Stolica zachwyca

Hugonówka – sielskie dzieje Konstancina

Hugonówka jest jednym z kluczowych konstancińskich zabytków. Wybudował ją w 1902 roku Hugon Seydl, założyciel podstołecznego uzdrowiska. Pod pawilonem meandruje Jeziorka, a Park Zdrojowy ze słynną tężnią praktycznie tutaj się zaczyna.

Seydl umieścił w pawilonie Zakład Przyrodoleczniczy. Urządził w nim inhalatorium, salę gimnastyczną i gabinety zabiegowe. Teraz Hugonówka służy za siedzibę Konstancińskiemu Domowi Kultury.

 

Hugon Seydl był przedsiębiorcą, współwłaścicielem Domu Handlowego i Składu Hurtowego Win „Maurycy Seydel i Spółka”. Jego rodzina pojawiła się w Warszawie w połowie XIX w. Jego ojciec, Maurycy, praktykował w winiarni Fukiera, potem założył własną.

 

Trochę historii
W latach 20. XX wieku Seydl wynajął swój zakład, a nowi użytkownicy zamienili go na pensjonat, nadając nazwę „Pod Diabłami”. Rok 1938 przynióśł kolejne zmiany bo willa została sprzedana. 29 lat później właścicielka odsprzedała ją Skarbowi Państwa. Była to swojego rodzaju formalność, ponieważ i tak od 1945 roku budynek był siedzibą państwowej instytucji – de jure – edukacyjnej. Instytutu Ludowego, szkolącego partyjnych aktywistów. W 1951 rorku PRL-owskie władze uznały, że sprawdzi się lepiej służąc kulturze. Początkowo stricte ludowej, więc przekazały go Zespołowi Pieśni i Tańca „Skolimów”, a następnie – ludowi w dziedzinie kultury, więc w pawilonie urządzono kino. O wdzięcznej nazwie „Fregata”, zamienionej z czasem na „Beata”.

To wszystko działo się na parterze, ale T-kształtny pawilon ma jeszcze piętro, które początkowo przeznaczono dla fabryki zabawek. Potem zaś, wychodząc na przeciw wyzwaniom demograficznym, urządzono mieszkania kwaterunkowe. Przecież nawet władza ludowa wiedziała, że zbyt na zabawki będzie tylko wtedy, gdy będzie się miał kto nimi bawić.

Odrodzenie Hugonówki
Gmina Konstancin-Jeziorna uporządkowała i wyremontowała zabytkowy budynek. Hugonówka jest znowu ładnym i użytecznym, uzdrowiskowym pawilonem. Otoczona zielenią willa mieści przyjemną kawiarnię. A w 2014 roku wróciło pod jej dach kino. Seanse odbywają w sali widowiskowej, w wybranych dniach. Są tu także urządzane różnorodne imprezy kulturalne, o których informują lokalne i stołeczne media.


warszawska-syrenka_72dpi INFO
KDK Hugonówka, Mostowa 15: www.konstancinskidomkultury.pl
O historii Hugonówki: www.visitkonstancin.pl
Życie i wydarzenia w Konstancinie: www.konstancin24.eu
Seydlowie w Wirtualnym Muzeum Konstancina: www.muzeumkonstancina.pl

 


Materiał publikowany na stronach http://magazynswiat.pl/

Jak to nad Jeziorką ładnie Czasem coś do wody wpadnie..., fot. Paweł Wroński
Jak to nad Jeziorką ładnie!
Czasem coś do wody wpadnie…
fot. Paweł Wroński

0 komentarzy dotyczących “Hugonówka – sielskie dzieje Konstancina

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: