Azja Gruzja Gruzja z Wizz Tours

Gruzja / Imeretia – Amirani-show

Gruzińskim odpowiednikiem Prometeusza jest Amirani, syn kaukaskiej bogini łowów, Dali. To on w mitologii Kartlów, nauczył ludzi rozpalać ogień i robić wino.

Dlaczegóż więc największa i najpiękniejsza po południowej stronie Wysokiego Kaukazu jaskinia nosi imię Prometeusza? Jak tłumaczą Gruzini – ze względów marketingowych. O Prometeuszu słyszał cały świat. O Amiranim… rzadko kto.

Ponoć to tutaj w masywie Khvamli, mściwi olimpijscy bogowie przykuli sprzyjającego ludziom Prometeusza do skały. Wejście do noszącej jego imię jaskini, ukryte jest wśród bujnej zieleni. Co ciekawe w depresji, 40 m poniżej poziomu morza. Latem, wilgotność powietrza i temperatura tworzą tam niemal tropikalny klimat. Wewnątrz natomiast powietrze jest orzeźwiające, gdyż panuje tam względnie stała temperatura 15-17 st. C. Długość udostępnionego do zwiedzania korytarza wynosi 1060 m. System poznanych korytarzy łączących 16 wielkich komór, przekracza 15,5 km długości. Są tam oczka wody i większe jeziora, wodospady, a nawet meandrująca wśród skał rzeka. Od 2012 roku można się przepłynąć łodzią po największym z podziemnych jezior (długość przejażdżki 280 m).

Korytarz prowadzi przez kilkanaście sal ozdobionych naciekami. Jakby cudów przyrody było mało, gospodarze zamontowali barwne reflektory, a z ukrytych głośników sączy się klasyczna muzyka. Istny show – Amirani show!

Jaskinia Prometeusza oświetlona jest barwnym światłem, a zwiedzaniu towarzyszy muzyka, fot. Paweł Wroński
Jaskinia Prometeusza oświetlona jest barwnym światłem, a zwiedzaniu towarzyszy muzyka, fot. Paweł Wroński

INFO
www.georgiaabout.com oraz www.georgianholidays.com
Wejście do Jaskini Prometeusza znajduje się we wsi Kumistavi, 8 km z kurortu Ckaltubo (region Imeretii, którego stolicą jest Kutaisi). Wyjście znajduje się po drugiej stronie masywu przeprutego korytarzami jaskini, niespełna kilometr od pawilonu recepcyjnego. Trasą powrotną kursują bezpłatne busy. Do jaskini najłatwiej dostać się z Kutaisi przez Ckaltubo. Jaskinia znajduje się około 20 km od Kutaisi. Bezpośredni dojazd marszrutką nr 42. Do Ckaltubo jedie także marszrutka nr 30, dalej najwygodniej wziąć taxi.


Materiał powstał w 2016 r. po lipcowej podróży studyjnej do Gruzji, zorganizowanej pod auspicjami Wizz Tours, platformy turystycznej, członka Wizz Air Group. Został opublikowany w portalu http://magazynswiat.pl w dziale <Akcje/Gruzja z Wizz Tours>.

0 komentarzy dotyczących “Gruzja / Imeretia – Amirani-show

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: