Europa FFB Litwa Obrazki z podróży po Litwie

Samanė – tradycyjny litewski samogon

W centrum Kowna, przy Laisves aleja, czyli Alei Wolności, w  budynku hotelu Kaunas, mieści się Restoranas 55o. Można tam skosztować nobilitowanego litewskiego samogonu, Samanė.

Samanė na metry - porcje degustacyjne, fot. Paweł Wroński
Metr Samanė- porcje degustacyjne (10 x 40 ml) z zakąską – cena 22 euro, fot. Paweł Wroński

Malowidła na ścianach opowiadają o tym jak powstaje samanė i co pociąga za sobą zapominanie o zasadzie: „wszystko jest dla ludzi, ale bez przesady!”.

Jedno z malowideł zdobiących ściany Restoranas 55' - nazwijmy je roboczo - Konsekwencje nadużycia trunku, fot. Paweł Wroński
Jedno z malowideł zdobiących ściany Restoranas 55′. Powyższa scena tytułu raczej nie potrzebuje; widać bowiem, że przedstawia „Konsekwencje nadużycia” albo „Nietęgą głowę”, fot. Paweł Wroński

Samanė należy do grupy alkoholi określanych angielskim mianem – Moonshine, nawiązującym do wytwarzania ich przy świetle księżyca, a więc w ukryciu, bo niezgodnie z prawem. Można śmiało przyznać, że to zbożowy destylat przygotowany tradycyjnym sposobem, dobrze znanym także naszym bimbrownikom. Tyle, że licencjonowany i profesjonalnie przygotowany. Z dbałością o jakość, aromat i smak. Na etykietkach butelek jest logo z diabelską główką oraz ozdobny, acz w istocie ostrzegawczy napis, iż Samanė jest tradycyjnym, mocnym napojem alkoholowym.

Znak towarowy destylatu, fot. Paweł Wroński
Znak towarowy litewskiego destylatu, fot. Paweł Wroński

Samanė wyrabia się poddając destylacji produkt fermentacji zacieru (lit. broga) z ziaren pszenżyta. Receptura wywodzi się z najdalej na południowy wschód wysuniętego regionu kraju, nazywanego Dzūkija.

Mapka przedstawia podział Litwy na 4 regiony historyczno etnograficzne
Mapka przedstawia podział Litwy na regiony historyczno-etnograficzne, fot. Paweł Wroński

Zakąską jest kawałek razowego chleba z wędliną i kiszonym ogórkiem. Popijać najlepiej wodą lub kwasem chlebowym.

Degustacja Moonshine, w Rastoranas 55, fot. & animacja GIF: Paweł Wroński
Degustacja litewskiej żytniówki, fot. & animacja GIF: Paweł Wroński

Do domowego pędzenia twardych alkoholi (bimbru), podobnie jak w Polsce, na Litwie używano ziaren zbóż, cukru, ziemniaków. Dwukrotnie destylowane, dostępne na rynku Samanė ma 50% alkoholu. Pędzone na użytek domowy mogło dochodzić nawet do 90%. Licencjonowanym producentem jest działająca od 1963 roku wytwórnia napojów alkoholowych Alita. Na zdrowieĮ sveikatą!


Restoranas 55 ma różne aneksy, dla klientów indywidualnych i grup. W nowoczesnym wystroju wykorzystano archaiczne detale oraz urządzenia do domowego pędzenia twardych alkoholi, fot. Paweł Wroński
Restoranas 55 ma różne aneksy, dla klientów indywidualnych i dla grup. W nowoczesnym wystroju wykorzystano także tworzące atmosferę archaiczne detale oraz urządzenia do domowego pędzenia twardych alkoholi, fot. Paweł Wroński

Restoranas 55 mieści się w hotelu „Kaunas”, w centrum Kowna: www.kaunashotel.lt
Grupa Alita ma siedzibę w miejscowości Alytus: www.alita.lt

0 komentarzy dotyczących “Samanė – tradycyjny litewski samogon

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: