Apartamentowce dla jerzyków na Kamionku

Kamionkowskie Błonia Elekcyjne tworzą wraz z sąsiednim Parkiem Skaryszewskim jedną z najatrakcyjniejszych zielonych stref w Warszawie. Każdego dnia odwiedzają je steki spacerowiczów, by cieszyć oczy bogactwem flory i obserwować ptaki.

W malowniczym krajobrazie pojawiła się jakiś czas temu instalacja dedykowana jerzykom – dwie wieże lęgowe. W każdej są 33 budki, i każda ma baterie słoneczne, z których zasilane są urządzenia wabiące ptaki typowym dla nich nawoływaniem. Inicjatorem akcji zrealizowanej w ramach budżetu partycypacyjnego w 2015 r. było Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP).

Jerzyk spędza zimę w Afryce, wiosną wraca do miejsc lęgowych, ale tylko na 5 miesięcy – potem znowu wyrusza w podróż. Podobny nieco do jaskółki (ma jednak inny pokrój skrzydeł, krótsze lotki w ogonie i nieco inaczej się porusza), i równie jak ona ruchliwy spokrewniony z kolibrami ptaszek żywi się komarami, więc oprócz tego, że urodziwy jest też pożyteczny.

Ciało dorosłego osobnika osiąga 18-21 centymetrów długości, rozpiętość skrzydeł 40, choć zdarzają się jerzyki znacznie nawet większe. Zdrowy w pełni sił, dorosły okaz waży 40-50 gramów. Inaczej niż u innych gatunków ukształtowane szpony są efektem ewolucji, która przystosowała jerzyki do życia w grach na skalnych ścianach, a w miastach – na ścianach budynków. Cztery skierowane do przodu palce pozwalają przywierać do pionowych obiektów i utrzymywać się na nich podczas porywistych wiatrów. Ceną tej specjalizacji jest jednak to, że ptak stąpa po ziemi nader nieporadnie.

Więcej o tym gatunku: www.ekologia.plwww.ekologia.pl

Wiosna na Kamionku, fot. Paweł Wroński
Reklamy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.