Europa Mołdawia

Wino – skarb Mołdawii pod ziemią ukryty

Wyobraźcie sobie piwnice na wino, po których jeździ się samochodem. Nie ma zresztą innego wyjścia, bo podziemne korytarze ze składami butelek szlachetnego trunku ciągną się kilometrami.

moldova-w-warszawie_2962
Parascovia Popov z „Purcari Château” prezentuje butelkę Negru de Purcari – czerwonego cuvee ze szczepów cabernet sauvignon, rara neagră i saperavi. Tradycje winiarni sięgają 1827 roku. A produkowane tu wina trafiły w II połowie XIX wieku na angielski dwór królewski. Fot. Paweł Wroński

W Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano, że najdłuższe na świecie są podziemne tunele w mołdawskim Milesti Mici (Mileştii Mici), wiosce położonej około 18 km na południe od Kiszyniowa. Wydrążono je 80 m pod ziemią. Liczą 250 km długości.

Jednocześnie jest to największy depozyt wina na świecie. Ponoć złożono tam ponad 1,5 mln butelek, i to jedynie win mołdawskich

Natomiast w Krikowej (Cricova), gdzie korytarze liczą zaledwie 120 km długości, przechowują swoje winne kolekcje znane osobistości z różnych stron świata, między innymi Angela Merkel, Władimir Putin i Donald Tusk. Ulice między składami noszą nazwy szczepów z jakich wykonano leżakujące przy nich wina. Piwnice w Krikowej urządzono w wyrobiskach nieczynnych wapienników.

Winiarnia Castel Mimi nie ma wprawdzie tak rozległych piwnic, ale za to ma siedzibę w autentycznym XIX-wiecznym pałacu oraz oferuje gościom winne SPA.

Prezentując swój kraj na TTW 2016, Mołdawianie nie omieszkali poczęstować gości winami z rodzinnej ziemi, z cieszących się światową renomą wytwórni:

Asconi (www.winazmoldawi.pl)
Castel Mimi (www.castelmimi.md)
Château Vartely (www.vartely.md)
Purcari Château (www.purcari.md)

Trzy wytwórnie, trzy tradycje wyrobu wina - wizytówka Mołdawii, fot. Paweł Wroński
Różne wytwórnie, różne tradycje i style wyrobu wina – wizytówka Mołdawii, fot. Paweł Wroński

Krótko o Mołdawii

 • Kraj bez dostępu do morza, choć najkrótszy dystans od granicy do Morza Czarnego wynosi 10 km (sic!)
 • Sąsiedzi – Rumunia i Ukraina
 • Powierzchnia – niespełna 34 tys. km2
 • Ludność – 3,5 mln.
 • Stolica – Kiszyniów (Chișinău; ok. 700 tys. mieszkańców)
 • Najwyższy punkt – Dealul Bălănești (430 m)
 • Główne rzeki – Prut na granicy z Rumunią oraz płynący wzdłuż granicy z Ukrainą Dniestr (ta rzeka dzieli kraj na dwie niewspółmierne pod względem obszaru prowincje – rozległą Besarabię i Naddniestrze – wąski pas terytorium na wschodnim brzegu)
 • Język urzędowy – rumuński, ale część kraju (Naddniestrze z miastem Bendery z prawego brzegu Dniestru), jest praktycznie rosyjskojęzyczna
 • Dominująca religia – prawosławie
 • Waluta – lej mołdawski (1 MDL – 0,21 PLN wg kursu z listopada 2016)
 • oprócz win, do smakowych atutów kraju należy zaliczyć miody oraz zabytki przeszłości z pograniczy kultury wschodniej i zachodniej – monastyry, cerkwie, twierdze nad Dniestrem i postsowiecki Tiraspol, znany także z wytwórni koniaków, które można degustować, kosztując jednocześnie czarnego kawioru!
Mołdawia jest super, fot. Paweł Wroński
Mołdawia jest super, fot. Paweł Wroński

Mołdawska infrastruktura turystyczna jest wciąż jeszcze skromna, jednak niepozbawiony autentyzmu i nieskomercjalizowany kraj spodoba się tym, którzy preferują miejsca nieskażone masową turystyką.


INFO
Zakłady winiarskie w Krikowej (Combinatul de Vinuri „Cricova”): www.cricova.md
Zakłady winiarskie w Milesti Mici (Combinatul de Vinuri de Calitate „Mileştii Mici”): www.milestii-mici.md

W pierwszym tygodniu października odbywa się zawsze w Kiszyniowie festiwal wina – informacje na fanpage’u Vinul Moldovei: www.facebook.com/moldovawineday/

Oficjalne strony Narodowego Związku Turystyki Przyjazdowej Mołdawii: www.moldova.travel

1 komentarz dotyczący “Wino – skarb Mołdawii pod ziemią ukryty

 1. Pingback: Moldova își crește vizibilitatea ca destinație turistică pe piața Poloniei | Travel News - Moldova

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: