Europa Jest takie miejsce... Polska Stolica zachwyca

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Dzieci spierają się w piaskownicy o foremki, i nie jest to czymś niezwykłym. Niestety, niewłaściwa interwencja opiekunów, może prowadzić do eskalacji konfliktu, utrwalania złych nawyków i stosowania przemocy. A przecież w każdym wieku można się dogadać. Tak, jak dzieci z Klubu Przedszkolaka w Jordanku na warszawskim Grochowie, które  z powodzeniem stosują procedurę pojednawczą od najmłodszych lat!

Procedura pojednawcza sprzyja pozytywnej komunikacji, fot. Paweł Wroński

Slajdowisko i 3 krótkie filmy ze strony www.opp1.waw.pl, pokazują czym jest procedura pojednawcza oraz wdrażanie do niej dzieci, które stosując ją na co dzień rozwiązują konflikty werbalnie, a w efekcie lepiej się bawią i rozwijają. Prosta droga do świata bez agresji, na którą każdy może wkroczyć.

Stosowanie procedury pojednawczej pozwala gasić konflikty w zarodku. Czas tracony na spory lepiej wykorzystać na zabawę. Fot. i animacja: Paweł Wroński

Prezentowana poniżej „Procedura pojednawcza” to slajdowisko z planszami wyjaśniającymi cel, zasady i etapy procedury. Widać wyraźnie, że ma ona zasadnicze znaczenie dla dzieci oraz, że udział dorosłego ogranicza się jedynie do życzliwej pomocy.


W kolejnym krótkim filmie „Procedura pojednawcza – Raheem vs Tomek”. 4-letni Raheem i 3-letni Tomek (nie przerywając wspólnej zabawy!), dochodzą do porozumienia dzięki prostemu postawieniu sprawy „oczekuję, że nie będziesz tego więcej robił” i magicznemu słowu „przepraszam”.


W niewiele dłuższej sekwencji filmu „Procedura pojednawcza – Alex z Olkiem”, jesteśmy świadkami sytuacji, w której potencjalna awantura zostaje zażegnana. Najciekawsze jest przy tym to, że do sukcesu wystarcza znajomość procedury u jednej tylko ze stron konfliktu. W tym wypadku, zna ją Olek, który z jordankowym Klubem Przedszkolaka ma do czynienia od ponad roku. Dla Alexa wszystko jest nowe, bo w momencie kręcenia filmu był dopiero po raz trzeci uczestnikiem klubowych zajęć.


W ostatnim filmie, podczas zajęć z cyklu „Zaradne Dzieciaki”, prowadzonych przez Katarzynę Gugałę, 9-letnie dziewczynki: Ala i Marta inscenizują spór o maskotkę, a następnie prezentują kolejne kroki procedury pojednawczej.


INFO
Procedurę opracowała Edyta Trębicka na podstawie serii poradników, których autorami są A. Faber i E. Mazlish. Pracownicy kierowanego przez nią OPP1 Jordanek w Warszawie, pomagają dzieciom opanować i stosować procedurę pojednawczą. „Magiczne zaklęcia” – muzykę użytą w materiałach jako podkład, skomponowała Karolina Olczedajewska, prowadząca chór dziecięcy Mille Voci. Zdjęcia i filmy zrobiłem ja.

0 komentarzy dotyczących “Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: