Europa FFB Litwa

Smacznie w Wilnie – przy Pilies

Sugestii co w Wilnie zwiedzać, jest w sieci bez liku. Bez względu, którym nakłonimy ucha, w pewnym momencie odczujemy głód, zapragniemy kawy, bądź słodyczy. Zwłaszcza zimą. A że na wileńskiej starówce lokali wiele, niechybnie staniemy przed dylematem osiołka, któremu w żłoby dano. Stąd propozycja trzech lokali z klimatem, z której tym łatwiej skorzystać, że wszystkie mieszczą się przy tej samej ulicy.

Kafejka Džiugas przy ul. Pilies 28 w Wilnie, fot. Paweł Wroński

Idealnym miejscem by wypić kawę i zjeść czekoladową foremkę wypełnioną pleśniowym serem i ozdobioną żurawiną, najlepsze będą kafejki Džiugas. Są ambasadami smaku najlepiej znanego markowego sera z Litwy. Przypominają więc o legendzie, według której receptura tego sera wywodzi się ze Żmudzi (łac. Samogitia, lit. Žemaitija). Znał ją ponoć już przed wiekami przyjazny ludziom gigant, Džiugas Telšys. Pojął za żonę piękną Austelė, a gdy umarła, tak się zasmucił, że usnął obok niej na wieki. Wzgórze, na którym mieszkali nosi jego imię, zaś pobliską osadę, rozrosłą z czasem w miasteczko, nazwano Telšiai (po polsku Telsze). Ludzie z okolicy przechowali w pamięci recepturę. Miejscowe zakłady Žemaitijos pienas (Żmudzkie mleczarnie z Telszy), zaczęły jej używać w 1924 r. Kafejki Džiugas na wileńskiej starówce mieszczą się przy: Gedimino 3a, Aušros vartų 3 (nieopodal Ostrej Bramy) oraz przy Pilies, czyli Zamkowej 28 (www.dziugashouse.lt).

W restauracji sieci Forto Dvaras w Wilnie, przy Pilies 16, fot. Paweł Wroński

Poważniejszy posiłek, i do tego złożony z tradycyjnych dań litewskich, zaserwują w Forto Dvaras, także przy Pilies ale pod numerem 16. W restauracyjnym menu jest kilka wersji cepelinów. Gigantycznych cygarowatych pyz ziemniaczanych, zwyczajowo wypełnianych mięsnym farszem. Kaloryczna potrawa, tym bardziej, że podawana z zawiesistym sosem, np. grzybowym oraz – obowiązkowo – ze skwarkami i śmietaną należy do kanonu kuchni litewskiej. Hitem restauracyjnego menu w Forto Dvaras są także twarde alkohole (gėrimai) – nalewki (rauktinė), likiery (likeris) i wódki (vodka) z największej krajowej wytwórni, Stambras z Kowna. Degustacyjne porcje, ustawione są na desce według kryterium mocy (od 30% do 55% alkoholu). Pierwsza, środkowa i ostatnia są słodkie, a między nimi – wytrawne. Wszystkie wyraziste i aromatyczne. Jest pośród nich także ten najsłynniejszy litewski trunek – oryginalne Trzy Dziewiątki, wyciąg z 27 ziół dobranych po 9 (stąd nazwa): aromatycznych, gorzkich i piekących. Wszystkie do cepelinów, serów, czy ziemniaczanych placków, których w menu także nie brakuje, nadają się znakomicie. Są też idealne na zimę, bo rozgrzewają. Nie ma przy tym obawy, że wypijemy za wiele, gdyż każda porcja to jedynie 20 ml trunku. Forto Dvaras to grupa restauracji zlokalizowanych w Wilnie i Kownie. Siostrzane lokale wileńskie znajdują się przy ulicach Kubiliaus 16 i Ukmergės 369 (www.fortodvaras.lt).

Restauracja „Aula” przy Pilies 11, związana tradycyjnie z Wileńskim Uniwersytetem, fot. Paweł Wroński

Trzeci godny ze wszech miar uwagi lokal, związany jest ściśle z Wileńskim Uniwersytetem. Zarówno lokalizacją po zewnętrznej stronie murów uczelni, jak i obyczajem. Członkowie społeczności akademickiej mogą tam wchodzić bezpośrednio z terenu alma mater, a profesorom przysługują zniżki. Restauracja nazywa się Aula. Znajdziemy ją przy ul. Pilies 11. Ma bogate menu, w którym są zarówno typowe lunche, jak i uroczyste dania. Można się też zadowolić napojami i deserami, żeby posiedzieć i pogawędzić. Aula jest także wymarzonym miejscem do słuchania wieczorami muzyki na żywo, bo pod tym samym adresem działa Aula Blues Club. Aula przy Pilies nazywana jest także Pradžia, czyli Początek, bo w Wilnie są jeszcze 2 inne lokale spod znaku Auli. Przy ul. Kairėnų 53, koło Ogrodu Botanicznego, który jest także placówką uniwersytecką oraz przy Saulėtekio 5, gdzie mieści się uczelniana biblioteka (www.aularestoranas.lt).

Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego ozdobiona wizerunkami sławnych mężów nauki, fot. Paweł Wroński

INFO
Adresy lokali gastronomicznych Wilna (Restoranai Vilniuje), znajdują się na stronach: www.vilnius-tourism.lt w zakładkach <Atrakcje/Gastronomia> oraz <Atrakcje/Kluby i bary>, a także, m.in. w portalu www.meniu.lt


Materiał przygotowany dla portalu fly4free w lutym 2017.

0 komentarzy dotyczących “Smacznie w Wilnie – przy Pilies

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: