Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

Malarstwo Ottona Wojciecha Flecka

Wolskie Centrum Kultury zaprezentowało kolekcję prac malarza i grafika Ottona Wojciecha Flecka, zgromadzoną przez Ewę i Pawła Boguta.

Uznany za wybitnego polskiego kolorystę XX stulecia Otton Wojciech Fleck (1903-1972) jest postacią raczej słabo znaną szerokiej publiczności. Chociaż niemal przez połowę życia mieszkał i tworzył w Zakopanem, nie wspominają o nim zbyt często związane z fenomenem Tatr periodyki ani literatura. Może dlatego, że był ceprem? A może dlatego, że tworząc w ciszy pracowni usytuowanej na tyłach sali wystawowej Miejskiej Galerii Sztuki (późniejszego Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, którym kierował przez 20 lat), nie angażował się w to czym Zakopane żyje najpełniej – w działalność górską.

Za Sztukę! Fot. i animacja GIF: Paweł Wroński

Otton Wojciech Fleck był – jak to się mówi – płodnym artystą. Jego prace posiadają w zbiorach oddziały Muzeum Narodowego w Warszawie i w Krakowie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski, któremu swoją kolekcję przekazali Olga i Tadeusz Litawińscy. Obrazy i grafiki Flecka znajdują się także w rękach innych prywatnych kolekcjonerów krajowych i zagranicznych, z Austrii, Kanady, Niemiec i Włoch. Bywają na aukcjach dzieł sztuki.

Wernisaż wystawy dzieł Ottona Wojciecha Flecka w Wolskim Centrum Kultury, fot. Paweł Wroński

Kolekcja Ewy i Pawła Boguta należy dziś do największych zbiorów prywatnych Flecka w Polsce. Obejmuje 37 prac artysty: kwiecistych martwych natur i monotypicznych grafik. Znamienne jest jednak to, że żadne ze zgromadzonych przez nich dzieł nie nawiązuje do – tak inspirującego nierzadko również wielkich artystów – kolorytu Tatr i Zakopanego.

Wernisaż wystawy prac Ottona Wojciecha Flecka – na zdjęciu właściciele kolekcji i szefowa WCK, fot. i animacja GIF: Paweł Wroński
Krokusy w Tatrach – olej pędzla Ottona Wojciecha Flecka (reprodukcja znaleziona w sieci w serwisie aukcyjnym) – obraz nie należy do prezentowanej kolekcji.

Poszukując odpowiedzi na pytanie czy Fleck malował Tatry, znalazłem w katalogu pewnego domu aukcyjnego obraz olejny, zatytułowany „Krokusy w Tatrach” (obokwww.gpu.com.pl). A więc jednak! Nie były mu obojętne kolory gór, z którymi obcował przez pół życia. Nie mogę jednak powiedzieć, żeby nadmiernie epatował widzów tematyką tatrzańską, o nie! Moje znalezisko nie zmienia również faktu, że postać Flecka nie doczekała się jak dotąd monografii, a jedynie paru artykułów: Tomasza Bohuna w „Mówią Wieki” oraz Doroty Seweryn-Puchalskiej w katalogu wystawy pod red. Blanki Wyszyńskiej-Walczak.

Było na wernisażu gości wielu…, fot. Paweł Wroński

Otton Wojciech Fleck, kolorysta i grafik
„Mówią Wieki” (1967 i 3/2016): www.mowiawieki.pl
Materiał o kolekcji E. i P. Boguta: www.mnkd.pl
Notka biograficzna w portalu www.z-ne.pl
Zdjęcia dzieł Flecka bywają w archiwach portali aukcyjnych, takich jak: www.artinfo.pl; www.desa.art.pl, etc.

Wernisaż wystawy dzieł Ottona Wojciecha Flecka w Wolskim Centrum Kultury, fot. Paweł Wroński

Wystawa w Wolskim Centrum Kultury: 8 maja-7 czerwca 2017

Martwa natura pędzla Ottona Wojciecha Flecka, fot. Paweł Wroński

1 komentarz dotyczący “Malarstwo Ottona Wojciecha Flecka

  1. Pingback: Wojciech Otto Fleck na Barbakanie – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: