Nie chodzi bynajmniej o przełożonego benedyktyńskiego konwentu z Broumova, ale o to jak go uhonorowali mnisi. Chmielowym trunkiem.
Dziś do chlubnej tradycji nawiązuje współczesny browar (Pivovar Olivětín), warząc piwa i z pomysłem, i z historią. A do tego ze smakiem, a w zasadzie z różnymi smakami, bo pasteryzowanych i nie, browar oferuje dziś około 60 rodzajów.

Piwo z tradycją
Benedyktyni z broumowskiego klasztoru warzyli piwo od 1348 roku. Tak więc tradycje piwowarskie należą tutaj do najstarszych w Czechach. Pod koniec XVII wieku w klasztornym browarze wybuchały kilkakrotnie pożary, trawiąc go do szczętu.

W 1712 roku wybudowano więc nowe zakłady. Na ziemiach należących do opactwa, ale poza jego murami. Pivovar Olivetin działa do dziś, opierając się w produkcji na starych benedyktyńskich recepturach. Jednak powstające w nim piwa są także nowatorskie. Mieszczą się bowiem w popularnym dziś nurcie, charakterystycznym dla czeskich minibrowarów. W produkcji dominują piwa smakowe. Z chili, kawą, czekoladą, miodem, pieprzem, a nawet z konopiami. Zarówno klarowane jak nieklarowane.
Przy browarze działa piwowarskie muzeum. Jest piwny bar z ogródkiem. A obok składów piwa, mieści się niewielki sklep firmowy, w którym cena butelkowanego trunku (0,5 l, 10-12 proc. ekstraktu), waha się od 14 do 25 koron.
A wszystko to, jest zasługą Karola IV, który po nałożeniu na koronę czeską cesarskiej, traktował Czechy w sposób szczególny, czyniąc z nich kluczową prowincję imperium. To on uporządkował w XIV wieku sprawy dotyczące przywilejów opatów i mieszczan, zrównując w prawach Broumov (niem. Braunau), z królewskim Kłodzkiem. Było to konsekwencją jego zabiegów o włączenie do korony czeskiej ziem śląskich.
Olivětín to dawniej samodzielna wieś, dziś peryferyjna dzielnica Broumova. Niemiecka nazwa brzmiała Ölberg. Usytuowanie browaru wzięto pod uwagę w XIX wieku, i po dziś dzień przebiega nieopodal niego kolej łącząca Broumov z Meziměstí (niem. Halbstadt).
INFO
www.broumov.net
www.pivovarbroumov.cz
1 KCZ = 0,16 PLN (kurs z sierpnia 2016)
W sklepie firmowym można płacić złotówkami przeliczanymi według kursu 1 PLN – 5 KCZ (sierpień 2016).
Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl/ pt. „Olivětínský Opat, czyli smakowe piwa z Broumova”.
0 komentarzy dotyczących “Czechy / Broumovsko – Olivětínský Opat”