Europa Litwa Obrazki z podróży po Litwie

Spacerkiem po starym Kownie

Kowno można podziwiać z jedenastu miejsc widokowych. Stare Miasto, usytuowane w widłach Wilii i Niemna, prezentuje się najlepiej z wysokiego brzegu największej litewskiej rzeki, z tarasu Szkoły Muzycznej.

Kowno (Kaunas) jest drugim pod względem wielkości i znaczenia miastem litewskim. Liczy około 300 tys. mieszkańców. Powstało na początku XV wieku. Tu mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz (w Kownie powstały m.in. „Grażyna” i „Dziady”).  Współcześnie miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i biznesowym, nie tylko na Litwie, ale w ogóle – w krajach nadbałtyckich.

Widok na Stare Miasto w Kownie z tarasu Szkoły Muzycznej, fot. Paweł Wroński
Widok na Stare Miasto w Kownie z tarasu Szkoły Muzycznej, fot. Paweł Wroński

Na Starówce piętrzy się baszta zamku, pamiętającego czasy Księcia Witolda i większość zabytkowych, otaczających rynek kościołów. Jest wśród nich barokowa jezuicka kolegiata, której wieże sąsiadują z ratuszową. Nieopodal wznosi się katedra, największa świątynia gotycka na Litwie, a nad rzeką również gotycka, najstarsza w mieście świątynia, kościół Wniebowzięcia NMP, zwany potocznie kościołem Witolda, gdyż Wielki Książę ufundował go dla Franciszkanów jako wotum po zwycięskiej bitwie nad Worsklą.

Kowieńska wieża ratuszowa liczy 53 m wysokości. A jest tak smukła, że do budynku przylgnęło określenie białego łabędzia.

Na skraju staromiejskiej strefy wyrosła w międzywojennym dwudziestoleciu XX wieku modernistyczna dzielnica. Najciekawsze tamtejsze gmachy pełnią dziś funkcje muzealne. Kowno ma też pałac prezydencki gdyż pełniło rolę stolicy w latach 1920-1940. W otaczających Stare Miasto kwartałach są pamiątki innych istotnych dla dziejów miasta okresów, zona przemysłowa oraz postsocjalistyczne osiedla z wielkiej płyty.


Kowno (Kaunas): www.visit.kaunas.lt

0 komentarzy dotyczących “Spacerkiem po starym Kownie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: