp-Parku): www.parkhotel-hitzacker.de
Restaurant Elbterassen: www.elbterassen.com


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w cyklu Lato w Dolnej Saksonii

0 komentarzy dotyczących “Hitzacker – niegdyś zwane Ljauci

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: