Europa Polska

Nie ma jak Krynica

W Krynicy, jednym z naszych najsłynniejszych karpackich kurortów, mamy mogłyby się z powodzeniem oddawać jedynie zabiegom upiększającym w SPA dr Ireny Eris, gdyby… nie towarzystwo dzieci.

Na szczęście uzdrowisko ma nie tylko urządzenia lecznicze i luksusowe pensjonaty, ale również malowniczy, trochę bajkowy deptak. Wyznaczają go ażurowo dekorowane zabytkowe drewniane wille. Jest stary i nowy Dom Zdrojowy. Latem parkowa muszla rozbrzmiewa muzyką, zaś w centrum i na Górze Parkowej odbywają się różne imprezy, podczas których nie zapomina się o dzieciach. Są liczne kawiarnie, lodziarnie, a dla nieco starszych dyskoteki.

Najkrótszą górską wycieczkę można odbyć na Górę Parkową. Wagonikiem kolejki szynowej, niemal z samego centrum uzdrowiska. A tam urządzono dla najmłodszych wioskę indiańską i zainstalowano Rajskie ślizgawki – kompleks zjeżdżalni rurowych. Jest też letnia wersja tubingu czyli tor długości 130 m do zjazdu pontonem.

Nieco dalszą eskapadą jest podróż kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką (startuje w Czarnym Potoku, więc trzeba tam dojechać autobusem albo samochodem). Jedna z głównych kulminacji Beskidu Sądeckiego ma 1114 m wysokości, a na szczycie schronisko, z którego tarasu można się napawać górską panoramą. Zamiast zjeżdżać można stamtąd zejść – najlepiej czerwonym szlakiem. To niezbyt trudne, choć zajmuje przynajmniej 2,5 godziny, więc najmłodszych najlepiej transportować w nosiłkach. Atrakcją po drodze jest Diabelski Kamień – piaskowcowy ostaniec, który jak to najczęściej w bajkach bywa, diabeł targał w niecnym celu. Tym razem jednak piekielny posłaniec miał zniszczyć nie kościół w Krynicy, ale zbawienne źródła, za które ozdrowieńcy błogosławili Stwórcę. Na szczęście gdy kur zapiał, nicpoń musiał brzemię porzucić i brać nogi za pas.

W Krynicy wspaniale wyeksponowano rysunki słynnego malarza prymitywisty Nikofora, a jego wizja miasteczka powinna się dzieciom spodobać.

Nieco dalej, bo niespełna 20 km (w kierunku Grybów/Nowy Sącz) rozlokowała się wieś Kamianna. Centrum pszczelarskie Sądecczyzny z miodowymi sklepikami, centrum apiterapii i – co dla dzieci najważniejsze – wystawą barwnych uli. Dokładniejsze zwiedzanie, a jeśli akurat się zbliża – nawet udział w miodobraniu, należy uzgodnić z gospodarzami Pasieki „Barć” (tel. 018-474 16 32; e-mail: barc@kamianna.pl). Zawsze dostępne jest słodkie doświadczenie jakim jest degustacja miodów (dla dorosłych również pitnych) w Miodowej Karczmie w Domu Pszczelarza. A „kto miód kamiański łyka, jak koń bryka”.


INFO
www.krynicazdroj.com
www.jaworzynakrynicka.pl
www.kamianna.pl
www.dompszczelarza.pl

0 komentarzy dotyczących “Nie ma jak Krynica

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: