Europa Litwa Obrazki z podróży po Litwie

W Druskiennikach dla zdrowia

Słone wody z Druskiennik wspominano już w połowie XVII wieku. Za miejscowość leczniczą uznał je w XVIII Stanisław August Poniatowski. Formalnie, uzdrowisko powstało gdy udzielił na to zgody car Mikołaj I. W trzeciej dekadzie XIX stulecia.

Carskie łazienki były pierwszym murowanym obiektem w kurorcie. Po aneksji części Litwy w latach 20. XX wieku, Druskienniki stały się jednym z najchętniej odwiedzanych polskich uzdrowisk. Zabiegi borowinowe wprowadzono tu w 1960 roku, a współczesny zakład wodoleczniczy powstał w 1980. Po 1991 roku rozwój kurortu zwekslował w kierunku komercyjnym, choć usługi sanatoryjne nadal zajmują ważne miejsce w ofercie kurortu. Jest więc w cym wybierać, zarówno jeśli chodzi o standard hotelowej infrastruktury, jak i zakres możliwych zabiegów. W ostatnich latach szereg urządzeń rekreacyjno-sportowych, w tym największy na Litwie Aquapark oraz Snow Arena ze sztucznym stokiem narciarskim, wzbogaciły wypoczynkową ofertę kurortu.

Dylemat podwójnego „n” – Druskienniki czy Druskieniki porusza w swoim artykule z marca 2016 dr Mirosław Dawlewicz z Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego (www.wilnoteka.lt).

Druskienniki (Druskininkai) w encyklopedycznym skrócie

  • najsłynniejszy kurort litewski
  • kurort nad Niemnem
  • w okresie międzywojennym dr Ewa Lewicka założyła tu awangardową placówkę zdrowotną: Zakład Leczniczego Stosowania Słońca, Powietrza i Ruchu
  • chętnie wypoczywał tu Józef Piłsudski, co w II Rzeczypospolitej przysporzyło miejscowości popularności

Nazwa uzdrowiska pochodzi zapewne od litewskiego słowa druskininkas, jak określano żupników – ludzi zajmujących się żupami, czyli warzelniami soli.


 

top_logo_resized_pl-plDruskienniki: www.info.druskininkai.lt oraz www.facebook.com

1 komentarz dotyczący “W Druskiennikach dla zdrowia

  1. Pingback: „Jodła” z bursztynową komnatą – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: