Austria Europa Włochy

Z Ötztal do Val Passiria widokowo

Panoramiczna droga łącząca obie doliny biegnie przez Timmelsjoch, przełęcz położoną wyżej niż Rysy – na wysokości 2509 m. Nawet zimą można dojechać na tę wysokość z Sölden, ale przejazd na włoską stronę jest czynny jedynie przez kilka miesięcy, bo za przełęczą, na południe jest nazbyt karkołomny, zwłaszcza zimą niebezpieczny.

Mimo to, jeżdżąc na nartach w Sölden albo w Obergurgl-Hochgurgl, warto się wybrać na przełęcz. Widoki na szczyty Alpy Ötztalskich na zachodzie i Stubajskich na wschodzie są naprawdę ekscytujące. Ponadto, na samej przełęczy działa również zimą, urządzone w designerskim budynku muzeum, poświęcone wiodącemu tędy od wieków traktowi, i czynna jest restauracja.

Z Ötztal do Val Passiria przez Timmelsjoch, fot. Paweł Wroński
Z Ötztal do Val Passiria przez Timmelsjoch, fot. Paweł Wroński

 

Ciekawostką jest fakt, że Thymelsjoch została wspomniana po raz pierwszy w korespondencji bawarskiego wielmoży, hrabiego Eschenlohe w 1241 roku. Ponad 50 lat wcześniej niż pierwsze znane nam wzmianki o znacznie przecież niższej, i wydawałoby się łatwiej dostępnej, Brenner Pass.

 

O tym, że wędrowali tędy ludzie od bardzo dawna świadczy archeologiczny artefakt – fibula datowana na 300 rok przed Chrystusem. Apogeum wykorzystania traktu dla potrzeb handlowych przypadł na okres od XIII do XV wieku, kiedy to przez Timmelsjoch wiódł szlak Ötztaler Kraxenträger (Droga nosicieli koszy). Przenosili nią podczas jednej tury około 100 kg towarów (sic!). A ich wędrówki przez góry traktowane są dziś jako jeden z korzeni współczesnej turystyki i alpinizmu.

Budowę współczesnej drogi przez Timmelsjoch (Passo del Rombo) planowano już pod koniec XIX wieku, ale podjęto ją dopiero w latach 50. następnego stulecia. Wprawdzie prace uruchomiono w latach 30. na polecenie Mussoliniego, ale przerwano je w 1939 roku. Zaraz po spotkaniu duce z Hitlerem na Brenner Pass.

Z Ötztal do Val Passiria przez Timmelsjoch, fot. Paweł Wroński
Z Ötztal do Val Passiria przez Timmelsjoch, fot. Paweł Wroński

Kamień węgielny położono więc dopiero w 1955 roku, a dzięki użyciu buldożerów, prace posuwały się szybko i uroczystego otwarcia dokonano już w lipcu 1959 roku. Regularny ruch rozpoczął się jednak bez mała dekadę później – w 1968 roku.

Ze względu na śmiały profil i wysokość na jaką droga się wdziera, przejazd jest dostępny tylko dla pojazdów mniejszych niż 8 ton, a ograniczenie rozmiarów jest szczegółowo opisane w regulaminie na stronach www. Ponadto, droga jest czynna tylko w okresie od początku czerwca do końca października, w godzinach 7-20, a przejazd jest płatny.

Z Ötztal do Val Passiria przez Timmelsjoch, fot. Paweł Wroński
Z Ötztal do Val Passiria przez Timmelsjoch – Timmelsjoch Hochalpenstrasse, fot. Paweł Wroński

logo-timmelsjoch-berg-routeINFO
Portal poświęcony drodze przez Timmelsjoch: www.timmelsjoch.com

0 komentarzy dotyczących “Z Ötztal do Val Passiria widokowo

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: