Austria Europa

Wiedeń tańczy zimą walca

Symbolem zimy, a zarazem niepowtarzalnym rysem wiedeńskiego stylu życia są bale. Od Sylwestra po kres karnawału odbywa się ich w stolicy Austrii ponad 400.

Miasto żyje balową atmosferą na długo przed sezonem. Jako pierwsze odczuwają ją szkoły tańca, bo kto żyw podnosi w nich swoje umiejętności. Wprawdzie Thomas Schäfer-Elmayer, nauczyciel z legendarnej wiedeńskiej szkoły zwraca uwagę, że we współczesnym świecie tradycje odchodzą szybko w zapomnienie, to jednak dodaje, że uczęszczanie na zajęcia jest w wiedeńskich rodzinach podtrzymywaną od pokoleń tradycją, i klientów wciąż mu nie brakuje.

Bale i antybale
Utarło się, że wiedeńskie bale otwierają tańcem debiutantki i debiutanci, czyli młodzież, która pierwszy raz w życiu w nich uczestniczy. Wejście na salę i uroczysty taniec przy licznej publiczności są emocjonującym przeżyciem. Najczęściej dzieje się to przy dźwiękach poloneza. W balową noc wszyscy tańczą kadryla, i to także odróżnia Wiedeńczyków od zwyczajów innych nacji. Poza tym na parkiecie króluje walc, a zawołanie wodzireja „Alles Walzer!” rozpoczyna taneczną zabawę na każdej sali.

Po szkołach tańca, przychodzi czas na zakłady krawieckie. O ile bowiem w innych krajach na bal można iść w garniturze, o tyle w Wiedniu to niedopuszczalne. Panowie muszą koniecznie założyć smoking, a jeszcze lepiej frak, który musi leżeć nieskazitelnie. Panie zaś poszukują eleganckich, najchętniej niepowtarzalnych kreacji, których przygotowanie może zająć tygodnie i pochłonąć fortunę. Do ostatniej chwili, oszczędnym służą pomocą, wypożyczalnie strojów.

Rzez znamienna, że taniec był niegdyś rozrywką plebsu. Gdy spodobał się Habsburgom, za panowania Józefa II, a więc pod koniec XVIII wieku zaczęto organizować bale dworskie. Początkowo kameralne, w gronie cesarskiej rodziny i najbliższych dworzan. W ślady cesarskie poszła najpierw arystokracja, niedługo potem zaczęły balować inne stany, zwłaszcza wiedeńskie mieszczaństwo. Gdy na arenę dziejów wkroczyli Straussowie, parkiety sal balowych podbił walc, taniec tkwiący także korzeniami w ludowej tradycji. Wprawdzie walca zatańczono po raz pierwszy na dworze cesarskim już wcześniej, bo w 1815 roku, ale tamta premiera zakończyła się fiaskiem. Damy ostentacyjnie opuściły salę balową, dając wyraz oburzeniu niemoralnym obejmowaniem się w tańcu. Dopiero straussowskiej aranżacji nikt się nie potrafił oprzeć. Nobilitowany przez elity walc, stał się symbolem habsburskiej stolicy, a pod koniec XIX wieku, tańczy go już cała Europa.

Największe zaciekawienie budzi współcześnie Bal w Operze. Jest towarzyskim wydarzeniem numer jeden. Uświetnia go zawsze obecność gwiazdy pop-kultury, pokroju słynnej modelki Naomi Campbell. Uczestniczyć może w nim jednak każdy, jeśli tylko zdoła nabyć bilet – w przypadku najbliższej edycji – za 290 euro. Za miejsca dla 2 osób przy stole na 6 piętrze zapłacić trzeba dodatkowo 200 euro, loże kosztują nawet 20,5 tysiąca. Ilość miejsc, nawet tych najdroższych jest niestety ograniczona. Najbliższy Opernball odbędzie się 23 lutego 2017 (www.wiener-staatsoper.at). Za najbardziej ekskluzywny uchodzi Bal Filharmoników, organizowany w siedzibie Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Musikverein), gdyż w Złotej Sali gra do tańca jedna z najsłynniejszych orkiestr świata. Bal Cukierników czy Bal Właścicieli Kawiarń odbywają się w salach Hofburga. Life Ball, zorganizowany po raz pierwszy w 1993 roku aby pomóc osobom z wirusem HIV, przekształcił się w ciągu ćwierćwiecza w sztandarową imprezę europejskiego środowiska LGBT. Odbywa się w ratuszu. Podobnie jak Bal Uchodźców, jeden z nielicznych, na którym obowiązuje dress code casual. Jedynie, podczas antybalów – takie też są organizowane – kontestację manifestuje się swobodnym strojem, co oczywiście nie przeszkadza w… tańczeniu walca.

Bal właścicieli kawiarń w Hofburgu, fot. Paweł Wroński
Uroczyste otwarcie balu właścicieli kawiarń w Hofburgu, fot. Paweł Wroński

Bale to nie wszystko
Zimowy kalendarz wydarzeń w stolicy Austrii jest nader bogaty. W adwencie nad miastem unosi się zapach grzanego wina (Glühwein) i pączków z marmoladą (Krapfen). Migocą ciepło światełka porozstawianych na placach straganów gdyż jest to czas przedświątecznych zakupów. Smakołyków, upominków i ozdób choinkowych, najczęściej rzemieślniczej bądź artystycznej roboty. Największe targowiska powstają pod wiedeńskim ratuszem oraz przed barokowym pałacem Schönbrunn. Sale koncertowe i nawy świątyń rozbrzmiewają w tym okresie muzyką. Słynne stały się noworoczne koncerty w Katedrze św. Szczepana. W świątecznym repertuarze występują tam światowej sławy zespoły muzyczne lub śpiewacze. Weihnachts-, Advent- albo Christkindlmärkte jak określa się bożonarodzeniowe jarmarki, będą się w tym roku odbywać od 12 listopada do 24 grudnia (www.christkindlmaerkte.at).

W styczniu natomiast, stolicę Austrii ogarnie jak zwykle gorączka zakupów gdyś zacznie się wyprzedaż zimowych kolekcji markowej mody. Wszystko stanieje o 70-80% w porównaniu do cen sprzed sezonu. Butiki najsłynniejszych marek, takich jak Escada, Armani, Gucci, czy Hugo Boss, rozrzucone są w ścisłym centrum, przede wszystkim przy Graben i Kärtnerstrasse. Z bardziej egalitarnej oferty, młodzieżowego ducha i designu słyną sklepy przy Mariahilferstrasse, długiej handlowej ulicy, ciągnącej się kilka kilometrów od Ringu do dworca kolejowego Wien-Süd. Tam królują Zara, Mango, H&M.

Wiedeński Christkindlesmarkt, fot. Paweł Wroński
Wiedeński Christkindlesmarkt, fot. Paweł Wroński

Ślizgawka pod ratuszem
W styczniu każdego roku Plac Ratuszowy (Rathausplatz) zamienia się w raj dla miłośników jazdy na łyżwach w każdym wieku. Bajecznie oświetlona fasada ratusza staje się tłem Wiener Eistraum (wiedeńskiej krainy lodowych marzeń), jak się mówi o owej ślizgawce, zajmującej – bagatela – 8 tys. m2 powierzchni, nie licząc poprowadzonej przez Park Ratuszowy specjalnej lodowej alei dojazdowej. W tym sezonie uroczyste otwarcie wiedeńskiej ślizgawki obędzie się 24 stycznia 2017. Lodowisko będzie potem czynne do 12 marca w godzinach 9:00-22:00 (posiadaczom Vienna-Card przysługuje 25% zniżki na bilety wstępu i wypożyczenie łyżew). W wyznaczonym czasie można też będzie grać w curling, bądź w jego tradycyjną austriacką odmianę, Eisstockschießen (wymagana rezerwacja online; www.wienereistraum.com).

 

INFO
Informacje turystyczne i kalendarz wiedeńskich wydarzeń (również po polsku), znajdziemy w portalu www.wien.info


Materiał przygotowany do dodatku do Rzeczpospolitej (powiązany materiał w tym blogu: Austria na sezon zimowy 2016/2017: https://pawelwronski.wordpress.com/).

0 komentarzy dotyczących “Wiedeń tańczy zimą walca

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: