Europa FFB Niemcy

Brandenburgia smakuje ogórkami

Co jest symbolem Brandenburgii? Wpisane na listę UNESCO pałace Fryderyka Wielkiego z jego ukochanym Sanssouci na czele? Dobra odpowiedź. A może Tropical Islands – wystylizowany egzotycznie park rozrywki, urządzony w hali dawnej montowni sterowców? Oczywiście. Najważniejsze są jednak ogórki. Szprewaldzkie ogórki!

Pamiątkowy Snack ogórkowy ze Szprewaldu, fot. Paweł Wroński
Pamiątkowy Snack ogórkowy ze Szprewaldu, fot. Paweł Wroński

Ogórki ze Szprewaldu (Spreewälder Gurken), wylansowano jeszcze za czasów NRD. Dziś przezywają renesans, jako przysmak, a zarazem symbol regionu.

W „niemieckiej Wenecji”, jak się poetycko określa poprzecinany rzekami i kanałami Szprewald, można ich skosztować na każdym niemal kroku. W ulicznych kioskach – na kanapce ze smalcem. W restauracjach lub podczas lunchu u znajomych, w przypominającej naszą mizerię Gurkensalad. Ale w Szprewaldzie to tylko wierzchołek góry lodowej, bo ogórkowe są także piwa, nalewki, a nawet lody. Zaś słoik kiszonych (Saure Gurken) lub małosolnych (Salzgurken) ogórków stał się popularną, spożywczą pamiątką z Brandenburgii.

Czyniąc z warzywa w zielonym mundurku symbol regionu, kluczową z poprowadzonych w Szprewaldzie ścieżek rowerowych, nazwano Ogórkową – Gurkenradweg. Liczy 258,9 km długości. Prowadzi przez najciekawsze miejsca w regionie, wliczając w to oczywiście farmy wyspecjalizowane w uprawie warzyw (www.reiseland-brandenburg.de).

Ogórkowe plantacje Szprewaldu zajmują blisko 600 ha. Każdego roku zbiera się z nich około 40 tys. ton ogórków. Choć region słynie z tych warzyw, pod względem rozległości ich upraw, zajmuje dopiero drugie miejsce w Niemczech, ustępując nizinom ciągnącym się od rzeki Unstrut po Łabę przez landy Turyngii i Saksonii-Anhalt. Znaczącymi uprawami zielonego warzywa szczyci się także Nadrenia-Północna Westfalia.

saure-gurke-z-widelcem_3092
Spreewälder Dillgurken, czyli ogórek kiszony z koprem włoskim. Palce lizać, fot. Paweł Wroński

INFO
Szprewald (Spreewald): www.spreewald.de

Logo Gurkenradweg w Szprewaldzie (grafika ze strony landu)
Logo Gurkenradweg w Szprewaldzie (grafika ze stron landu Brandenburgii)

Przepisy na kiszenie szprewaldzkich ogórków nie odbiegają jakoś szczególnie od powszechnie stosowanych w Polsce domowych sposobów. Praktykowany w mojej rodzinie, ze względu na użycie kopru włoskiego, najbliższy jest bodaj recepturze Spreewälder Dillgurken. Komu rodzinnych receptur brakuje, znajdzie ciekawe propozycje na oficjalnych stronach Szprewaldu. Są tam także przepisy na ogórki marynowane, czy sałatki z ogórkami, takie jak Spreewälder Schnellgurken (www.spreewald-info.de/region/rezepte/gurken-rezepte/).

0 komentarzy dotyczących “Brandenburgia smakuje ogórkami

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: