Dzieci spierają się w piaskownicy o foremki, i nie jest to czymś niezwykłym. Niestety, niewłaściwa interwencja opiekunów, może prowadzić do eskalacji konfliktu, utrwalania złych nawyków i stosowania przemocy. A przecież w każdym wieku można się dogadać. Tak, jak dzieci z Klubu Przedszkolaka w Jordanku na warszawskim Grochowie, które z powodzeniem stosują procedurę pojednawczą od najmłodszych lat!

Slajdowisko i 3 krótkie filmy ze strony www.opp1.waw.pl, pokazują czym jest procedura pojednawcza oraz wdrażanie do niej dzieci, które stosując ją na co dzień rozwiązują konflikty werbalnie, a w efekcie lepiej się bawią i rozwijają. Prosta droga do świata bez agresji, na którą każdy może wkroczyć.

Prezentowana poniżej „Procedura pojednawcza” to slajdowisko z planszami wyjaśniającymi cel, zasady i etapy procedury. Widać wyraźnie, że ma ona zasadnicze znaczenie dla dzieci oraz, że udział dorosłego ogranicza się jedynie do życzliwej pomocy.
W kolejnym krótkim filmie „Procedura pojednawcza – Raheem vs Tomek”. 4-letni Raheem i 3-letni Tomek (nie przerywając wspólnej zabawy!), dochodzą do porozumienia dzięki prostemu postawieniu sprawy „oczekuję, że nie będziesz tego więcej robił” i magicznemu słowu „przepraszam”.
W niewiele dłuższej sekwencji filmu „Procedura pojednawcza – Alex z Olkiem”, jesteśmy świadkami sytuacji, w której potencjalna awantura zostaje zażegnana. Najciekawsze jest przy tym to, że do sukcesu wystarcza znajomość procedury u jednej tylko ze stron konfliktu. W tym wypadku, zna ją Olek, który z jordankowym Klubem Przedszkolaka ma do czynienia od ponad roku. Dla Alexa wszystko jest nowe, bo w momencie kręcenia filmu był dopiero po raz trzeci uczestnikiem klubowych zajęć.
W ostatnim filmie, podczas zajęć z cyklu „Zaradne Dzieciaki”, prowadzonych przez Katarzynę Gugałę, 9-letnie dziewczynki: Ala i Marta inscenizują spór o maskotkę, a następnie prezentują kolejne kroki procedury pojednawczej.
INFO
Procedurę opracowała Edyta Trębicka na podstawie serii poradników, których autorami są A. Faber i E. Mazlish. Pracownicy kierowanego przez nią OPP1 Jordanek w Warszawie, pomagają dzieciom opanować i stosować procedurę pojednawczą. „Magiczne zaklęcia” – muzykę użytą w materiałach jako podkład, skomponowała Karolina Olczedajewska, prowadząca chór dziecięcy Mille Voci. Zdjęcia i filmy zrobiłem ja.
0 komentarzy dotyczących “Czym skorupka za młodu nasiąknie…”