Europa FFB Niemcy

Rzymskie winnice nad Renem

Odnalezioną przez archeologów patrycjuszowską willę w Ungstein, otaczały winnice. Świadczyło o tym ukształtowanie terenu i skład roślin. Znalezione pestki winogron w piwnicach, urządzenia do tłoczenia i kratery – naczynia do przechowywania wina.

A że Nadrenia Palatynat to po dziś dzień rozległa winiarska kraina, grupa miłośników szlachetnego trunku reaktywowała starożytną winnicę. Zasadzono nawet możliwie najbardziej archaiczne szczepy. I tak jak przed wiekami, wzrok niesie dziś poza zachowany fragment kolumnady, ku rzędom winorośli. Ba, każdego roku jesienią, winobranie w Ungstein kończy się tłoczeniem wina. Członkowie stowarzyszenia przywdziewają białe togi i depczą grona w wielkiej drewnianej kadzi. Sok poddaje się fermentacji. A gdy winifikacja dobiega końca trunek trafia do butelek. I czeka rok, na degustację „rzymskiego” wina, należącą do żelaznych punktów programu wielkiego jesiennego festiwalu winiarskiego w pobliskim Bad Dürkheim.

Parada otwierająca Wurstmarkt, fot. Paweł Wroński
Parada otwierająca Dürkheimer Wurstmarkt, fot. Paweł Wroński

W 2017 roku, Dürkheimer Wurstmarkt obchodzi jubileusz 600-lecia. Od XV wieku, w miejscu, gdzie dziś odbywa się wrześniowy festiwal wina, w Bad Dürkheim handlowano mięsem i wędlinami. Nawiązuje do tego nazwa festiwalu – Wurstmarkt (kiełbasiane targowisko, targ kiełbasiany).

"Rzymskie" wino z Umgstein pije się podczas Wurstmarktu w Bad Durkheim, rok po butelkowaniu, fot. Paweł Wroński
„Rzymskie” wino z Umgstein pije się rok po butelkowaniu. Jesienią, podczas dorocznego Wurstmarktu – festiwalu wina w Bad Dürkheim. Fot. Paweł Wroński

Czy „rzymskie” wino jest smaczne? Rzecz gustu. Jak każda ciekawostka, trunek ma inne, być może nawet cenniejsze od smaku i bukietu, zalety. Choćby taką, że jest namacalnym dowodem podejrzeń, iż trunki pite przez starożytnych nie znalazłyby wielu miłośników w czasach współczesnych.


INFO
Ungstein: www.ungstein.de
Bad Dürkheim (Dürkheimer Wurstmarkt): www.bad-duerkheim.com

0 komentarzy dotyczących “Rzymskie winnice nad Renem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: