Czas zielonych szkół Europa Polska Wycieczki z MOW Travel

Toruń – warownia spod wysypiska

W 1454 roku mieszczanie toruńscy rozebrali górujący przez dwa stulecia nad ich grodem zamek krzyżacki. Nie tknęli tylko wieży latrynowej, odór z której – być może – był tak inspirujący, że posesję całą przeznaczyli… na wysypisko śmieci.

Nawet dziś można w Toruniu spotkać Krzyżaka. Problem jedynie w tym, czy prawdziwego? Fot.: Paweł Wroński

Wyniki prac archeologicznych prowadzonych na zamku na przełomie XX i XXI w., zainspirowały z kolei budowniczego-amatora do stworzenia makiety średniowiecznej toruńskiej fortalicji. Powstało arcydzieło sztuki modelarskiej, wykonane z ponad 100 tysięcy ręcznie przygotowanych miniaturowych cegieł i profili, dachówek odlewanych z koloryzowanego wodo- i żaroodpornego betonu oraz z kamieni.

Makieta zamku ustawiona w jego podziemiach jest teraz jedną z kluczowych muzealnych atrakcji. Dzieci fascynuje taka precyzyjna, „klockowa” rekonstrukcja. Fot.: Paweł Wroński

Imponująca makieta prezentuje jedynie hipotetyczny wygląd zamku, nie zachowały się bowiem żadne wiarygodne informacje na temat ilości kondygnacji, czy wysokości wieży, zwanej w średniowieczu z niemiecka Bergfried – wieżą ostatniej obrony.

Tak mógł wyglądać toruński zamek, makieta wykonana przez małżeństwo Firynów ze Świecia, fot. Paweł Wroński

Makietę toruńskiego zamku, ojcowie miasta kupili przed kilku laty za kwotę 7 tys. zł. W parku w Chełmnie można obejrzeć miniatury innych krzyżackich twierdz, m.in. z Malborka, Grudziądza, Radzynia Chełmińskiego, Rogóźna, czy Kurzętnika.


Zamek w Toruniu: www.ckzamek.torun.pl
Zenon Firyn ze Świecia z żoną Bernardettą, tworzą modele zamków w skali 1:30. Zamkowe umieszczają w Parku Miniatur w Chełmnie, założonym pod egidą Stowarzyszenia na rzecz Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Chełmińskiej „Sclavinia” (www.miniatury-zamkow.pl).

0 komentarzy dotyczących “Toruń – warownia spod wysypiska

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: