Europa FFB

Pivo řezané, czyli řezák vs Řezák

Piwo jasne z ciemnym w jednym kuflu to rzezane czyli rżnięte, nazywane potocznie rzezakiem. Na sklepowych półkach są natomiast Rzezaki butelkowane. Jaka jest między nimi różnica? O sukcesie pierwszego decyduje kunszt barmana, drugiego – technologia.

Żeby wyszło řezané pivo, barman musi nalać je tak, żeby jasny i ciemny chmielowy napój pozostały niezmieszane.

Piwo rzezane mis być dobrze nalane, fot. Paweł Wroński
Piwo rzezane mis być dobrze nalane, fot. Paweł Wroński

Promieniując na kraje sąsiednie, obyczaj trafił także do Polski i rozpowszechnił się, zwłaszcza na południu. Ślązacy nawet po swojemu nazywają mieszankę – szeker. W innych krajach kręgu piwnej kultury, też zetkniemy się z rzezaniem piwa. Na przykład Brytyjczycy piją black and tan, a Niemcy Geschnittenes Bier (Schnitt) – piwną mieszankę, jak określają powstały napój puryści – Biermischgetränk (halb dunkles, halb helles Bier). Żeby sztuka się udała, najpierw leje się piwo jasne, potem dopiero ciemne. Może to trochę potrwać, nawet kilkanaście minut. A czy dobrze zostało zrobione, poznamy po tym, że nalane piwo długo pozostanie niezmieszane.

Dostępne na rynku Řezáki, to polotmavý ležák – jak mówią Czesi, czyli półciemny lager. Podczas produkcji miesza się piwo jasne i ciemne, w odpowiednich proporcjach, w określonym czasie. Powstaje trunek o ciemno bursztynowej barwie z czerwonawym odcieniem. O ciekawym smaku, łączącym słodycz ciemnego z goryczą jasnego piwa. Barmański kunszt i rytuał napełniania pokala, szklanicy lub kufla, gubią się jednak bezpowrotnie.

Rzezak z Brna, na półkach sklepu firmowego przy browarze Starobrno, fot. Paweł Wroński
Rzezak z Brna, na półce firmowego sklepu przy browarze Starobrno, fot. Paweł Wroński

0 komentarzy dotyczących “Pivo řezané, czyli řezák vs Řezák

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: