Europa FFB Litwa Obrazki z podróży po Litwie

W jaskini nalewek i cepelinów

Forto Dvaras nie jest jaskinią, ale tak mi się kojarzy staromiejska odsłona stylowej wileńskiej restauracji, ponieważ legendarnych litewskich cepelinów i nalewek, próbowałem w sali urządzonej w podziemiach.

kraina-nalewek_4406
W Forto Dvaras, selfie-fot. Paweł Wroński

Cepeliny (didžkukuliai lub cepelinai), znane są u nas (przede wszystkim w północno wschodniej części kraju), pod nazwą kartaczy. Te gigantyczne pyzy ziemniaczane, należą do kanonu litewskiej kuchni. Mają cygarowaty kształt i są wypełnione farszem. W zasadzie dowolnym. Pożywna, nie da się ukryć – wysoce kaloryczna potrawa. Tym bardziej, że cepeliny podaje się najczęściej z zawiesistym sosem, np. grzybowym, skwarkami, śmietaną.

Szeroki wachlarz możliwości pokazuje menu restauracji Forto Dvaras. Wybrałem cepeliny klasyczne, w karcie nazwane tradycyjnymi. Z mięsnym farszem. Ze skwarkami i śmietaną do polania.

Cepeliny przyrządza się z surowych tartych ziemniaków; w żadnym wypadku z gotowanych (to nie kopytka), i – obowiązkowo – bez mąki!

Drugim hitem restauracyjnego menu Forto Dvaras są twarde litewskie trunki (gėrimai) – nalewki (rauktinė), likiery (likeris) i wódki (vodka) z największych zakładów monopolowych w kraju, wytwórni Stambras z Kowna. Degustacyjne porcje (po 20 ml), ustawione są na desce według kryterium mocy (od 30% do 55% alkoholu). Pierwsza, środkowa i ostatnia – słodkie, a między nimi – wytrawne. Wyraziste i aromatyczne. Do cepelinów, serów, czy ziemniaczanych placków, jak znalazł. Idealne na zimę, bo rozgrzewające.

Dainava – typowa nalewka ze zmieszanych soków owocowych z jabłek, jarzębiny, żurawin, wiśni i jagód. Jej nazwa pochodzi od jednego z historycznych regionów Litwy.

Stumbro Starka – znana i u nas (jedynym legalnym producentem w Polsce jest szczeciński Polmos), wytrawna wódka zbożowa, konkretnie żytnia, sezonowana w dębowych beczkach niczym Whiskey od 5 do 50 lat (zależy od tego odcień trunku – tym jest ciemniejszy, im wódka starsza), z dodatkiem liści jabłoni lub lipy.

Malūnininkų (po polsku Młynarzówka) – nazwa tej nalewki jest ukłonem w stronę popularnego bohatera ludowych baśni. Produkowana z kwasu chlebowego, zachowuje – łatwe do wyczucia – cierpki smak i aromat żytniego chleba.

Trejos Devynerios (słynne, oryginalne Trzy Dziewiątki, 999) –  wyciąg z 27 ziół dobranych po 9 (stąd nazwa): aromatycznych, gorzkich i piekących.

Devynerios Žalios (słodkie Dziewiątki) – nalewka/likier z kwiatów, liści, owoców i korzeni wyselekcjonowanych 27 roślin. Niezastąpiona jako dodatek do koktajli i zielonej herbaty.


forto-dvaras-logoRestauracja Forto Dvaras (jedna z kilku należących do grupy Forto Dvaras, w centrum Wilna, przy Pilies 16): www.fortodvaras.lt (menu: http://fortodvaras.lt/valgiarastis/)
Przepisów na cepeliny jest w sieci mnóstwo. Recepturę tradycyjnych podaje Halina Buber w autorskim przewodniku po Wilnie (www.mojewilno.com).

medium-logoStumbras z Kowna – gorzelnia działa od 1906 roku, pochodzą z niej słynne litewskie trunki, m.in. wódka Starka i likiery Trzy Dziewiątki: www.stumbras.eu

0 komentarzy dotyczących “W jaskini nalewek i cepelinów

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: