Na gastronomicznej mapie stolicy ekskluzywnej niszy dopełnia Patio Cosmopolitan. Z okazji trzeciego już w historii otwarcia ogródków na tej śródmiejskiej wyspie smaków, 18 maja 2017 wystąpił Kroke Band.

Dźwięki popłynęły niczym pozdrowienia z Krakowa dla Warszawy, a może nawet z dalszych stron i z dawniejszych czasów, bo w klezmerskiej muzyce zespołu pobrzmiewają nuty żydowskie, cygańskie, bałkańskie. Ich sztukę doskonale ilustruje utwór „Ajde Jano” z nagranej niegdyś z Nigelem Kennedym płyty „East meets East”.
Wprawdzie tym razem zagrali bez słynnego skrzypka, ale nie mniej fantastycznie. I, chociaż przy ruchliwej było nie było ulicy, słuchacze nie doznali zawodu. Z pewnością również dlatego, że wystawiony w 2014 roku 44-piętrowy apartamentowiec Cosmopolitan zaprojektował Helmut Jahn, ten sam architekt, którego dziełem jest słynne berlińskie Sony Center, i akustyce nic nie można było zarzucić.

Patio Cosmopolitan otaczają: restauracja japońska z sieci „Benihana”, w której kucharze przygotowują na życzenie potrawy na oczach gości przy 8-osobowych stołach, „Ceviche Bar” – drink bar w południowoamerykańskim stylu, o czym informuje już sama nazwa lokalu zapożyczona z potrawy o chilijskim rodowodzie, włoska restauracja „Locale Centrum”, idealne miejsce na lunche – „City SAM”, „Wine Taste by Kamecki” z luksusowymi trunkami z różnych zakątków świata oraz cukiernia-piekarnia „Odette” – ze smakołykami rzecz jasna.

Ozdobą Patio Cosmopolitan jest ruchoma rzeźba izraelskiego artysty Erana Shakine’a zatytułowana „You and Me”. Liczy 8 m wysokości; przedstawia kobietę i mężczyznę na krańcach poruszającej się w górę i w dół belki (pełny cykl trwa 8 h; www.sztuka-krajobrazu.pl).

Kroke (strony zespołu): www.kroke.com.pl
Cosmopolitan (przy Twardej 4 w Warszawie): www.apartamentycosmopolitan.pl
Helmut Jahn (wywiad Marzeny Mróz z architektem): www.sztuka-wnetrza.pl
Synagoga im. Nożyków (Twarda 6): www.warszawa.jewish.org.pl
0 komentarzy dotyczących “Patio Cosmopolitan i „Kroke””