Europa Litwa Obrazki z podróży po Litwie

Pożajście – owoc dewocji i pychy

Klasztor w Pożajściu ufundował w XVII wieku dla kamedułów, Krzysztof Zygmunt Pac. Aktowi przesączonej pychą magnackiej dewocji, zawdzięczają Litwini najświetniejszy barokowy zabytek w kraju.

Miejsce, w którym wzniesiono zespół, zyskało łacińską nazwę Mons Pacis. Oznacza Wzgórze Pokoju, kojarzą się także z nazwiskiem fundatora. Projekt, uderzający niezwykłą symetrią i dość rzadkim sześciokątnym planem świątyni, stworzył włoski architekt Giovanni Batista Frediani. Kościelne wnętrza zdobią marmury sprowadzone na Litwę z małopolskich kamieniołomów oraz wspaniałe stiuki i freski, stworzone także przez artystów ze słonecznej Italii – Giovanniego Merle i Michelangela Palloniego.

Przepych kompleksu stał w jawnej sprzeczności z kamedulską regułą, która nakazywała wstrzemięźliwość również w odniesieniu do świątyń i zbudowań klasztoru. Niemniej jednak Pac postawił na swoim, gdyż nade wszystko pragnął pomnika rodowej potęgi. Nie doczekał zakończenia budowy. Przeciągające się prace, rozpoczęte w 1660 roku, uwieńczono konsekracją świątyni dopiero w 1712 roku.

Pod zaborami zgromadzenie kamedułów rozwiązano, a klasztor i świątynię przekazano prawosławnym. W okresie międzywojennym kompleks trafił w ręce kazimierzanek. Siostry opiekują się nim ponownie od 1990 roku, gdyż w czasach socjalistycznych musiały opuścić zespół, wykorzystywany na potrzeby archiwum, psychiatrycznego zakładu, a ostatecznie galerii sztuki. Dziś w jednej z oficyn działa muzeum i prowadzone są warsztaty dla dzieci, a w zabudowaniach gospodarczych otwarto restaurację. Latem, w klasztornej scenerii odbywają się koncerty renomowanego Pożajskiego festiwalu muzycznego (Pažaislio muzikos festivalis).

Seserys kazimierietės, czyli Šv. Kazimiero Seserų Kongregacijos (LSSC), oryginalnie – Sisters of St. Casimir: www.ssc2601.com (kazimierzanki). Zgromadzenie założyła w USA, u progu XX wieku, Marija Kazimiera Kaupaitė (pol. Maria Kazimiera Kaupas; 1880-1940). Żyjąc na obczyźnie i obracając się w kręgach wiary, nie oderwała się od problemów ziemskich. W 1933 roku rząd litewski przyznał jej Order Wielkiego Księcia Gedymina za wysiłki na rzecz pomocy Litwinom żyjącym w Ameryce.

INFO
Zespół klasztorny w Pożajściu (Pažaislio Vienuolynas albo Pažaislio Vienuolyno Ansamblis): www.pazaislis.org
Festiwal Muzyczny w Pożajściu (Pažaislio muzikos festivalis): www.pazaislis.lt

0 komentarzy dotyczących “Pożajście – owoc dewocji i pychy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: