Europa FFB Sycylia - Italian FoodXP Włochy

Terrazze dell’Etna – wino na wulkanie

Kompania Terrazze dell’Etna posiada rozległe winnice koło Randazzo na północno zachodnich stokach Etny. Założył je w 2008 roku inżynier z Palermo, Nino Bevilacqua, zafascynowany krajobrazem i terroir regionu.

Należący do kompanii teren rozciąga się na wysokości 650-850 m. Zgodnie z pomysłem założyciela, ukształtowany jest amfiteatralnie. Murki z kamieni, niczym poręcze na widowni, oddzielają strefy upraw charakterystycznej dla regionu czerwonej winorośli nerello mascalese od zagonów również czerwonej odmiany nerello cappuccio i szczepów międzynarodowych – czerwonego pinot nero czy białego chardonnay.

Patrząc na rzeki zastygłej lawy przecinające czarno szarymi pasmami zagony winorośli, trudno uwierzyć, że powulkaniczne gleby są nadzwyczaj żyzne. Jednak wystarczy się rozejrzeć, żeby to zrozumieć. Oprócz krzewów winorośli rosną tutaj dęby i kasztanowce z jadalnymi owocami. Jednak dla Terrazze dell’Etna podstawowe znaczenie ma produkcja wina, co wyraźnie podkreśla stylizowana kiść winogron w logo kompanii.

Gros produkcji bazuje na nerello mascalese. Nawet białe Ciuri jest wytwarzane z pozbawionych skórki gron tego czerwonego przecież szczepu. Podobnie jak delikatne, różowe Rosato. Portfolio kompanii dopełniają 3 czerwone wina: Cirneco wyrabiane w 100% z nerello mascalese, Carusu (nazwa oznacza chłopaka w sycylijskim dialekcie) z 20% dodatkiem nerello cappuccio i Cratere z 20% dodatkiem petit verdot. Powstają także 2 wina musujące (spumante). Oba wyrabiane metodą szampańską – Cuveé Brut z chardonnay i Rosé Brut z pinot nero z 10% dodatkiem nerello mascalese.


A passion for taste * L'emozione del saporeINFO
Terazze dell’Etna Randazzo (Località, czyli przysiółek Bocca d’Orzo): www.terrazzedelletna.it
A passion for taste * L’emozione del sapore


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl w zakładce <Slow life / Planeta smaków>.

0 komentarzy dotyczących “Terrazze dell’Etna – wino na wulkanie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: