Azja Gruzja Gruzja z Wizz Tours

Gruzja – Uplisciche, Forteca Bogów

W skałach na brzegu Mtkwari, wykuto przed niemal 3 tysiącami lat miasto Uplisciche.

Ukryte i warowne, istniało w czasach pogańskich, stanowiąc ważny ośrodek polityczny, religijny i handlowy. Podupadło, gdy po przyjęciu chrześcijaństwa znaczenia zaczęła nabierać Mccheta, a później Tbilisi. Od tamtego momentu służyło co najwyżej jako schronienie w czasie najazdów – arabskich w VIII i IX wieku, czy mongolskich, po których opustoszało w XIV.

Pozostałości założenia nie są może tak imponujące, jak jordańskiej Petry. Widać jednak przebieg dawnych ulic, zerodowane schody, kanały odwadniające, czy zbiorniki na wodę w skalnych zagłębieniach. Trzeba przy tym pamiętać, że w latach 20. XX wieku, podczas silnego trzęsienia ziemi, spora część się zawaliła. Ogromnym atutem Uplisciche są fantastyczne widoki jakie rozpościerają się z tarasów skalnego miasta. Na szeroką, bezleśną dolinę Mtkwari i na łagodnie zarysowane grzbiety flankujących ją gór.

INFO
Uplisciche leży 14 km na wschód od miasta Gori, nad rzeką Mtkwari (www.georgianmuseums.ge). Obiekt z puli oczekujących na wpis na listę UNESCO (www.whc.unesco.org).


Materiał powstał w 2016 r. po lipcowej podróży studyjnej do Gruzji, zorganizowanej pod auspicjami Wizz Tours, platformy turystycznej, członka Wizz Air Group. Został opublikowany w portalu http://magazynswiat.pl/ w cyklu <Akcje/Gruzja z Wizz Tours>.

0 komentarzy dotyczących “Gruzja – Uplisciche, Forteca Bogów

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: