Chorwacja Europa

Prehistoryczny design z Vučedolu

W saloniku, w chacie o ścianach pokrytych gliną, stoją wiklinowe meble. Nie byłoby może w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że przedmioty zaskakująco współczesne z wyglądu, są rekonstrukcją. Tak, zdaniem archeologów, wyglądało umeblowanie chaty sprzed… 5 tysięcy lat!

W Vučedolu, nad Dunajem koło Vukovaru, odkryto rozbudowaną osadę oraz mnóstwo artefaktów – przedmiotów codziennego użytku i ozdób z okresu 3350-2300 lat przed Chrystusem, a więc z wczesnej epoki brązu. Żyli tu rolnicy, pasterze, myśliwi i rzemieślnicy, którzy opanowali na bardzo wysokim poziomie ceramikę i przetwórstwo miedzi.

Od miejsca odkrycia, ich kulturę nazwano vučedolską. Pokrewne ślady z tego samego okresu, archeologowie znajdują też na terytorium 13 innych krajów europejskich: Czech, Słowacji, Austrii, Węgier, Rumunii, Słowenii, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Kosowa, Albanii oraz na terenach wschodniej Grecji. Apogeum rozwoju kultury vučedolskiej przypadło na burzliwe czasy migracji ludów indoeuropejskich, to znaczy na lata 3000-2200 p.n.e.

 

Ze względu na rozległość zajmowanego terytorium używa się także określenia Vučedol-Zók, uwypuklając nazwę drugiego kluczowego dla odkryć stanowiska, jakim – oprócz Vučedolu – jest Zók na Węgrzech.

 

Trzymając się terenów nadrzecznych, prehistoryczni Vučedolanie mieli pod dostatkiem trzciny, a – jak widać po designie – cenili prostotę i wygodę.

Ciekawostką jest ich sztuka użytkowa, zwłaszcza ceramiczne naczynia zdobione geometrycznymi, powtarzającymi się motywami. Naukowcy uznali je za oryginalny kalendarz, opracowany na podstawie cyklu pór roku i położenia ciał niebieskich. Naczynie stało się symbolem vučedolskiej kultury i powielanym na tysiąc sposobów suwenirem z okolic Vukovaru.

Stanowisko archeologiczne Vučedol znajduje się na prawym brzegu Dunaju, 4 km w dół rzeki od Vukovaru. Jest tam wysoki lessowy brzeg sięgający 25 m wysokości. Przecina go dolina jednego z dopływów Dunaju. Położony na płaskowyżu Gradac był miejscem kultu. Działał tam także wysoce rozwinięty ośrodek metalurgiczny.

 

Pierwszych odkryć dokonywano w Vučedolu już pod koniec XIX wieku. W 1938 roku, niemiecki archeolog, Robert R. Schmidt znalazł na Gradacu ceramiczne naczynie kultowe nazwane ’gołębicą z Vučedolu’ (Vučedolska golubica). Bogato zdobione, w kształcie ptaka, zachwyciło świat kunsztem wykonania. Od 1984 roku badania prowadzone są systematycznie.

 


muzej-logoMuzej Vučedolske Kulture: www.vucedol.hr
Poświęconego vučedolskiej kulturze muzeum koło Vukovaru, zainstalowano w nowoczesnym pawilonie skomponowanym subtelnie z krajobrazem miejsca odkryć. Praktykowanym również u nas obyczajem, muzeum jest niedostępne dla zwiedzających w poniedziałki.
Informacja turystyczna Vukovaru: www.turizamvukovar.hr

Reklamy
%d blogerów lubi to: