Europa Polska Wycieczki z MOW Travel

Sawanna Afrykańska, ale u nas

Sawanna Afrykańska. Położona w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych, ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe objęta jest ochroną ścisłą.

Malownicza łąka zajmuje rozległe szczytowe partie połogiego wzgórza nieopodal Lisiej Przełęczy, na wysokości 740-780 m. Wśród bujnych traw, ziołorośli i zmieniającego się z miesiąca na miesiąc kobierca kwiatów, sterczą niewysokie ostańce Łężyckich Skałek. Towarzyszą im zazwyczaj pojedyncze okazy jarzębin, buków bądź brzóz. W tle, od strony północnej piętrzy się skalisty grzbiet ze Skalniakiem, Narożnikiem i Kopą Śmierci. Od południa rozciąga się Obniżenie Dusznickie. Biegnie tamtędy zielony szlak z Lewina Kłodzkiego na Lisi Grzbiet. Przebiegają szosy z Karłowa do Kudowy Zdroju (słynna Droga Stu Zakrętów) oraz do Dusznik Zdroju i Szczytna.

Sawanna Afrykańska w Górach Stołowych, fot. Paweł Wroński
Sawanna Afrykańska w Górach Stołowych, fot. Paweł Wroński

Egzotyczną nazwę wylansował jeden z najwybitniejszych polskich geografów i geomorfologów, prof. Wojciech Walczak (1916-1984), ze względu na podobieństwo do krajobrazu trawiastych obszarów Czarnego Lądu. Pasjonował się wspinaczką i turystyką górską. Jego dziełem jest obowiązujący podział fizycznogeograficzny Sudetów. W 1948 roku opracował pierwszą powojenną mapę Sudetów Wschodnich, zatytułowaną „Kotlina Kłodzka i góry przyległe” (w skali 1 : 100.000).

"Kotlina Kłodzka i góry przyległe, opr. dr Wojciech Walczak. Źródło: http://dolny-slask.org.pl/5139535,foto.html?idEntity=3712176
„Kotlina Kłodzka i góry przyległe. Mapa fizyczna z uwzględnieniem komunikacji i szlaków turystycznych.”, opr. dr Wojciech Walczak. Źródło: http://dolny-slask.org.pl/

INFO
Na stronach PN Gór Stołowych: www.pngs.com.pl


Sawanna Afrykańska w Górach Stołowych, fot. Paweł Wroński
Sawanna Afrykańska w Górach Stołowych, fot. Paweł Wroński

Zdjęcia pochodzą z letniego obozu dla dzieci zorganizowanego przez MOW Travel Monika Węgrzyn. Materiał publikowany na stronach http://magazynswiat.pl.

0 komentarzy dotyczących “Sawanna Afrykańska, ale u nas

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: