Czechy Czechy Karola IV Europa

Czechy z karolińskich legend

Za Karola IV powstało w Czechach wiele nowych osad, a niejedną z dawna istniejących, czeski król, a później cesarz, obdarował prawami miejskimi i przywilejami, tworząc fundamenty prosperity państwa i źródło obfitych dochodów koronnego skarbca.

W szeregu takich miejscowości są dwie, związane legendami z porastającymi średniowieczną Europę puszczami oraz z wielką pasją władcy – łowami.

Světlá nad Sázavou
Według legendy, Světlą założył i nazwał osobiście cesarz Karol IV. Zapędził się bowiem kiedyś za rannym zwierzem w głębokie lasy nad Sazawą. A tam otoczył go mrok tak nieprzenikniony, że nie mógł odnaleźć drogi. Dopiero po jakimś czasie zalśniło światło między drzewami. Podążając za nim, Karol dotarł w dolinę rzeki, gdzie napotkał swoją drużynę zaniepokojoną przedłużającą się nieobecnością władcy. Na pamiątkę cudownego ocalenia polecił wykarczować mroczną część puszczy. Założył osadę i nazwał ją Světla, co po polsku znaczy Jasna. O późniejszej prosperity miasteczka świadczą odkryte niedawno piwnice o łącznej długości 200 m, służące zapewne w przeszłości do przechowywania rzemieślniczych wyrobów i kupieckich towarów.

Světlá nad Sázavou leży we wschodnich Czechach w regionie Vysočina, nieco na południe od miasta Humpolec (o walorach całego regionu: www.region-vysocina.cz). W samej zaś Světlej, największą atrakcję stanowi zamek. Powstał wprawdzie w wiekach średnich, ale przechodząc przez stulecia z rąk do rąk możnych rodów, powiększał się, zmieniając wygląd i dekoracje, gdyż właściciele podążali za niecierpiącą stagnacji modą. Dziś, chociaż prace restauracyjne jeszcze trwają, zabytkowy obiekt otoczony rozległym angielskim parkiem, otwarty jest dla publiczności. Odbywają się w nim wystawy, powstaje hotel z apartamentem dla nowożeńców i restauracja. Póki co działa kawiarnia, a w zamkowych wnętrzach zadomowiło się europejskie szkło artystyczne. Przedmioty wykonywane przez mistrzów od czasów baroku po współczesne. Głównie czeskich producentów. Kolekcja pochodzi z magazynów praskiego muzeum szkła artystycznego i przemysłowego (www.zameksvetla.cz).

Czeskie szkło artystyczne, fot. Paweł Wroński
Czeskie szkło artystyczne, fot. Paweł Wroński

Karlsbad czyli Karlowe Wary
W zachodnich Czechach, karolińskie korzenie ma najsłynniejsze z czeskich uzdrowisk – Karlowe Wary. Przez stulecia nazywane Karlsbadem, powstało jak chce legenda także z powodu łowieckiego incydentu z udziałem Karola IV. W pogoni za rannym jeleniem król jak zwykle pozostawił daleko w tyle swoją świtę. Zwierzę, chociaż broczyło krwią, kluczyło zręcznie przez gąszcz, i król nie mógł zadać ostatecznego ciosu. Celem jelenia okazała się gorąca woda w dolinie niewielkiego potoku. Zwierzę wskoczyło do niej bez wahania, a Karol stał się świadkiem cudu. Rany na boku jelenia zabliźniły się. Uznawszy to wydarzenie za znak boży, Karol IV kazał założyć w tym miejscu osadę, w której sam z przyjemnością zażywał kąpieli, doznając zawsze przyjemnego odprężenia. Inna legenda opowiada o polowaniu w tym samym miejscu z sokołem, który dopadł bażanta. Gdy Karol ujrzał oba ptaki otaczały je kłęby pary unoszące się nad przepływającym przez okolicę potokiem. Nie dość, że nic się nim nie stało, to jeszcze bażant odzyskał siły i zdołał się wyrwać ze szpon drapieżnika.

Przysłowiowe ziarno prawdy zawarte w legendach dowodzi, że zdrowotne właściwości karlowarskich wód znano już od dawna, a królewskie zainteresowanie przyspieszyło tylko rozwój osady. Elitarni goście przewijają się przez kurort przynajmniej od dwóch stuleci, więc Karlowe Wary są dziś jednym z symboli Czeskiej Republiki. Z wód zaś korzystają nie tylko hotelowe SPA ale także wytwórnia słynnego ziołowego likieru – Becherovki. Warto też dodać, że przed stu laty Karlowe Wary słynęły z zakładów krawieckich i przyjeżdżano do nich, by obstalować modne, wygodne i kosztowne ubrania. Współcześnie, ekskluzywny hotel Pupp zamieniono na tytułowe Kasyno Royal w jednym z niedawnych odcinków bondowskiej sagi, przyczyniając miejscowości kolejny raz światowego rozgłosu (www.karlovyvary.cz).

Karlowe Wary, fot. Paweł Wroński
Karlowe Wary, fot. Paweł Wroński

Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w cyklu Czechy Karola IV w postach:
* Světlá nad Sázavou – Czechy z karolińskich legend [1] (Světlá nad Sázavou)
** Karlovy Vary – Czechy z karolińskich legend [2] (Karlovy Vary)

0 komentarzy dotyczących “Czechy z karolińskich legend

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: