Europa Litwa

Kłajpeda 2017 i 90 km litewskiego wybrzeża

W litewskich wspomnieniach mojej rodziny szczególne miejsce zajmują Druskienniki. Dla babci były kurortem czasów młodości. Dla najmłodszego syna – snowboardową alternatywą, bo od kilku lat działa tam hala ze sztucznym śniegiem.

Tak ciepło nastrojony, z tym większą przyjemnością wysłuchałem Ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce, Šarūnasa Adomavičiusa i jego współpracowników, opowiadających jednak nie o położonych w interiorze Druskiennikach, ale o bałtyckim wybrzeżu Litwy.

O atrakcjach Kłajpedy i Połągi, o Mierzei Kurońskiej i nieco oddalonych od morza miejscowościach – Kretyndze i Szyłokarczmie (lit. Šilutė). O potrawach z ryb i piwach z browaru Švyturys, malowniczych wydmach i tajemniczych wysokich torfowiskach. O 80 kilometrach litewskiego odcinka Pomorskiej Drogi św. Jakuba i o 200 kilometrach nadmorskich szlaków rowerowych. A wreszcie o Europejskiej Stolicy Kultury, w jaką zmieni się w 2017 roku Kłajpeda. Prezentacji dopełniły likiery, piwo i pyszne zakąski – wytrawne i na słodko. Dodatkowych wrażeń dostarczył film 360 stopni, jaki można było obejrzeć dzięki zakładanemu na głowę urządzeniu współpracującemu ze smartfonem.

I nic to, że gdy inne ośrodki promocji turystycznej toczą istną wojnę marketingową w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem zimowym, Litwini skupiają się spokojnie na bałtyckim wybrzeżu i wydarzeniach roku 2017. A gros imprez – jak to w nadmorskich dziedzinach – nastąpi tam w miesiącach letnich, od maja do sierpnia. No, może za wyjątkiem Tradycyjnego Święta Rybaków „Połądzka stynka” – „Palangos stinta” (www.ve.lt). Święta ważnego i smacznego, bo dedykowanego stynce (Osmerus eperlanus). Niewielkiej rybce, która pływa zarówno po słodkich wodach u ujścia rzek, jak i po słonych w strefie przybrzeżnej. Od innych zaś rybek odróżnia ją zapach. Ogórkowy!

Co się dzieje podczas święta stynki – zobaczcie sami na filmie z 2012 roku, zamieszczonym na Youtube przez Palangos kultūros centras.


INFO
Oficjalne strony poświęcone litewskiej turystyce (po polsku): www.lithuania.travel
Kłajpeda (Klaipėda): www.klaipedainfo.lt
Połąga (Palanga): www.palangatic.lt
Kretynga (Kretinga): www.kretinga.lt
Szyłokarczma (Šilokarčema, Šilutė): www.silute.lt


Od 1 stycznia 2015 roku obowiązującą walutą na Litwie jest euro!

0 komentarzy dotyczących “Kłajpeda 2017 i 90 km litewskiego wybrzeża

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: