Europa Słowacja Słowacja u progu zimy

Liptovská Mara, morze na Wagu

Gdy w pierwszej połowie lat 70. XX wieku spiętrzono wody Wagu na Liptowie, skarby ludowej kultury z wysiedlanych wiosek przeniesiono do skansenu w Prybylinie. Tylko dzwonnica średniowiecznego kościoła, stojąc samotnie na brzegu przypomina czasy, w których Wag był nieposkromionym żywiołem.

Wieża kościoła Najświętszej Marii Panny, fot. Paweł Wroński
Wieża kościoła Najświętszej Marii Panny, fot. Paweł Wroński

Kościół najświętszej Marii Panny, po którym pozostał zarys murów i dzwonnica (veža kostola Panny Márie), należał do najstarszych świątyń na Liptowie. Wzniesiono go bowiem na przełomie XII i XIII stulecia.

Dziś, dzwonnica prezentuje się w barokowej, XVII-wiecznej szacie. Pozostała powyżej lustra wody, gdyż kościół wznosił się na skłonie wzgórza zwanego Úložisko (742 m), należącego do pasma Gór Choczańskich.

Akwen utworzono żeby zmniejszyć zagrożenie powodziami w dziedzinach, przez które przepływa rzeka.

Przy zaporze utworzono też hydroelektrownię (cztery turbiny o łącznej mocy 200 MW), zresztą jedną z kilku, które tworzą teraz Kaskadę Wagu – ważne źródło energii elektrycznej dla całej Środkowej Słowacji.

Na pustych brzegach zbiornika wystawiono pod koniec lat 70. XX wieku hotel Bobrovnik. Stoi tam nadal, na malowniczym cyplu. Roztacza się stamtąd wspaniała panorama jeziora i okolicznych gór. Ale budynek jest już tylko symbolem zmian, jakie zaszły na Liptowie w okresie socjalistycznym, bo okres jego chwały przeminął wraz z ustrojem.

Znakiem nowej epoki jest wyrosła również w Bobrovniku, w malowniczej zatoce, Marina Liptov. Elegancka, z designersko urządzoną restauracją oraz grupą ekskluzywnych domków do wykupienia lub na wynajem. Znaków naszych czasów jest w okolicy więcej, a wśród nich dwa słynne kąpieliska termalne: Tatralandia i Thermal Park Bešeňová.

Liptowskie Morze cenią wędkarze. Na turystów czekają szlaki Gór Choczańskich, a na rowerzystów sieć dróg oznaczonych kolorowymi literkami „C” – od słowackiego określenia cykltorasy. Niedaleko stąd w Zachodnie Tatry, Niżne Tatry, w Wielką i Małą Fatrę. Zimą zaś zaledwie rzut przysłowiowym kamieniem do największej stacji narciarskiej w naszej części Europy – do Jasnej, z 50 km tras zjazdowych na stokach Chopoka (2024 m).

Liptovská Mara jest największym zbiornikiem zaporowym Słowacji. Przy maksymalnym poziomie wody jej lustro liczy 27 km² powierzchni. Głębokość sięga 45 m, a potężna zapora ma w koronie 1350 m długości.


maly_coat_of_arms_of_slovakia-svg Liptów: www.visitliptov.sk / Liptovská Mara: www.slovakia.travel
Marina Liptov – rekreačné a športové stredisko: www.marinaliptov.sk
Aquapark Tatralandia: www.tatralandia.sk / www.tatralandia.com.pl
Gino Paradise Bešeňová: www.ginoparadise.sk / www.besenova.com.pl
Muzeum Wsi Liptowskiej w Przybylinie (Múzeum Liptovskej dediny): www.pribylina.sk


Materiał publikowany w portalu http://magazynswiat.pl jesienią 2016.

0 komentarzy dotyczących “Liptovská Mara, morze na Wagu

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: