Europa Litwa Obrazki z podróży po Litwie

„Jodła” z bursztynową komnatą

Eglės sanatorija to kompleksy leczniczo wypoczynkowe na Litwie. Znajdziemy je w Birsztanach i w Druskiennikach. Miałem okazję poznać bliżej „Jodłę” z Birsztan. Imponujące wrażenie, ale przyznam szczerze, że nie chciałbym tam trafić z powodu kłopotów ze zdrowiem. 

Jak wszystkie urządzenia zdrojowe w Birsztanach, Sanatorium „Jodłowe” korzysta z fenomenu wód mineralnych, tryskających obficie w jednym z wielkich zakoli Niemna. Otoczone sosnowym lasem, usytuowane niemal nad samą rzeką, zaprasza zarówno gości z lekarskimi skierowaniami, jak i tych, którzy pragną korzystać z zabiegów zdrowotnych komercyjnie.

egle-z-birsztan_3501
Bursztynowe SPA w Eglės sanatorija w Birsztanach, fot. Paweł Wroński

Wśród licznych gabinetów zabiegowych, w których można się poddawać różnorodnym formom terapii, masażom i mineralnym kąpielom, jest także wysublimowane jantarowe SPA. Bursztyn działa bowiem podobnie do wielu modnych współcześnie stosowanych w niekonwencjonalnej medycynie środków. Jest też wskazanym ingredientem zdrowych diet. Podobnie jak choćby sproszkowany, dodany do pitnej wody koralowiec, znakomicie oczyszcza organizm z toksyn. Bursztyn ma jednak tę nad nim przewagę, że jest lokalnym skarbem i nie trzeba go sprowadzać z dalekiego świata.

Jego właściwości zdrowotne są szerokie, podobnie jak wachlarz zastosowań. Toteż w „Jodle” można się poddawać masażom na stole wyłożonym bursztynem, zabiegom litoterapii z użyciem większych okazów, czy pić przyprawioną bursztynową sieczką miejscową wodę mineralną. Nie dość, że zdrowo, to jeszcze przyjemnie. Podświetlone bursztynowe wykładziny tworzą bowiem ciepły, sprzyjający relaksowi klimat we wnętrzach zabiegowych gabinetów.

Eglės sanatorija, fot. Paweł Wroński
Eglės sanatorija w Birsztanach, fot. Paweł Wroński

Zastygła żywica sprzed milionów lat ma nie tylko piękną barwę. Zawiera szereg pożytecznych mikroelementów, takich jak krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, czy kwasy żywiczne. A ponieważ gromadzą się one głównie na powierzchni bursztynu, najkorzystniej jest używać okazów nieoszlifowanych. W reakcji z wodą i innymi substancjami działają one bakteriobójczo, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, uspokajają, podnoszą odporność organizmu i przyspieszają regenerację tkanek.

Znany z propagowania ziołolecznictwa zakonnik, ojciec Czesław Klimuszko polecał bursztynową nalewkę. Do picia jesienią i zimą – dla wzmocnienia organizmu gdy szaleje grypa, w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, przy dolegliwościach wywołanych wrzodami żołądka i dwunastnicy. Do nacierania pleców i klatki piersiowej przy zapaleniach płuc, czy oskrzeli, gorączce i przeziębieniach. Jego zdaniem wmasowanie w skronie kilku kropel przynosi ulgę cierpiącym na migreny, a nacieranie stawów łagodzi bóle reumatyczne. Można wreszcie nalewką rozcieńczoną wodą płukać bolące gardło, przyspieszać leczenie stłuczeń i żylaków.

Propagując bursztyn jako remedium, „Jodłowe” sanatoria prowadzą sprzedaż bursztynowych okruchów (po 10 euro za paczuszkę i większych okazów – po 35 euro).

Wśród otaczających sanatorium sosen zbudowano niewielką tężnię. Jest otwarta dla szerokiej publiczności. Fot. Paweł Wroński
Wśród otaczających sanatorium sosen zbudowano niewielką tężnię. Jest otwarta dla szerokiej publiczności. Fot. Paweł Wroński

Pobyty są tu tańsze niż w regularnych SPA, a w cenę wliczony jest nadzór lekarza nad przebiegiem każdej terapii. Jednak, korzystając z gościny w sanatorium trzeba się liczyć z tym, że za sąsiadów będziemy mieć osoby autentycznie chore, powracające do zdrowia po poważnych operacjach i urazach. Sanatoryjna stołówka też nie jest restauracją spod znaku Michellin’a. Przeznaczona dla kilkuset osób serwuje potrawy – owszem – przygotowane pod nadzorem dietetyków, ale w formie szwedzkiego stołu. A na przykład panierowana ryba, gdy poleży na najnowocześniejszym nawet podgrzewaczu jakiś czas, traci wiele ze swoich walorów. I choćby ją przygotował mistrz nad mistrzami nie będzie smakować najlepiej.


Jodłowe sanatoria na Litwie (Eglės sanatorija)

tab_birstonas_activeBirsztany (Birštonas) www.birstonas.sanatorija.lt

tab_druskininkai_activeDruskienniki (Druskininkai) www.druskininkai.sanatorija.lt

Tężnia w parku koło sanatorium Egles w Birsztanach, fot, Paweł Wroński
Tężnia w parku koło sanatorium Egles w Birsztanach, fot, Paweł Wroński

Oferta Birsztan jest szeroka. Czytaj więcej o uzdrowisku:
Birsztany – kurort nad Niemnem”: https://pawelwronski.wordpress.com
Vytautas mineral SPA w Birsztanach”: https://pawelwronski.wordpress.com

Podobnie Druskienniki. Więcej o kurorcie i jego nowym obliczu:
Druskienniki stare, nowe, nowoczesne”: https://pawelwronski.wordpress.com
W Druskiennikach dla zdrowia”: https://pawelwronski.wordpress.com
W Druskiennikach dla relaksu”: https://pawelwronski.wordpress.com

0 komentarzy dotyczących “„Jodła” z bursztynową komnatą

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: