Europa FFB Sycylia - Italian FoodXP Włochy

Kaos 2015 – co z tym winem?

Prezentując Kaos 2015, kelner z restauracji „Parco dei Principi” w Zafferanie, przemawiał dość długo. Nic dziwnego, już chociażby dlatego, że ten biały trunek jest kupażem aż sześciu sycylijskich szczepów.

W restauracji prowadzonej przez Seby Sorbello, kelner prezentuje Kaos 2015, fot. Paweł Wroński
W Ristorante „Parco dei Principi”, lokalu prowadzonym w miejscowości Zafferana przez Seby Sorbello, kelner prezentuje Kaos 2015, fot. Paweł Wroński

Mianowicie: carricante 40%, catarratto 30%, malvasia bianca 10% oraz altri vitigni autoctoni 20%, czyli szeregu starych lokalnych odmian – minnella, inzolia, grecanico. Nie jestem znawcą i moje ocena sprowadza się do „smakuje” lub „nie smakuje”, ale byłem na sali z 40 innymi osobami i… nikt nie wychylił kieliszka do końca. Wino było bowiem dziwne. W smaku i bukiecie przypominało mi to, co czułem zazwyczaj, ilekroć właściciel winiarni, częstował mnie takim wciąż jeszcze „pracującym nad sobą” trunkiem, wprost z tanka. Bardziej zaawansowani w winiarskich arkanach koledzy, rozwodzili się w takich sytuacjach nad… potencjałem. Ach, jak tego wieczoru brakowało mi ich towarzystwa. W ramach selfservice’u zajrzałem więc na stronę producenta, Etnella.

Tam tknęło mnie sformułowanie fermentazione spontanea. Nie trzeba zaglądać do słownika by zrozumieć cóż znaczą te słowa, ale cóż się za nimi kryje w praktyce? Ano, fermentacja bazująca na dzikich drożdżach, czyli bytujących na owocach, sprzęcie winiarskim a w ostateczności, po prostu obecnych w powietrzu, jako, że drożdże to jednokomórkowe grzyby, rozmnażające się przez pączkowanie lub podział.

Kaos 2015, fot. Paweł Wroński
Kaos 2015, fot. Paweł Wroński

Z manifestu zamieszczonego w portalu, dowiedziałem się też, że Etnellę prowadzą ludzie hołdujący produkcji naturalnej, którzy bezwzględnie eliminują produkty chemiczne z procesu winifikacji, i z winnic. Notabene mają 19 ha gruntów, na których oprócz winorośli uprawiają także oliwki i owoce, ale jedynie rdzenne dla stoków Etny rodzaje. Powstaje u nich 9 win, oliwa i wiele różnych, wysokiej jakości dżemów.

Aaa! Prowadzą ponadto agriturismo (gospodarstwo agroturystyczne) w miejscowości Presa, z której widać sycylijski wulkan, morze i słynną miejscowość – Taorminę.

 

Pięknie, bardzo pięknie, ale na wartości wina najwyraźniej się nie poznałem.


A passion for taste * L'emozione del saporeINFO
Etnella (www.etnella.com) – biuro w San Gregorio di Catania, gospodarstwo agroturystyczne (Agriturismo) w Presie,
winnice: Linguaglossa, Passopisciaro, Presa, Randazzo, Solicchiata
A passion for taste * L’emozione del sapore


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl/ w dziale <Slow life / Planeta smaków>.

0 komentarzy dotyczących “Kaos 2015 – co z tym winem?

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: