Europa Włochy

Sycylia – 1000-letnia oliwka i migdałowce

My mamy wiekowe dęby, a Sycylijczycy migdałowce. Choć akurat, najstarszym liczącym ponoć 1000 lat jest drzewko oliwne z Doliny Świątyń w Agrigento. Rośnie koło najlepiej w zespole zachowanej świątyni Concordii, a obok leży nagi Ikar z brązu, ekspresyjna, niepozostawiająca nikogo obojętnym, rzeźba Igora Mitoraja. Migdałowce są mniej imponujące, ale jest ich mnóstwo w okolicy.

Ikar – dzieło Igora Mitoraja, fot. Paweł Wroński

W sycylijskich miejscowościach celebrowane są uroczyście dni świętych patronów. Nierzadko obchody trwają nawet tydzień, a wątki religijne przeplatają się z huczną, ludową zabawą. Najbardziej znany wyspiarski festiwal ma jednak świeckie oblicze – „Sagra del Mandorlo in Fiore”, marcowa międzynarodowa impreza folklorystyczna, organizowana gdy kwitną migdałowce wokół starożytnej metropolii Agrigento (www.officeoftourism.org; www.provincia.agrigento.it).

Agrigento, Dolina Świątyń. 1000-letnia oliwka koło ruin sanktuarium Concordii, fot. Paweł Wroński

Święto zainicjował hrabia Alfonso Gaetani w latach 30. XX w. Chciał pokazać światu sycylijską kulturę i smaki. Za symbol wybrał migdałowe drzewa, uosabiające to, co jego zdaniem, na wyspie najlepsze i najpiękniejsze. Agrigento, miasto o antycznych korzeniach, skwapliwie pomysł podchwyciło (www.sagradelmandorloinfiore.com).

Powyższy film zamieszczono na Youtube 26 marca 2016 na kanale Mandorlo in Fiore 2016


Festiwal zaczyna się późnym popołudniem barwnym korowodem, w jakim zespoły w ludowych strojach przemierzają drogę z miasta do świątyni Concordii, największej z antycznych budowli zajmujących długi grzbiet, który odcina miasto od wybrzeża. Nazwa Dolina Świątyń jest nieco myląca, gdyż starożytne budowle wznoszą się na wzniesieniu, tyle tylko, że niższym niż to, na którym rozsiadło się Agrigento.

Kolejne dni wypełniają taneczne i śpiewacze występy, uroczyste procesje, spektakle i wystawy sztuki. Spośród najpiękniej wystrojonych dziewcząt wybierana jest królowa wiosny – Miss Primavera. Jury nagradza też najwspanialej ukwiecony balkon przy Via Atenea, głównej ulicy Agrigento. Sklepy prześcigają się w dekorowaniu witryn, ponieważ innym elementem festiwalu jest La Sagra In Vetrina – Święto wystaw. Parady w historycznych kostiumach, motocyklowe i samochodowe rajdy wiążą przeszłość ze współczesnością. Nie brak także okazji do degustacji migdałów i tradycyjnych potraw, do  których przyrządzenia się ich używa, bo restauracje oferują specjalne migdałowe menu – MandolAra.

Zdominowana przez Etnę i prażona słońcem Sycylia jest rozleglym, bujnie każdego roku rozkwitającym ogrodem, fot. Paweł Wroński

INFO
www.scent-of-sicily.com
www.valleyofthetemples.com

Dystans między Agrigento, a lotniskiem w Katanii wynosi około 170 km. Są przynajmniej dwie trasy, którymi warto się przejechać, zwłaszcza wypożyczonym na lotnisku samochodem (najtaniej i najdogodniej z rezerwacją przez www.rentalcars.com).
Do Agrigento najlepiej jechać przez miejscowości Gela i Licata, aby cieszyć się bliskością Adriatyku i oddychać powietrzem przesyconym jodem. Jeśli wrócimy przez położoną dalej od wybrzeża Caltanissettę, nadarzy się okazja do fantastycznych zakupów. Wystarczy na drodze A19 skorzystać ze zjazdu: Dittaino-Outlet (normalnie, ok. 90 min. z Agrigento, 40 min. z lotniska w Katanii; www.aeroporto.catania.it). Dotrzemy do Sicilia Outlet Village, przypominającego miasteczko kompleksu 130 butików marek takich jak Armani, Gucci, Hugo Boss, Versace. Krótko mówiąc – świata mody oraz luksusowych akcesoriów dla pań i panów, eleganckich kosmetyków i wyrafinowanych używek – kawy, cygar, czekolady. Jak na outlet przystało – wszystko w cenach obniżonych nawet o 70% (www.siciliaoutletvillage.it).

0 komentarzy dotyczących “Sycylia – 1000-letnia oliwka i migdałowce

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: