Europa Słowacja Słowacja u progu zimy

Salaš pod Suchým vrchom

Określenie „schronisko bez gospodarza” jest mylące, bo Salaš pod Suchým vrchom w Wielkiej Fatrze ma gospodarza. I to mocno dbałego o tę fantastycznie usytuowaną na głównym grzbiecie pasma chatę. Członków turistickej úderky „Štyri nity”.

Rudo Krajča, Ľuboš Drdaj, Ján Duchaj i Peter Šlacký założyli przed kilku laty klub „Štyri nity”, który na początku bieżącej dekady wyremontował nieużywany już szałas pasterski. Używają go sami w każdej wolnej chwili, ale pozostawili otworem dla innych turystów. Nocleg w szałasie pod Suchym to fantastyczne przeżycie. Ale zaufanie gospodarzy zobowiązuje. Do pozostawienia chaty w takim samym stanie, jak się ją zastało!

Útulňa to po słowacku otwarta dla wszystkich chata, w której można nocować przez cały rok. Wyposażona przez gospodarzy w to co niezbędne, z miejscem do spania i piecem. Salaš pod Suchým vrchom ma drewutnię i wolnostojące WC. Ujęcie wody znajduje się około 250 m od chaty. Dojście ścieżką trawersującą zachodnie stoki Suchego vrchu (1550 m). Chata znajduje się na wysokości około 1400 m, nieopodal czerwonego szlaku, prowadzącego grzbietem Wielkiej Fatry z Ploskej (1532 m) na Ostredok (1592 m).


img_1935maly_coat_of_arms_of_slovakia-svgSalaš pod Suchým vrchom na www.facebook.com
O klubie Štyri nity i szałasie na łamach magazynu Život.sk, w artykule z października 2013 roku zatytułowanym Nápad za milión

2 komentarze dotyczące “Salaš pod Suchým vrchom

  1. Gospodarze tam czasem siedzą w szałasie? Pytam, bo nocowałem tam jesienią 2011 i wtedy był kompletnie pusty.

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: