Europa Polska

2017 – Serock świętuje 600-lecie

Serock należy do najstarszych miast na Mazowszu, gdyż zgodnie z tradycją prawa miejskie otrzymał w 1417 roku.

W latach poprzedzających jubileuszowy rok 2017, Serock przeszedł fascynującą metamorfozę, zamieniając się w barwne, zadbane miasteczko. Okres współczesnej prosperity wiąże się z atrakcyjnością turystyczną, bowiem atutami położonego u zbiegu Narwi i Bugu miasteczka są zarówno walory krajobrazowe, zwłaszcza interesująca topografia wysokiego brzegu Narwi, jak cenne obiekty zabytkowe, liczne lokale gastronomiczne i ciekawe cykliczne imprezy, takie jak choćby czerwcowy festiwal alternatywnych nurtów wiedzy Wibracje.

W herbie miasta, na błękitnym tle widnieje sylwetka św. Wojciecha w biskupim stroju, a na błękitnej fladze pasy: złoty, biały i czerwony.

Od 2002 roku, z ratuszowej wieży płyną w południe dźwięki hejnału (codziennie za wyjątkiem 3 maja i 11 listopada). Ponadto, co godzinę rozbrzmiewają miejskie kuranty. Melodię hejnału skomponował Mieczysław Leśniczak, nawiązując do motywów opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Natomiast melodia kurantów oparta jest na „Serockim walczyku” kompozycji nauczyciela muzyki z Serocka, Mariana Różyckiego (nazywanego Serockim Mozartem wychowania muzycznego).

Trochę historii
Wzmianka o osadzie targowej u zbiegu Bugu i Narwi pojawiła się po raz pierwszy na długo przed lokacją, bo w dokumencie z 1065 roku. Dokument znany jako falsyfikat mogileński, chociaż jest datowany na II połowę XI wieku, powstał jednak przynajmniej 100 lat później. Serock wymieniony jest w nim pośród nadań dla benedyktynów z Mogilna.

Znaleziska archeologów dowodzą ciągłości osadnictwa w rejonie Serocka od III tysiąclecia przed naszą erą. Głównym zaś świadkiem najstarszych dziejów Serocka w erze nowożytnej jest grodzisko Barbarka. Jego wały piętrzą się na prawym brzegu Narwi około 500 m poniżej ujścia Bugu, świadcząc o ważnej roli jaką przynajmniej od XI wieku odgrywał Serock jako punkt kontroli handlu na Narwi i Bugu oraz poboru opłat od spławianych tymi rzekami towarów.

W średniowieczu Serock nazywano Syrozch, po 1425 roku Syroczecz, zaś od XVII wieku Seroczec, wywodząc nazwę od „szyroki” – jakoby dla szerokiej wody u zbiegu rzek.

Drugą pamiątką jest gotycki jeszcze co do stylu, choć wzniesiony w połowie XVI stulecia, kościół Zwiastowania NMP (dawniej św. Wojciecha). Ufundowali go ostatni Piastowie Mazowieccy, władający dzielnicą jako udzielnym księstwem związanym z Koroną jedynie przysięgą lenną. Budowla powstała w latach 1524-1529, ale prace wykończeniowe ciągnęły się aż do 1564. Budową jak i wystrojem zajmowali się miejscowi rzemieślnicy.

Po włączeniu do Korony, Serock stał się miastem królewskim, słynąc z produkcji znakomitego piwa i taniego sukna. Kres dynamicznemu rozwojowi położyły zniszczenia i epidemie jakie dotknęły miasto w okresie potopu szwedzkiego. Zaczęło się po nich podnosić na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy Prusacy rozpoczęli budowę twierdzy która wraz z Modlinem miała bronić Warszawy. Planom rozwoju funkcji obronnych przychylny był także Napoleon, ale jego gwiazda zgasła i prac nigdy nie ukończono. Nadzieje na rozwój gospodarczy wiązano z przebiegiem traktu kowieńsko-petersburskiego, ważnego XIX-wiecznego szlaku handlowym, który krzyżował się w mieście z traktem białostockim. Niestety nie udało się tak dogodnej sytuacji wykorzystać, bo sankcje po powstaniu styczniowym, doprowadziły do stagnacji w mieście. Bodźcem dla rozwoju usług i rzemiosła stała się dopiero budowa rosyjskiej twierdzy w pobliskim Zegrzu, na przełomie XIX i XX wieku. Na odzyskanie statusu miejskiego, Serock czekał do 1923 roku; przeprowadzono wówczas szeroką reformę administracji publicznej, ujednolicając i unowocześniając prawo byłych zaborów.

Na początku XX wieku doceniono malownicze położenie Serocka i miasteczko zaczęło się przekształcać w modne w środowiskach artystycznych letnisko. Kilkadziesiąt lat później, po spiętrzeniu Bugo-Narwi i utworzeniu Jeziora Zegrzyńskiego (1963 rok), Serock stał się dla mieszkańców stołecznej aglomeracji jeszcze atrakcyjniejszym miejscem, zwłaszcza weekendowego wypoczynku.


Oficjalne strony Serocka z kompendium wiedzy o mieście i informatorem turystycznym: www.serock.pl

„Serock nasza historia” – film zamieszczony na Youtube przez Kronika Serocka

0 komentarzy dotyczących “2017 – Serock świętuje 600-lecie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: