Podczas nocnego zwiedzania srebrnogórskiej twierdzy pada armatni strzał. Z bastionu, w kierunku Ząbkowic Śląskich – miasteczka nazywanego niegdyś Frankenstein. Tu, w wykonaniu starego wiarusa z regimentu pruskiej artylerii Fryderyka Wielkiego (filmy zamieszczone na Youtube w sierpniu 2016; wykorzystane we wpisie w portalu http://magazynswiat.pl).
Na początek – krótko o pruskiej armacie polowej. Czym i jak daleko z niej strzelano?
A potem ceremonialny wystrzał. Z komentarzem!

Salwa armatnia otwiera nocne zwiedzanie srebrnogórskiej twierdzy, a wystrzał z pistoletu w kazamatach głównej budowli – Donżonu, kończy. Pistolet zastępuje karabin, który był wtedy w powszechnym użyciu i na wyposażeniu żołnierzy piechoty. Pistolet natomiast był bronią oficerską, ale zasady ładowania i oddawania strzału były zbliżone (film nakręcony podczas zwiedzania srebrnogórskiej twierdzy latem 2016, wykorzystany w portalu http://magazynswiat.pl).
Każdego roku, w czerwcu, podczas święta srebrnogórskiej twierdzy jest inscenizowane jej oblężenie z 1807 roku (czasy napoleońskie, bitwa przerwana z powodu zawieszenia broni zawartej przez strony konfliktu). Relację filmową zamieściła TV Regionalna na: www.youtube.com.
Twierdza Srebrna Góra: www.forty.pl
Pingback: Góry Sowie pełne tajemnic – Paweł Wroński