Kowno można podziwiać z jedenastu miejsc widokowych. Stare Miasto, usytuowane w widłach Wilii i Niemna, prezentuje się najlepiej z wysokiego brzegu największej litewskiej rzeki, z tarasu Szkoły Muzycznej.
Kowno (Kaunas) jest drugim pod względem wielkości i znaczenia miastem litewskim. Liczy około 300 tys. mieszkańców. Powstało na początku XV wieku. Tu mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz (w Kownie powstały m.in. „Grażyna” i „Dziady”). Współcześnie miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i biznesowym, nie tylko na Litwie, ale w ogóle – w krajach nadbałtyckich.
Widok na Stare Miasto w Kownie z tarasu Szkoły Muzycznej, fot. Paweł Wroński
Na Starówce piętrzy się baszta zamku, pamiętającego czasy Księcia Witolda i większość zabytkowych, otaczających rynek kościołów. Jest wśród nich barokowa jezuicka kolegiata, której wieże sąsiadują z ratuszową. Nieopodal wznosi się katedra, największa świątynia gotycka na Litwie, a nad rzeką również gotycka, najstarsza w mieście świątynia, kościół Wniebowzięcia NMP, zwany potocznie kościołem Witolda, gdyż Wielki Książę ufundował go dla Franciszkanów jako wotum po zwycięskiej bitwie nad Worsklą.
Kowieńska wieża ratuszowa liczy 53 m wysokości. A jest tak smukła, że do budynku przylgnęło określenie białego łabędzia.
Na skraju staromiejskiej strefy wyrosła w międzywojennym dwudziestoleciu XX wieku modernistyczna dzielnica. Najciekawsze tamtejsze gmachy pełnią dziś funkcje muzealne. Kowno ma też pałac prezydencki gdyż pełniło rolę stolicy w latach 1920-1940. W otaczających Stare Miasto kwartałach są pamiątki innych istotnych dla dziejów miasta okresów, zona przemysłowa oraz postsocjalistyczne osiedla z wielkiej płyty.
Pamiątkowa plakieta pod kowieńskim zamkiem, fot. Paweł Wroński
Pozostałości Kauno Pilis, zamku w Kownie, z XIV-XVI wieku, fot. Paweł Wroński
Kościół św. Trójcy sióstr bernardynek i ich zespół klasztorny, fot. Paweł Wroński
Gotycka kamienica z przełomu XV i XVI wieku, tzw. Dom Perkuna – mieści się w niej Muzeum Adama Mickiewicza. W tle wieże kościła jezuitów. Fot. Paweł Wroński
0 komentarzy dotyczących “Spacerkiem po starym Kownie”