Pod skrzydłami DarLOT-u

Położone w środkowej części Pomorza Zachodniego miasteczka i wioski powiatu sławieńskiego przerodziły się w ostatnich latach w niezwykle atrakcyjną strefę wypoczynku.

Jest tu niemal wszystko o czym turysta może zamarzyć latem. Są oczywiście piękne nadmorskie plaże, a z portów rybackich można wypłynąć na połów bałtyckiego dorsza, nie martwiąc się o to czy wyprawa zakończy się sukcesem, czy nie. Nie darmo przecież Darłowo zyskało miano polskiej stolicy wędkarstwa morskiego. W malowniczej okolicy, przez wydmy i sosnowe lasy biegną liczne ścieżki rowerowe, szlaki dla miłośników jazdy konnej i pieszych wędrówek. Region przecina też pomorski odcinek najsłynniejszej europejskiej trasy pielgrzymkowej – Drogi św. Jakuba, prowadzącej do sanktuarium w Santiago de Compostela w odległej Hiszpanii. W okolicy nie brakuje żeglownych jezior, a meandrujące w pofalowanym morenowym krajobrazie, nierzadko wśród lasów rzeczki, takie jak Wieprza czy Grabowa, znakomicie nadają się na spływy.


Film nakręcono w 2011 roku. Darłowska Lokalna Organizacja Turystyczna działa od 2012. Przyroda pozostała równie atrakcyjna jak dawniej, ale jeśli chodzi o infrastrukturę i propozycje wypoczynku, to pod skrzydłami DarLOT-u wiele się w powiecie sławieńskim zmieniło; z turystycznej perspektywy – na lepsze!


Ten film nakręcono w 2016 roku z okazji międzynarodowych targów „Na styku kultur”, organizowanych w Łodzi.

DarLOT na zdrowie
Dynamicznie rozwija się najmłodsze nad Bałtykiem uzdrowisko – Dąbki. Uzdrowisko zajmuje centralną część Pobrzeża Słowińskiego, dysponuje szeroką, piaszczystą plażą, a na nadmorskich wydmach szumią sosny czarne i zwyczajne. W części południowej jest Jezioro Bukowo z taflą wody o powierzchni 18 km2. Wzdłuż plaży rozciąga się leśna promenada, długości 6 km, a przyjemny i zdrowy klimat uzdrowiska wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układów krążenia, pokarmowego, oddechowego i nerwowego oraz reumatyzmu (www.uzdrowisko-dabki.info).

W pobliskim Jarosławcu w gminie Postomino działa Aquapark „Panorama Morska”. Baseny mają tam łączną powierzchnię lustra wody około 1700 m2, jest łaźnia parowa w grocie z wodospadami oraz gabinety Spa & Wellness (www.panorama-morska.pl). \

Konkuruje z nim Park Wodny Jan, usytuowany we wschodniej części Darłówka – jeden z nielicznych w Europie, a jedyny w Polsce z basenami wypełnionymi słoną wodą z Bałtyku. W kompleksie są zarówno basenik dla dzieci, jak i basen sportowy, „rwąca” rzeka, jacuzzi oraz rurowe zjeżdżalnie. Ciepła woda sprawia, że z Parku można korzystać nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują temperatury ujemne, a to oznacza, że lato w Darłówku nigdy się nie kończy (www.parkwodny.net).

DarLOT na nudę
W darłowskim porcie morskim przycumowały dwa pirackie statki – ,,Król Eryk I” i ,,Unicus” (www.galeony.pl). Działa także Park Edukacji i Rozrywki „Leonardia” – Królestwo Gier Drewnianych. Każda gra jest tam niepowtarzalna, bo wykonano ją według pomysłu gospodarzy i specjalnie na zlecenie kompleksu (www.leonardia.pl). Ba, również we wspomnianym wcześniej  Jarosławcu, w hotelu Albatros Spa & Ski, znajduje się jedyny na polskim wybrzeżu całoroczny stok narciarski. Zainstalowano go pod dachem zaledwie 10 minut spacerkiem od plaży (www.albatros-jaroslawiec.pl).

 

Eksperci wyliczyli, że 10 minut jazdy na sztucznym stoku w Jarosławcu jest równoważne 3 kilometrom zjazdu na zwykłej trasie narciarskiej. Jakby więc nie patrzeć, przez godzinę najeździmy się tak, jakbyśmy pokonali zimą w górach 18 kilometrów zjazdów.

 

W miejscowościach którym patronuje Darłowska Lokalna Organizacja Turystyczna nie zawiodą się ani amatorzy aktywnego wypoczynku, ani ci co kochają przyrodę, ani ci co nade wszystko pragną zwiedzać i poznawać dzieje regionu, choćby najdawniejsze. Ponad taflę Jeziora Kopań, w zachodniej części akwenu wyrasta na ponad metr charakterystyczny różowy granitowy głaz narzutowy o obwodzie 6 metrów. Dopłynięcie do tej swoistej kamiennej ‘wyspy’ jest obowiązkowym zadaniem dla każdego kto fascynuje się geologią.

W Kwasowie, w gminie Sławno znajduje się najstarsza w Polsce aleja lipowa. Zyskała miano Alei Pańskiej, a wiek drzew, które ją tworzą szacuje się na 240-290 lat. Pień najpotężniejszej z tamtejszych lip liczy 630 cm w obwodzie. Niewiele ustępują jej lipy z Alei Bismarcka w pobliskich Janiewicach. Wieść niesie, że sadził je własnoręcznie słynny Kanclerz Rzeszy. Oprócz lip są tam także wspaniałe klony, a najpotężniejsze z tamtejszych drzew maja nawet 4,7 m obwodu.

Miłośnicy odległej przeszłości znajdą we wsi Borkowo w gminie Malechowo nie lada gratkę – grobowiec megalityczny sprzed 5 tysięcy lat. To jedyny jak dotąd tak świetnie zachowany obiekt z epoki neolitu w Europie. Składa się z głazów narzutowych nakrytych 4 stropowymi głazami. Każdy z nich waży kilka ton. Aż wierzyć się nie chce, że nie łączy ich żadna zaprawa, tym bardziej, że ostały się w nienaruszonym stanie, mimo wszelkim kataklizmom jakie nawiedzały bałtyckie wybrzeże przez kilka tysiącleci, włącznie z ostatnim orkanem o wdzięcznym imieniu Ksawery.

 

Ksawery szalał na bałtyckim wybrzeżu w grudniu 2013 roku, a o jego sile świadczy fakt, że wyrzucił na falochron ważący 5 ton betonowy gwiazdoblok. Nie usunięto go, ale zabezpieczono i przeniesiono koło latarni, gdzie stanowi dziś oryginalny pomnik wystawiony pięknej, choć nieokiełznanej naturze przez mieszkańców Darłowa.

 

DarLOT ze smakiem
Żyjemy w czasach, w których atutów kulinarnych pominąć po prostu nie można. A i w tej dziedzinie region ma się czym poszczycić. Mianowicie kiełbaską, którą wyrabiano tutaj już w czasach gdy na Darłowo mówiono po niemiecku Rügenwalde. Otóż, przy ulicy Powstańców Warszawskich na budynku numer 14 znajduje się tablica z pamiątkowym napisem: „W tym domu do 1945 roku znajdowała się firma wędliniarska Rügenwalder Mühle (Darłowski Młyn) produkująca słynną Rügenwalder Teewurst (Darłowską Kiełbasę)”. Na tablicy rzecz się na szczęście nie kończy, bo przysmaku można skosztować w Gościńcu Zamkowym (www.zamkowy.pl). Tradycyjna kiełbasa, wyrabiana od 1834 roku, jest zawsze obecna w menu lokalu. Smacznego!


Więcej informacji o atrakcjach miast i gmin, którym patronuje DarLOT: www.darlot.pl
DarLOT-owi poświęcono także specjalne wydanie „Gazety Turystycznej” (PDF do ściągnięcia)


Materiał przygotowany dla magazynu Świat Podróże Kultura, publikowany latem 2017 w portalu www.magazynswiat.pl

Reklamy