Wyobraźcie sobie piwnice na wino, po których jeździ się samochodem. Nie ma zresztą innego wyjścia, bo podziemne korytarze ze składami butelek szlachetnego trunku ciągną się kilometrami.

W Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano, że najdłuższe na świecie są podziemne tunele w mołdawskim Milesti Mici (Mileştii Mici), wiosce położonej około 18 km na południe od Kiszyniowa. Wydrążono je 80 m pod ziemią. Liczą 250 km długości.
Jednocześnie jest to największy depozyt wina na świecie. Ponoć złożono tam ponad 1,5 mln butelek, i to jedynie win mołdawskich
Natomiast w Krikowej (Cricova), gdzie korytarze liczą zaledwie 120 km długości, przechowują swoje winne kolekcje znane osobistości z różnych stron świata, między innymi Angela Merkel, Władimir Putin i Donald Tusk. Ulice między składami noszą nazwy szczepów z jakich wykonano leżakujące przy nich wina. Piwnice w Krikowej urządzono w wyrobiskach nieczynnych wapienników.
Winiarnia Castel Mimi nie ma wprawdzie tak rozległych piwnic, ale za to ma siedzibę w autentycznym XIX-wiecznym pałacu oraz oferuje gościom winne SPA.
Prezentując swój kraj na TTW 2016, Mołdawianie nie omieszkali poczęstować gości winami z rodzinnej ziemi, z cieszących się światową renomą wytwórni:
Asconi (www.winazmoldawi.pl)
Castel Mimi (www.castelmimi.md)
Château Vartely (www.vartely.md)
Purcari Château (www.purcari.md)

Krótko o Mołdawii
- Kraj bez dostępu do morza, choć najkrótszy dystans od granicy do Morza Czarnego wynosi 10 km (sic!)
- Sąsiedzi – Rumunia i Ukraina
- Powierzchnia – niespełna 34 tys. km2
- Ludność – 3,5 mln.
- Stolica – Kiszyniów (Chișinău; ok. 700 tys. mieszkańców)
- Najwyższy punkt – Dealul Bălănești (430 m)
- Główne rzeki – Prut na granicy z Rumunią oraz płynący wzdłuż granicy z Ukrainą Dniestr (ta rzeka dzieli kraj na dwie niewspółmierne pod względem obszaru prowincje – rozległą Besarabię i Naddniestrze – wąski pas terytorium na wschodnim brzegu)
- Język urzędowy – rumuński, ale część kraju (Naddniestrze z miastem Bendery z prawego brzegu Dniestru), jest praktycznie rosyjskojęzyczna
- Dominująca religia – prawosławie
- Waluta – lej mołdawski (1 MDL – 0,21 PLN wg kursu z listopada 2016)
- oprócz win, do smakowych atutów kraju należy zaliczyć miody oraz zabytki przeszłości z pograniczy kultury wschodniej i zachodniej – monastyry, cerkwie, twierdze nad Dniestrem i postsowiecki Tiraspol, znany także z wytwórni koniaków, które można degustować, kosztując jednocześnie czarnego kawioru!

Mołdawska infrastruktura turystyczna jest wciąż jeszcze skromna, jednak niepozbawiony autentyzmu i nieskomercjalizowany kraj spodoba się tym, którzy preferują miejsca nieskażone masową turystyką.
INFO
Zakłady winiarskie w Krikowej (Combinatul de Vinuri „Cricova”): www.cricova.md
Zakłady winiarskie w Milesti Mici (Combinatul de Vinuri de Calitate „Mileştii Mici”): www.milestii-mici.md
W pierwszym tygodniu października odbywa się zawsze w Kiszyniowie festiwal wina – informacje na fanpage’u Vinul Moldovei: www.facebook.com/moldovawineday/
Oficjalne strony Narodowego Związku Turystyki Przyjazdowej Mołdawii: www.moldova.travel
Pingback: Moldova își crește vizibilitatea ca destinație turistică pe piața Poloniei | Travel News - Moldova