Europa FFB Grecja

Smacznie i organicznie, czyli Δρύπες z Sykion

Drupes (ΔΡΎΠΕΣ) to nazwa niewielkiej greckiej firmy, specjalizującej się w produkcji organicznych przetworów spożywczych.

Wpadły mi w ręce ich słoiki z konfiturami – z pigwy i z granatów oraz buteleczka mocno zagęszczonego syropu z granatów. Jestem pod wrażeniem smaku, więc z czystym sumieniem polecam.

Nazwa firmy z siedzibą w Sykion, w północnej części Peloponezu – Drupes (Δρύπες), wywodzi się od greckiego „druppā” – określenia owoców pestkowych, takich jak oliwki, śliwki czy brzoskwinie, których nasienie kryje się we wnętrzu twardej pestki. Nic więc dziwnego, że w prostym tłumaczeniu słowo to oznacza „owoce kamienne„.

Konfitura z pigwy i konfitura z granatów – organiczne wyroby greckiej firmy Drupes, fot. Paweł Wroński

Kilka słów wypada też poświęcić granatom. Boski owoc nieśmiertelności – jak uważali starożytni – przeżywa obecnie renesans popularności. O soki, syropy i konfitury z granatów coraz łatwiej na naszym rynku. Firma Drupes jest przy tym trendy, bo zamiast cukru, używa w przetworach syropu z agawy, cenionego za słodki smak i niski indeks glikemiczny (wskaźnik klasyfikacji produktów żywnościowych ustalany na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po posiłku).


Zagęszczony syrop z granatów, fot. P. Wroński

ΔΡΎΠΕΣ: www.drupes.gr
Fanpage: www.facebook.com/drupesorganic/

Tłumacz google zafascynował mnie przy okazji swym niebywale pomysłowym słowotwórstwem. Otóż, zwrot „a fleshy fruit” z angielskiej definicji greckiego słowa „druppā„, maszyna przetłumaczyła na: „owociste owoce„.

No i po co zgłaszać poprawki – nie byłoby tak wesoło!

0 komentarzy dotyczących “Smacznie i organicznie, czyli Δρύπες z Sykion

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: