Europa Słowacja Słowacja u progu zimy

Špania Dolina, czyli Słowacja górnicza

Špania Dolina leży na pograniczu Niżnych Tatr (Nízkych Tatier) i Wielkiej Fatry (Veľkej Fatry). Wraz z innymi okolicznymi osadami (Staré Hory, Richtárová, Piesky, Moštenica i Tajov), tworzyła górnicze zagłębie wokół Bańskiej Bystrzycy (Banská Bystrica).

Dziś, otoczona ochroną ze względu na zabytki górniczej przeszłości, jest eleganckim suburbiem Bańskiej Bystrzycy. Od średniowiecza wydobywano tutaj rudy miedzi ze znaczną domieszką srebra. Początki eksploatacji sięgają roku 1006, a ostatnie sztolnie zamknięto pod koniec XIX wieku z powodu wyczerpania zasobów. W okolicy zachowały się sztolnie, szyby, hałdy, a nawet długi na 36 km system kanałów łączących potoki i jary, którymi doprowadzano tu wodę aż spod Prašivej w Niżnych Tatrach.

Pobliskie miasto, Bańska Bystrzyca było więc znane w całej Europie, a właściciele okolicznych kopalni (baní), zwani z niemiecka waldbürgeri, bogacili się niepomiernie. Widomym znakiem prosperity są imponujące kamienice, wznoszone przez nich przy rynku w Bańskiej Bystrzycy.

Przez wieś przechodzi tzw. Barborská cesta – szlak łączący pamiątki górniczej przeszłości Środkowej Słowacji. Na szlaku oprócz okolic Bańskiej Bystrzycy są także miejscowości z rejonu Kremnicy, Zwolenia i Bańskiej Szczawnicy. Jednym z dobrze zachowanych obiektów, właśnie tutaj, w Španiej Dolinie jest klopačka. Budynek, w którym uderzano w zawieszone specjalnie deski, obwieszczając początek i koniec górniczej szychty. Teraz mieści się tam przyjemny pensjonat z restauracją Penzión Klopačka.

otw_klopacka_2015
Penzión Klopačka, fot. Paweł Wroński

logo-barborska-cesta-150x150 maly_coat_of_arms_of_slovakia-svg Špania Dolina: www.spaniadolina.sk
Barborská cesta: www.barborskacesta.com (przewodnik po Górniczym Szlaku —> PDF)
Penzión Klopačka: www.klopacka.sk

0 komentarzy dotyczących “Špania Dolina, czyli Słowacja górnicza

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: