Europa Ukraina

Blokowiska Kijowa… z lotu ptaka

Blokowiska z wielkiej płyty, tak typowe dla miast byłego bloku socjalistycznego, uległy w ostatnim ćwierćwieczu metamorfozie, przekształcając się z sypialni w rzeczywiste miasta. Owszem, są wciąż w nieludzkiej skali, ale jednak żyją i daje się w nich żyć.

Nasze największe blokowiska, takie jak Ursynów czy Tarchomin w Warszawie, stały się miastami w miastach. A tak wyglądają blokowiska Kijowa, przecięte wstęgą Dniepru.

Kijów (ukr. Київ) liczy blisko 2,9 mln mieszkańców. Jest kluczowym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i gospodarczym Ukrainy. Miasto zajmuje powierzchnię 839 km2 (dla porównania Warszawa – 517 km2, 1,75 mln mieszkańców). Stare miasto z szeregiem wspaniałych obiektów zabytkowych przegląda się w wodach Dniepru (ukr. Дніпро).

Wśród kijowskich atrakcji znajdziemy takie perełki jak Ławra Peczorska, Sobór Mądrości Bożej  – przepiękne budowle, światowej klasy zabytki sztuki sakralnej, wpisane na listę UNESCO skarby prawosławia, czy wybudowany w 1998 roku w miejsce wysadzonej na rozkaz Stalina budowli Monastyr św. Michała Archanioła. Teraz te bezcenne obiekty mogą ulec zagładzie pod rosyjskim ostrzałem.


INFO
www.kiev.info
www.visitkievukraine.com
Główny kijowski port lotniczy znajduje się na terenie Boryspola, miejscowości oddalonej 29 km na wschód od centrum ukraińskiej stolicy; (ukr. Київ–Бориспіль): www.kbp.kiev.ua
Drugim portem lotniczym są Żuliany (ukr. Жуляни), położone w dzielnicy o takiej właśnie nazwie, dawne lotnisko wojskowe powstałe w okresie międzywojennym w XX wieku; 8 km od centrum (lądują tam m.in., startujące na naszych lotniskach samoloty Wizz Air): www.iev.aero

0 komentarzy dotyczących “Blokowiska Kijowa… z lotu ptaka

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: