Europa Litwa Obrazki z podróży po Litwie

Klasycystyczne arcydzieło w Wilnie

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, zwana potocznie Katedrą Wileńską, była świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach narodów litewskiego i polskiego. Stoi na miejscu kultu pogańskich bogów i chrztu przyjętego przez Mendoga w XIII stuleciu. Dziś nosi klasycystyczny kostium.

Mendog po zaledwie kilku latach wiarę chrześcijańską porzucił i powrócił do kultu starych bogów. Dopiero gdy Jagiełło pojął za żonę Jadwigę, przyjął chrzest i zasiadł na polskim tronie, jego brat Witold powtórnie ochrzcił naród litewski, a w 1419 wybudował gotycką świątynię, w której wraz z małżonką został pochowany.

Opisując chrzest Litwy w 1387 roku, Jan Długosz wspomina, że ugaszono wieczny ogień podtrzymywany przez kapłanów, powycinano w pień święte gaje oraz zabroniono kultu wężów i żmij, pod których postacią Litwini i Żmudzini czcili swe dawne, leśne bóstwa.

Świadek litewskich dziejów
Na początku XVI wieku wzniesiono obok witoldowej świątyni strzelistą dzwonnicę. Ma 57 m wysokości i pełniła funkcje obronne. W następnym stuleciu katedrę przebudowano w stylu barokowym. W 1801 roku po raz ostatni zmieniono wygląd świątyni, nadając jej formę klasycystyczną. Autorem monumentalnego projektu był architekt litewski, Wawrzyniec Gucewicz. Ponad szczytowym frontonem pojawiły się wówczas rzeźby autorstwa Michała Szulca, przedstawiające św. Stanisława, św. Helenę i św. Kazimierza. W okresie międzywojennym odkryto w podziemiach grobowce Jagiellonów i utworzono królewskie mauzoleum.

Dziś odbywają się tutaj zwykłe i uroczyste msze święte, między innymi inaugurujące kadencje kolejnych prezydentów Litwy.

Šv. Kazimieras – Lietuvos Globėjas, czyli św. Kazimierz – patron Litwy
Spośród 11 kaplic otaczających nawę katedry, najcenniejsza ze względu na wystrój i symboliczną wymowę, jest Kaplica św. Kazimierza. Kanonizowany na początku XVII wieku przedstawiciel dynastii Jagiellonów został uznany patronem Litwy i Polski. Wzorowana na Zygmuntowskiej kaplica, jest jednak znacznie od tej z wawelskiej katedry większa. Również relikwiarz nosi cechy monumentalne, waży bowiem pół tony. Kaplica z lat 1623-1636 uchodzi za najwspanialsze dzieło architektury barokowej na Litwie. Jej wnętrze zdobią freski pędzla Michała Anioła Palloniego (polski malarz pochodzenia włoskiego), osiem posrebrzanych posągów królów z dynastii Jagiellonów i wspaniałe dekoracje stiukowe wykonane przez Giovanniego Pietro Pertiego.

Kaplica św. Kazimierza w Katedrze Wileńskiej, fot. Paweł Wroński
Kaplica św. Kazimierza w Katedrze Wileńskiej, fot. Paweł Wroński

INFO
Katedra Wileńska (Vilniaus Arkikatedros): www.katedra.lt
http://poznajwilno.pl/
www.lithuania.travel

0 komentarzy dotyczących “Klasycystyczne arcydzieło w Wilnie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: