Europa Niemcy

Niemcy – reinkarnacja Ruhry

Na polach Nadrenii-Północnej Westfalii, nad Ruhrą, Emscher i Lippe, zamiast zbóż, wyrosły w XIX wieku wielkie piece i kopalniane szyby. Przez ponad sto lat wydobywano tu węgiel i przekuwano stal. Dziś, w postindustrialnej scenerii eksploatuje się sztukę. W najnowszym wcieleniu, Metropolia Ruhry jest największą w Europie areną kultury.

Transformacja była koniecznością, gdyż pomimo wcześniejszych starań, u progu XXI stulecia, przed 5-milionową populacją złożonej z 53 miast aglomeracji (w tym kluczowej piątki: Duisburg, Oberhausen, Essen, Bochum i Dortmund), stanęło widmo bezrobocia i nędzy. Światowy rynek podbiły efektywniejsze od węgla źródła energii, więc kopalnie trzeba było zamykać. A że współczesny świat bardziej niż ton stali potrzebuje innowacyjnych technologii, wygaszono wielkie piece. Strategię transformacji oparto jednak na industrialnej spuściźnie. Przywraca się świetność obiektom, adaptując je do nowych funkcji. Choć ostatnie fabryki zamkną podwoje w 2018 roku, efekty przemian imponują. Współczesne Zagłębie Ruhry, przemianowane na Metropole Ruhr, to marka, za którą stoi 250 festiwali muzycznych, teatralnych i sztuk wizualnych, ponad 200 muzeów, 120 teatrów, 100 ośrodków kultury, 100 sal koncertowych oraz centrum rozrywki w dawnym porcie przeładunkowym w Duisburgu.

Impresja z Zagłebia Ruhry (PrintScreen z zamieszczonego w materiale filmu)
Impresja z Zagłębia Ruhry (PrintScreen z zamieszczonego w materiale filmu); link do filmu – kliknij w obraz

Tło wydarzeń kulturalnych stanowi 3500 zabytków epoki industrialnej. Najciekawsze z nich łączy Szlak Kultury Przemysłowej, wiodący z Duisburga do Hamm i Hagen, długości 400 km. Jest na nim „największa kopalnia świata” – wielofunkcyjny kompleks przemysłowy Zeche Zollverein w Essen. Wizytówką tego zespołu z listy UNESCO jest czerwona fasada stalowni, powstała podczas prac modernizacyjnych w latach 1927-1932. Zaś 6 pnących się ku niebu kominów należy do głównych symboli dawnego Zagłębia. W murach Zeche Zollverein ma siedzibę Red Dot Design – najbardziej licząca się w świecie wystawa współczesnego wzornictwa. Funkcjonujące w tym samym kompleksie Muzeum Ruhry, zapowiada na przyszły rok „Podzielone Niebo”, niezwykłą wystawę poświęconą koegzystencji wyznawców nierzadko skonfliktowanych religii, przybyłych tutaj w XIX wieku w poszukiwaniu pracy.

Placówki sieci ekspozycyjnej Ruhr Kunst Museen prezentują sztukę XIX i XX wieku, pozostającą w ścisłej korelacji z dziejami regionu. Stanowią wprawdzie niespełna 10% wszystkich tamtejszych muzeów, ale jest wśród nich szczycące się najdłuższą tradycją, otwarte w 1883 roku Muzeum Sztuki i Historii Kultury w Dortmundzie, czy bijące dziś rekordy popularności Folkwang w Essen. Poświęcono je różnorodnym formom artystycznego wyrazu, a wystawy książek, filmów, czy fotografii, zarówno tematyką, jak formułą przyciągają rocznie 800 tysięcy gości.

Muzea dawnego Zagłębia Ruhry nie są jedynie zbiorami artefaktów, ale interaktywnymi kompleksami. Prezentacje sztuki przyjmują żywe formy. Zwiedzający mogą czynnie uczestniczyć w oferowanych programach. Ba, oprócz wystaw, koncertów czy konferencji, organizowane są tam turnieje, na przykład gry w bule, targi czy imprezy firmowe. Działa tak na przykład LWL-Industriemuseum, koncentrujące na co dzień uwagę na kulturze przemysłowej – 1 muzeum w 8 różnych obiektach.

W „najwyższej hali wystawowej świata”, jak zwykło się mówić o przystosowanym do celów ekspozycyjnych Gazometrze w Oberhausen (budynek ma 117,5 m wysokości), rok 2017 upłynie pod znakiem „Cudu Natury”. Będzie to niepowtarzalna wystawa zdjęć wybitnych fotografików i filmów klasy serii „Planeta Ziemia”, wyprodukowanej przez BBC. Zdaniem kuratora wystawy, prof. Petera Pachnicke, dzięki najnowocześniejszym urządzeniom projekcyjnym zwiedzający „doświadczą jak genialne są małe i wielkie układy biologiczne”.

Obok imponujących przedsięwzięć, nie brak ofert dla koneserów, którym dedykowane są kameralne ekspozycje prezentujące dorobek wybitnych indywidualności ze świata sztuki współczesnej. Na przykład, fascynację fotografią jako językiem uniwersalnym Philippa Goldbacha zaprezentuje Campusmuseum Uniwersytetu w Bochum, a biograficzne Studio Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu, przygotowało bogatą wystawę rzeźb artysty.

Choć przed nami dopiero zima, Metropolia Ruhry zaprasza na szczególne wydarzenia. Noc 24 czerwca 2017 roku będzie wielkim festiwalem kultury, na którego program złoży się 500 wydarzeń. Od 12 sierpnia do 24 września 2017 odbędzie się kolejna edycja RuhrTriennale, festiwalu-święta muzyki, tańca, teatru, performance i sztuk wizualnych.

Bogactwo kulturalnych wydarzeń przez cały rok, mnogość obiektów wartych odwiedzenia oraz oryginalne rozrywki takie jak hulanie segwayami po hałdach, nurkowanie w nieczynnym gazometrze czy zwykłe przejażdżki rowerami po Parku Krajobrazowym Duisburg-Nord, czynią z Metropolii Ruhry intrygujący cel, zwłaszcza tak modnych ostatnio Citybreaków.

Der Himmel über dem Ruhrgebiet muss wieder Blau werden” – idea przywrócenia „błękitnego nieba” nad Zagłębiem Ruhry, rzucona przez Willy’ego Brandta w 1961 roku, legła u podstaw zakrojonych na szeroką skalę przekształceń w regionie. Dzięki nim, w drugiej dekadzie XXI wieku największa w Europie strefa przemysłowa rodem z XIX wieku, zamieniła się w ekscytującą, na wskroś nowoczesną arenę kultury.

Film zatytułowany „Zollverein und die industrielle Kulturlandschaft Ruhrgebiet”, został zamieszczony w sieci przez Fundację Pomników Przemysłu (Die Industriedenkmal Stiftung): www.youtube.com


INFO
Wszelkie informacje o Zagłębiu Ruhry z programem wydarzeń: www.ruhr-tourismus.de oraz (również z interfejsem po polsku) www.metropoleruhr.de
Kalendarz wystaw: www.ruhrkunstmuseen.com/ausstellungen
Program nocy 24 czerwca 2017: www.extraschicht.de
Festiwal RuhrTriennale: www.ruhrtriennale.de

Więcej filmów na Youtube poświęconych Zagłębiu Ruhry (Metropolii Ruhry) na kanale Das Reiseziel Ruhrgebiet bei Youtube: www.ruhr-tourismus.de

Na stronach lotniska w Dortmundzie (www.dortmund-airport.de/reiseziele-ab-dortmund) znajdziemy dostępne połączenia lotnicze z polskimi miastami. Bezpośrednie oferują: WizzAir (z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia; www.wizzair.com) i Ryanair (z Krakowa; www.ryanair.com). W przypadku WizzAir, na platformie Wizz Tours, można szukać gotowych pakietów typu Citybreak, obejmujących przelot w obie strony, 3 noclegi ze śniadaniami oraz ubezpieczenie (www.wizztours.com); tego typu oferty są tańsze o 10-15% niż koszty niezależnych rezerwacji biletu i hotelu (wizzair.com + booking.com). Air Berlin (www.airberlin.com) i Germanwings/Eurowings (www.lufthansagroup.com), latają z Polski do pobliskich miast Kolonii i Düsseldorfu. Codzienne rejsy oferuje Lufthansa, partner LOT ze Star Aliance; bardziej komfortowo niż w tanich liniach, ale drożej i z przesiadkami.


Materiał przygotowany jesienią 2016 roku na zlecenie DZT Warschau do wykorzystania jako advertorial w wybranych przez DZT magazynach.

0 komentarzy dotyczących “Niemcy – reinkarnacja Ruhry

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: